Búrky na Slovensku udreli v plnej sile: Žilinu zasiahol ničivý lejak. Vieme, kde sa nevyskytnú

  • Žilinský kraj bojuje s intenzívnymi búrkami
  • Zisti, v ktorých oblastiach búrky nebudú
Blesk udiera do budovy a žena s dáždnikom v ruke
Ilustračné foto TASR/Roman Hanc, TASR/Dano Veselský
  • Žilinský kraj bojuje s intenzívnymi búrkami
  • Zisti, v ktorých oblastiach búrky nebudú

Aktuálne začal počasie na našom území ovplyvňovať studený front, ktorý so sebou prináša silné búrky hlavne do Žilinského kraja.

Ako uvádza portál iMeteo.sk, búrky sa postupne rozšíria nad celé naše územie, ale nezasiahnu všetky oblasti. 

Po vlnách horúceho počasia sa v niektorých častiach Slovenska ochladí. Studený front, ktorý sa presúva cez naše územie, prinesie pomerne silné búrky, predovšetkým v severných regiónoch.

Ničivá búrka v Žiline

Búrky sa začali formovať na hranici medzi Slovenskom a Českom a krátko po 12:00 začali postupovať smerom nad naše územie, pričom sa začali rozširovať.

Intenzívne búrky na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) v pondelok spôsobili zvýšený počet výpadkov elektriny. Podľa hovorcu Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslava Gejdoša je bez dodávky momentálne viac ako 10.000 odberných miest. Komplikácie polícia eviduje aj na cestách, najmä v Žiline a na Orave.

„Najviac odberných miest bez dodávky elektriny je momentálne v okolí Žiliny, na Orave a Liptove. Dôvodom sú najmä konáre a stromy popadané na vzdušné vedenia. Naši pracovníci sú v plnom nasadení, aby obnovili dodávku elektriny čo najskôr pre čo najväčší počet obyvateľov,“ uviedol pre TASR Gejdoš. Podotkol, že dĺžka opráv sa môže líšiť v závislosti od rozsahu poškodenia a prístupnosti.

Ako doplnila žilinská krajská policajná hovorkyňa Zuzana Šefčíková, v Žiline je zaplavený podjazd z Rajeckej cesty v smere na Solinky. Polícia tiež eviduje spadnuté stromy na elektrické vedenie na Bratislavskej ulici v Žiline. V Slovenskom Pravne, na konci obce Abramová, je spadnutý strom cez cestu a blokuje jeden jazdný pruh.

„Ulica Košická v Žiline je ťažko prejazdná,“ povedala pre TASR hovorkyňa.

Pokojná situácia na západe

Podľa numerických modelov sa očakáva, že v priebehu nasledujúcich hodín sa búrky budú šíriť smerom na východ a postupne sa objavia na viacerých miestach stredného a východného Slovenska. Tento scenár je predikovaný na základe analýzy a výpočtov týchto modelov.

Na západnom Slovensku sa dnes podľa predpovedí nebudú vyskytovať zrážky a búrky, ale počas popoludnia sa tu bude tiež ochladzovať. Chladnejší vzduch sa dostane aj sem za studeným frontom.

Je však dôležité poznamenať, že ochladenie nebude výrazné. Ide skôr len o miernu úľavu od horúčav. Teploty zajtra nedosiahnu hranicu +35 °C a maximá sa budú pohybovať okolo +30 °C.

horucavy
zdroj: AP Photo/Damian Dovarganes

Nový teplotný rekord

Ako sme ťa informovali, na najbližšie dni meteorológovia upozorňujú, že celý svet zasiahnu veľké horúčavy, pričom teploty sa môžu vyšplhať až na neskutočných 37 stupňov len tu na Slovensku.

Jún bol najteplejším mesiacom v histórii, avšak júl bude ešte horší. Začiatok mesiaca bol podľa Svetovej meteorologickej organizácie najteplejším týždňom na Zemi, ako o tom informuje portál Science Alert.

Iba v Spojených štátoch sa podľa Národnej meteorologickej služby horúčavy dotknú viac ako 100 miliónov ľudí, pre ktorých zároveň bola vydaná výstraha.

Obzvlášť závažná situácia je na západnom pobreží. Konkrétne v kalifornskom Údolí smrti, kde mala byť tento víkend prekonaná najvyššia zaznamenaná teplota v prostredí, ktoré americká meteorologická služba nazvala „dusné a nebezpečné horúčavy“. Konkrétne by to malo byť až 131 Fahrenheitov, čo je 55 stupňov Celzia.

Normálne je v tomto období v Údolí okolo 120 Fahrenheita, čo je okolo 50 stupňov Celzia. V noci má byť najmenej 101 stupňov. Dôvodom je, že okolité hory zadržiavajú horúci vzduch v dlhej a úzkej kotline údolia.

Ako píše Forbes tento rekord má padnúť uprostred vlny horúčav, ktorá sa tiahne od Floridy po Kaliforniu. Od začiatku júna vlna prekonala takmer 900 denných teplotných rekordov po Spojených štátoch.

Chladivé obklady ako rýchla pomoc

Zmena klímy spôsobuje jasný trend k častejším a intenzívnejším vlnám horúčav, čo má za následok časté teplotné rekordy. Tieto vlny horúčav sú však veľmi nebezpečné pre určité skupiny obyvateľstva, ako o tom informuje Scientific American.

„Pravdepodobnosť nadmerného zaťaženia organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ uviedli.

Preto jedným z najlepších overených metód je si nájsť čo najviac chladivých obkladov a ľadových vreciek. Tie umiestni na tepelne citlivé časti tela, ako sú čelo, krk, zápästia alebo chodidlá.

Tým sa chladíš a znižuješ tým telesnú teplotu. Chladivé obklady si vieš vyrobiť namočením uteráka do studenej vody alebo použitím obkladov s gélom a chladivým efektom.

Zdroje: iMeteo.sk, Archív SIU, Science Alert, Forbes, Scientific American

Najnovšie videá

Trendové videá