Bugárovo dieťa s „harakterom“, ktoré pomohlo udržať pri moci Smer. Strana Most-Híd oficiálne skončila
- Strana účinkovala na politickej scéne 12 rokov
- Dnes sa poberá na smetisko politických dejín
- Strana účinkovala na politickej scéne 12 rokov
- Dnes sa poberá na smetisko politických dejín
Niekdajšia vládna strana Most-Híd, ktorú zakladal Béla Bugár, dneškom končí na politickej scéne. Bude fungovať ako platforma v zjednotenej strane Aliancia – Szövetség. Po sneme Mostu-Híd, ktorý sa dnes konal v Tvrdošovciah, to uviedol jeho podpredseda Attila Agócs.
„Delegáti po ostrej výmene názorov a veľmi ťažkej diskusii schválili, aby sa strana Most-Híd stala súčasťou vznikajúcej Aliancie,“ vyhlásil Agócs. Podľa neho sa podarilo vyrokovať podmienky, ktoré budú garanciou presadzovania myšlienok spolupráce nielen medzi menšinami, ale aj s majoritnou spoločnosťou. „Dnešným dňom síce de iure strana Most-Híd odsúhlasila zánik, ale bude ďalej žiť ako platforma a tá bude môcť presadzovať občiansku víziu,“ zdôraznil.
Agócs dodal, že „ teraz je lopta“ na Strane maďarskej komunity (SMK). Ak v nedeľu 19. septembra odsúhlasí v nezmenenej podobe doteraz vyrokované dokumenty, tak nič nebude brániť založeniu Aliancie.
Maďarskú stranu Aliancia vytvorili hnutie Spolupatričnosť, Strana maďarskej komunity (SMK) a Most-Híd.
Strana Most-Híd vznikla v roku 2009 po nezhodách v strane SMK. Je politickým dieťaťom jej predsedu Bélu Bugára. Toho neskôr nahradil László Sólymos, ktorý bol predsedom až do konca strany.
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1508455875934116&id=150674111712306
Strana mala byť pomyselným mostom medzi Maďarmi a Slovákmi. V kampani pred voľbami v roku 2016 sa preslávil billbordami so sloganom „charakter rozhoduje“. Kampaň stála najmä na tom, že Bugárova strana nemala ísť do koalície so stranou Smer.
Po voľbách však bolo všetko inak a Most-Híd sa stal súčasťou koalície, na čele ktorej bola strana Smer. Okrem nej tam bola aj Dankova SNS a dnes tiež už politicky mŕtva strana #SIEŤ. Béla Bugár si za to vyslúžil posmešnú prezývku „Harakter“, ktorá narážala na jeho rozhodnutie a tiež výslovnosť.
Bugárovci získali iba 6,5 % hlasov, čo je dosť tesne nad 5 % hranicou vstupu do parlamentu. Stačilo to však na to, aby vytvorili koalíciu so Smerom a vláda tejto strany tak mohla pokračovať už tretie volebné obdobie. Vláda prežila až do riadnych volieb v roku 2020. V tých však strana získala iba niečo vyše dvoch percent hlasov, a tak sa Béla Bugár po prvýkrát po 30 rokoch ocitol mimo parlamentu. Poslancom bol nepretržite od roku 1990.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: SITA