Búrlivé vzťahy s KSČ, prezývka pavúk či Everest s „balíčkom“. Život kontroverzného horolezca sa skončil tragicky
- Málokto zo slovenských horolezcov vzbudzuje také protichodné názory ako Pavel Pochylý
- Jeho správanie najviac prekážalo KSČ
- Do väzenia ho poslala až 3x
- Málokto zo slovenských horolezcov vzbudzuje také protichodné názory ako Pavel Pochylý
- Jeho správanie najviac prekážalo KSČ
- Do väzenia ho poslala až 3x
Pavel Pochylý bol kontroverzným horolezcom, ktorý sa celý život riadil heslom „nemožné je iba jedna z možností“. Tento slovenský horolezec spolu so svojou skupinou pavúkov, ako ich prezývali, zmenil tvár tatranského lezenia.
Pavla často označovali za blázna, keďže zbytočne riskoval život. Jeho skupina si totiž trúfala na také počiny, ktoré neprešiel nikto pred nimi.
Práve láska k horám sa mu nakoniec stala osudnou. 25. februára 2000 sa so svojím bratom Ondrejom vracali späť na chatu po zlezení Malého Kežmarského štítu, no obaja spadli a zomreli.
V roku 2001 Pavla Pochylého vyhlásili počas osláv 80. výročia založenia Slovenského horolezeckého spolku JAMES za slovenského horolezca 20. storočia.
Otca mu zatvorili, nevedel prečo
Narodil sa iba niekoľko mesiacov po skončení druhej svetovej vojny v Galante. Ako päťročný sa s rodinou presťahoval do Bratislavy. Jeho otec sa dostal do väzenia, keď bol ešte dieťa. To mohlo mať na jeho neskoršiu rebéliu výrazný vplyv.
Pod Bratislavským hradom bývali v spoločnom dome s lekárskou rodinou Ballayových, ktorí cez leto brávali všetkých troch súrodencov na chatu do Tatier. Tam sa zrodila jeho vášeň pre lezenie.
Pod krídla si ich vzal horolezec Ján Ďurana, ktorý s nimi už ako s mladými chlapcami absolvoval náročné trasy. Skupina získala prezývku pavúci, a to primárne kvôli Pavlovi. Mal totiž veľmi dlhé ruky aj nohy a krátky trup. Rovnako sa ako pavúk na skalách aj pohyboval.
V Tatrách začal zbierať prvovýstupy stien, na ktoré si dovtedy nikto netrúfol. Medzi horolezcami si okamžite vybudoval rešpekt, avšak získal si aj mnoho nepriateľov. Často porušoval pravidlá, vyvracal aj dovtedajšie znalosti. Do stien nastupoval neskoro a pri výstupoch sa nevyhýbal zlému počasiu.
„Nepoznal kompromisy, nepoznal obmedzenia, neuznával hranice a zákony ho nezaujímali. Urobil v živote veľa sekov, ale len preto, že mnoho vecí jednoducho ignoroval,“ povedal o ňom jeho najbližší kamarát, kameraman Milan Matis, ktorý už tiež nežije.
Pre jeho tvrdú povahu sa dostal do basy už počas povinnej vojenskej služby, keď odmietol podpísať prísahu a dezertoval. Odsedel si 16 mesiacov v Sabinove. Záznam v registri trestov sa s ním už niesol po celý život.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Najdrsnejší slovenský horolezec so skromným vybavením sám prešiel trasy, s ktorými majú profesionáli problém aj dnes
- Zákony Pochylému nič nehovorili, do Švajčiarska sa dostal bez dokladov v kufri auta
- Na Everest sa vybral s drogami vo vrecku a úplne sám
- Komunistom nikdy nevoňal, niekoľkokrát sedel v base
- Horolezec sa stal neskôr hovorcom väzňov v Leopoldove
- Prečítaj si príbeh muža, o ktorom sa hovorí ako o legende
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom