Búranie „čiernych“ terás na nábreží Dunaja rozvírilo internet. Nič také nie je v pláne, píše Lucia Jesenská
- Eurovea vyvrátila tvrdenia o čiernych stavbách
- Vybrali sme top pražiarne kávy na Slovensku
- Odborníkov sme sa opýtali, ako ušetriť
- Eurovea vyvrátila tvrdenia o čiernych stavbách
- Vybrali sme top pražiarne kávy na Slovensku
- Odborníkov sme sa opýtali, ako ušetriť
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- Exkluzívne: Žiadne čierne stavby. Eurovea vyvracia tvrdenia, ktoré sa šíria internetom
- Elita slovenskej kávovej komunity. TOP 10 lokálnych značiek, ktoré stoja za vyskúšanie
- Odborník na peniaze má pre Slovákov super radu, ako ušetriť cez infláciu
Nejde o čierne stavby
Promenáda pri bratislavskej Eurovei je obľúbeným miestom mnohých kávičkárov. Dôkazom sú aj takmer stále plné podniky, ktoré lákajú návštevníkov aj miešanými drinkami či dobrou gastronómiou.
Dnes sa však v médiách objavila správa o tom, že vychytené terasy čaká koniec a budú zbúrané. Informácia o tom, že ide o čierne stavby, vzbudila veľkú diskusiu a stala sa virálnou.
My sme si túto správu overili u samotného developera, ktorý nám potvrdil, že ide o zavádzajúcu informáciu. Nateraz sa nič nebude búrať – to však neznamená, že súčasné terasy nenahradia nové.
V minulosti sa totiž ozývala kritika, že terasy nemajú jednotný dizajn a nepôsobí to dobre. Práve z toho dôvodu sa developer rozhodol situáciu zmeniť. Na to je však potrebné získať povolenie na zbúranie.
Dobrou správou teda je, že dočasné posedenia zmiznú a nahradia ich krajšie a trvalé terasy. Háčik je v tom, že spomínané terasy majú povolenie na dočasné užívanie, ktoré je právoplatné práve do roku 2023.
A tak sa zdá, že celý ošiaľ spôsobila len byrokracia. Aktuálne je totiž vo výstavbe Eurovea 2, ktorá sa zjednocuje s centrom Eurovea 1. To znamená, že prišlo aj k zosúladeniu promenády, ktorá sa predĺži.
Pokračovanie výstavby komplexu Eurovea už púta pozornosť širokej verejnosti. Takmer všetky byty v ešte nedokončenom mrakodrape sú takmer predané. Viac o tom, čo nájdeš v Eurovea 2, si prečítaš v našom článku.
Pražiarne, ktoré stoja za návštevu
Káva je pevnou súčasťou mnohých kultúr. Na Slovensku to nie je inak a keď sa začne hovoriť o káve, vôbec sa nemusíme hanbiť. Kvalitnými pražiarňami sa totiž môžeme chváliť aj vo svete.
Tie dnes nájdeš už aj v iných mestách, nielen v Bratislave. Pražiarne naprieč celým Slovenskom dnes ponúkajú pestrú ponuku a špičkovú kvalitu kávy. Na svoje si tak príde každý kávičkár.
My sme pre teba vybrali tie najlepšie a najznámejšie pražiarne, v ktorých si ľudia robia svoju prácu na jednotku. V našom zozname nájdeš niekoľko prevádzok v Bratislave, ale zamierime aj na sever či stred Slovenska.
Medzi tie vychýrene pražiarne hlavného mesta patrí Black., Triple Five, Goriffee či Sweet Beans Coffee Roasters. Ak si z Bratislavy, môžeš si vybrať z viacerých prevádzok, pričom každá je výnimočná niečím iným.
Napríklad značka Sweet Beans sa pýši tým, že sú „lovci sladkých zŕn“. Neboja sa experimentovať a zaujímavé je, že na kávach sa môžu podieľať aj zákazníci. K veľkým hráčom patrí aj pražiareň Black., ktorá ponúka rozmanité chute.
To, že káva hýbe svetom, si uvedomuje podnik Goriffee. Snažia sa totiž dostať výberovú kávu do širšieho povedomia nielen Slovákov. Ak hľadáš japonskú jednoduchosť, rozhodne by si mal navštíviť pražiareň Triple Five.
Vyšli sme však aj mimo Bratislavu a vybrali sme pre teba niekoľko ďalších kvalitných pražiarní. Napríklad, v Žiline nájdeš 9 grams coffee, kde majú radi inovácie. O ďalších kvalitných pražiarňach v iných mestách Slovenska si prečítaš v našom článku.
Ako ušetriť v čase inflácie?
V posledných týždňoch sa odvšadiaľ začali valiť rady o tom, ako ušetriť, pretože inflácia trápi nejedného Slováka. Ľudia sú nútení nakupovať skromnejšie a šetriť na položkách, ktoré ešte pred pár mesiacmi pokladali za samozrejmosť.
Stále je tu však aj slabá finančná gramotnosť, o ktorej sa až tak nehovorí. Bohužiaľ, obrovské množstvo ľudí ani dnes nevie, ako narábať s peniazmi. Pochopiteľne, vzdelávaniu v tejto oblasti sa na školách ešte stále neprikladá dostatok dôležitosti.
My sme sa obrátili na odborníkov z oblasti finančníctva a spýtali sme sa ich, ako by bežní Slováci mali hospodáriť so svojimi peniazmi. Dobrou správou na úvod je, že podľa analytika Mariána Búlika už svet prekonal vrchol zdražovania.
Nie je to však také ružové. Kým samotná cena potravín by už nemala narastať, kritické to bude s cenami energií. Nejasná budúcnosť však závisí od dohody pre zastropovanie cien plynu a elektriny, ktorú chystá ministerstvo hospodárstva.
V tomto prípade však problémom je, že sa to netýka podnikateľov. To znamená, že dramatický nárast cien energií pravdepodobne uvidíme na cenách tovaru a služieb. Čo v tejto situácii môžu robiť bežní Slováci?
Na to sme sa opýtali generálneho riaditeľa spoločnosti Partners Investments Maroša Ovčarika. Na začiatok by podľa neho bolo dobré pozastaviť sa nad oboma stranami svojho rozpočtu – porovnať príjmy a výdavky.
Čo sa týka praktických rád, mal by si sa zamerať na výdavky, ktoré nie sú potrebné, prípadne nájdeš aj ich lacnejšiu alternatívu. Taktiež je výhodné si plánovať nákupy, písať zoznamy a porovnávať ceny jednotlivých položiek.
Osobitnou kapitolou je šetrenie. Ak nemáš k dispozícii úspory, prišiel najvyšší čas, aby si začal s ich tvorbou. Čo ti v tom môže pomôcť, si prečítaš v našom článku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- Mystická exotika nám nikdy nebola bližšie. Zaži „druhý Dubaj“ s dostupnejšími vízami aj priamymi linkami
- Naďov rezort rokuje s firmou zbrojára spájaného s Kotlebom. V hre je prezbrojenie slovenských vojakov
- Rusko už prehralo. Vojna skončí našou absolútnou porážkou, hovorí bývalý ruský veliteľ
- Medailista Židek, ktorý sa zrútil s lietadlom pri Bytči, je v umelom spánku