Bulharský poslanec sa v Európskom parlamente zastal Orbána a potom hajloval, hrozia mu sankcie
- Krajne pravicový bulharský poslanec Angel Džambazki obhajoval právny štát v Maďarsku aj Poľsku a potom hajloval
- Bolo to mávanie smerom k Európskej komisii, tvrdí samotný Džambazki
- Európsky parlament preverí, či išlo o hajlovanie, a uvalí primerané sankcie
- Krajne pravicový bulharský poslanec Angel Džambazki obhajoval právny štát v Maďarsku aj Poľsku a potom hajloval
- Bolo to mávanie smerom k Európskej komisii, tvrdí samotný Džambazki
- Európsky parlament preverí, či išlo o hajlovanie, a uvalí primerané sankcie
Bulharský europoslanec Angel Džambazki, ktorý, ako uvádza Deutsche Welle, zastupuje nacionalistickú stranu VMRO patriacu pod euroskeptickú frakciu Európskych konzervativistov a reformistov (ECR), sa na stredajšom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu postaral o poriadny chaos.
Katalyzátorom celého incidentu bolo, ako píše The Jerusalem Post, rozhodnutie Európskeho súdneho dvora (ESD), ktorým potvrdilo, že Európska komisia (EK) môže podmieňovať čerpanie peňazí z Bruselu dodržiavaním princípov právneho štátu.
Euronews zdôrazňuje, že toto ustanovenie dá voľnú ruku pri uplatňovaní mechanizmu v prípade Maďarska a Poľska, u ktorých sa o porušovaní právneho štátu či neslobode médií hovorí už dlho.
Deutsche Welle dodáva, že Brusel u Poľska dlhšie kritizuje aj súdne reformy, ktoré podľa EÚ podkopávajú nezávislosť sudcov. EÚ Poľsku vyčíta aj neochotu prijať nadradenosť práva EÚ nad národným právom.
Obhajoba Maďarska aj Poľska a potom hajlovanie
Práve najnovšie rozhodnutie ESD popudilo Džambazkeho, ktorého VMRO je v rovnakej frakcii ako poľská vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS).
Ešte na samotnom plenárnom zasadnutí sa verejne zastal Poľska a Maďarska. „Nikdy vám nedovolíme, aby ste nám hovorili, čo máme hovoriť a čo máme robiť. Nech žije Bulharsko, Maďarsko, maďarský premiér Viktor Orbán a Fidesz, Kaczynski a PiS, a taktiež Európa národných štátov,“ cituje Džambazkého Politico.
Ešte ďalej zašiel na Twitteri, kde po svojom vystúpení na zasadnutí v Štrasburgu ostro skritizoval rozhodnutie ESD. „Dnešné rozhodnutie #ESD je ohavnosťou. Neexistuje žiadny rozumný človek, ktorý si myslí, že v #Maďarsku alebo #Poľsku nefunguje #právny štát. Namiesto toho ho používate ako bič proti národným štátom, ktorými opovrhujete. Nech žijú národné štáty #Európy!“
https://twitter.com/djambazki/status/1494036191955636230
Avšak najkontroverznejší krok urobil pri odchode z rokovacej sály, keď mal niekoľko sekúnd zdvihnutú pravicu, čo, ako prízvukuje Euronews, mnohým silne pripomenulo nacistický pozdrav, a následne odišiel.
https://twitter.com/Renaissance_UE/status/1494027834293108749?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1494027834293108749%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.politico.eu%2Farticle%2Fmep-nazi-salute-chamber-sanctions-procedure%2F
Ostré reakcie a možné sankcie
Podpredsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Pina Piciernová, ktorá podľa informácií Deutsche Welle dané zasadnutie viedla, poznamenala, že EP sa celý incident skontroluje pomocou kamerových systémov a ak príde k záveru, že naozaj išlo o hajlovanie, ktoré Piciernová považuje za mimoriadne vážny prečin, budú voči bulharskému poslancovi prijaté sankcie.
Podstatne tvrdšie slová prišli z úst Manfreda Webera, lídra Európskej ľudovej strany (EPP), najsilnejšej frakcii v Európskom parlamente.
„Počas dnešnej rozpravy o právnom štáte europoslanec Džambazki predviedol v pléne ‚Hitlerov pozdrav’. V mene skupiny EPP to odsudzujeme tými najtvrdšími možnými slovami. Je to opak toho, čo zosobňuje Európsky parlament a žiadame okamžité sankcie,“ uviedol na Twitteri.
https://twitter.com/ManfredWeber/status/1494041226684911627?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1494041226684911627%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.dw.com%2Fen%2Fbulgarian-lawmaker-gives-nazi-salute-in-european-parliament%2Fa-60807456
Je to nedorozumenie, iba som mával, bráni sa Džambazki
Samotný Džambazki však pre Euronews povedal, že celá záležitosť je iba jedno veľké nedorozumenie. „Situácia bola pomerne jednoduchá. Bol som v rokovacej sále a končil som svoj prejav, v ktorom som, pravdaže, povedal niečo, s čím mnohí z vás nesúhlasíte, čím som vás vyprovokoval.“
„Keď som odchádzal z rokovacej sály, chcel som sa za to pokorným mávnutím smerom k predsedovi ospravedlniť. Predstavte si moje prekvapenie, keď som bol v dôsledku tohto mávnutia obvinený z nacistického pozdravu. Ospravedlňujem sa, ak moje nevinné mávnutie (ktoré bolo v skutočnosti myslené ako ospravedlnenie) niekoho urazilo,“ bránil sa Džambazki.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Deutsche Welle, The Jerusalem Post, Euronews, Politico