Bulharský prezident obvinil Kyjev z vedenia vojny. „Nepriateľ nie je úspešný,“ vyhlásil Putin

  • Bulharský prezident Radev dlhodobo lobuje za „neutralitu“ krajiny
  • Ukrajinci mu odkázali, že šíri ruskú propagandu
bulgariacover
ilustračný obrázok TASR - Martin Baumann AP Photo/Valentina Petrova
  • Bulharský prezident Radev dlhodobo lobuje za „neutralitu“ krajiny
  • Ukrajinci mu odkázali, že šíri ruskú propagandu

V ukrajinských médiách zarezonovala piatková správa o tom, že bulharský prezident Rumen Radev novinárom povedal, že chcel „dať jasne najavo, že Ukrajina trvá na vedení tejto vojny“.  Na tento jeho výrok reagovalo ukrajinské veľvyslanectvo v Sofii, ktoré vyhlásilo, že obviňovanie Ukrajiny z vojny je najčastejšia téza ruskej propagandy.

Veľvyslanectvo uviedlo, že poskytovanie prostriedkov na obranu Ukrajine nevedie k nárastu počtu obetí, ale má za úlohu zachrániť viac životov. Prezident Radev dlhodobo vyzýval Bulharsko, aby si zachovalo pozíciu „neutrality“.

„Ale malo by byť tiež jasné, že účet platí celá Európa,“ vyjadril sa. Radev sa dlhodobo zasadzuje za čo najskoršie rozhovory medzi Kyjevom a Moskvou a mierové riešenie vojny.

Ukrajinský prezident Zelenskyj ešte skôr tento mesiac skritizoval na stretnutí v Sofii Radeov postoj, ako píše portál Politico. Okrem toho mu vyčítal aj jeho slová, že vojna na Ukrajine „nemá vojenské riešenie“ a že „viac a viac zbraní ju nevyrieši“, na čo mu odpovedal, že je to Rusko pod vedením Putina, kto začal „vyhladzovaciu vojnu proti Ukrajincom“.

Na druhej strane však bulharský premiér Nikolaj Denkov na Radevove slová odpovedal, že „Ruská federácia je najvýznamnejšou a najpriamejšou hrozbou pre bezpečnosť členských štátov Severoatlantickej aliancie, ako aj pre mier a stabilitu v euroatlantickom priestore“, ako o tom informuje Rádio Slobodná Európa.

Táto balkánska krajina je členom NATO a Európskej únie. Zároveň sa nedávno objavili informácie, že ešte minulá vláda tajne poslala Ukrajine vojenskú pomoc.

Problémová kazetová munícia

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu oznámil, že Moskva je pripravená použiť kazetovú muníciu v prípade, ak budú takéto zbrane použité proti Rusku. TASR správu prevzala z agentúry AFP a webovej stránky stanice Sky News.

„Samozrejme, ak bude použitá proti nám, vyhradzujeme si právo na odvetné konanie,“ uviedol Putin v rozhovore pre štátnu televíziu. Takisto povedal, že Rusko má dostatočné zásoby rôznych typov takejto munície.

Washington už predtým obvinil Moskvu z nasadenia tohto typu zbrane. Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) taktiež vyhlásila, že Kyjev aj Moskva už kazetovú muníciu vo vojne na Ukrajine použili.

USA nedávno takúto muníciu dodali Ukrajine, pripomína Sky News. Tieto bomby po výbuchu uvoľnia do okolitého priestoru veľké množstvo menších výbušných častí, ktoré však môžu zostať nevybuchnuté a predstavovať nebezpečenstvo.

Používanie kazetovej munície zakazuje vyše 100 krajín. Medzinárodný Dohovor o kazetovej munícii, ktorý jej výrobu, skladovanie, použitie a transfer zakazuje, však nepodpísali Rusko, Ukrajina a ani samotné USA.

Spojené štáty svoj úmysel poslať na Ukrajinu kazetovú muníciu oznámili 7. júla. Americký prezident Joe Biden to vtedy označil za „ťažké rozhodnutie“, Ukrajina však podľa jeho slov takúto muníciu potrebuje.

Putinove slová 

Ruský prezident Vladimir Putin v nedeľu vyhlásil, že ukrajinská protiofenzíva, spustená minulý mesiac s cieľom vytlačiť ruské sily, nie je úspešná. TASR prevzala informácie z tlačovej agentúry AFP.

Ukrajina spustila svoju dlho očakávanú protiofenzívu po tom, čo si urobila zásoby západných zbraní a posilnila svoje ofenzívne jednotky. „Všetky pokusy nepriateľa preraziť cez našu obranu… zlyhali. Od začiatku ofenzívy sa im to nedarí. Nepriateľ nie je úspešný,“ povedal Putin v interview pre ruskú štátnu televíziu, odvysielanom v nedeľu.

Ukrajina v piatok 14. júla pripustila, že boje sú ťažké. „Dnes náš postup nie je až taký rýchly,“ povedal novinárom šéf prezidentského úradu Andrij Jermak.

Zdroje: TASR, Politico, Rádio Slobodná Európa.

Najnovšie videá

Trendové videá