Bylinný liek na liečbu koronavírusu? Čínsky miliardár prišiel za deň o miliardu dolárov

  • Ľudia spochybňujú účinnosť jeho údajných liekov na liečbu Covid
  • Miliardár Wu Yiling prišiel o jediný deň o viac ako miliardu dolárov
Wu Yiling
Wu Yiling CNdsn/Screenshot, Unsplash/@simonevdk
  • Ľudia spochybňujú účinnosť jeho údajných liekov na liečbu Covid
  • Miliardár Wu Yiling prišiel o jediný deň o viac ako miliardu dolárov

Známy miliardár Wu Yiling je zakladateľom výrobcu tradičnej čínskej medicíny s názvom Shijiazhuang Yiling Pharmaceutical. Jeho vlajkový produkt na liečbu koronavírusu však v súčasnosti čelí neustále rastúcemu skepticizmu.

Ako informuje portál Forbes, tento farmaceutický miliardár mal v priebehu iba jedného dňa zaznamenať pokles svojho majetku o viac ako miliardu dolárov. 

Miliardová strata

V súčasnosti 72-ročný Yiling čelí obrovskému a rastúcemu skepticizmu ľudí. Všetko súvisí s jeho vlajkovým produktom: bylinný liek s názvom Lianhua Qingwen. Ten má údajne slúžiť na liečbu miernych prípadov ochorenia COVID-19. 

Yilingova spoločnosť zaznamenala v roku 2020 obrovský nárast, keďže jej bylinný liek odporučili mnohí odborníci na zdravie a čínske vládne orgány.

Ako sa však zdá, raketový vzostup tejto spoločnosti je na konci. Jej akcie v pondelok klesli o 10 %, vďaka čomu sa majetok Yilinga znížil na 4,7 miliardy dolárov z 5,8 miliardy dolárov. 

lieky
zdroj: Unsplash/Volodymyr Hryshchenko

Podľa portálu The Bharat Express News nastal pokles jeho majetku hneď po tom, čo Wang Sicong zverejnil na svojom účte na Sina Weibo video. V ňom výrazne spochybňuje spomínaný bylinný liek. Syn Wanga Jialina, predsedu Dalian Wanda, uvažuje, či výrobok Yilinga na liečbu ochorenia Covid niekedy odporučila aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). 

Nevhodná prevencia

Ďalší problém s „medicínou“ na ochorenie Covid spôsobila čínska zdravotná platforma Dingxiang Doctor. Tá rovnako ako Sicong neodporúča používanie bylinných kapsúl. Podľa platformy sú lieky vyrobené z niekoľkých zložiek ako medovka, marhuľové semiačka či koreňa sladkého drievka. 

Príspevok, ktorý platforma uverejnila ešte minulý týždeň, zaujal širokú verejnosť. V článku sa uvádza, že Lianhua Quingwen (bylinný liek), ktorý sa používa na liečbu pacientov s COVID-19, nie je taký efektívny, ako sa predpokladalo.

Ako informuje portál Global Times, čínska medicína údajne nedokáže zabrániť infekciám. Platforma preto odporučila verejnosti, aby ju nebrala ako preventívny liek.

Bylinný liek je podľa lekára Fanga Bagjianga z nemocnice Long Hua vhodný iba pre pacientov s miernymi príznakmi ochorenia COVID-19. Môže totiž spôsobiť rôzne vedľajšie účinky, ako napríklad nevoľnosť, hnačka, vracanie či vyrážka. Zložky lieku majú po čase výrazný vplyv na obličkový systém, a tak nie je vhodný na prevenciu. 

„Hviezdny produkt“

Avšak liek, ktorého predaj prudko narástol po vypuknutí COVID-19, zanechal u mnohých ľudí dojem, že infekciám zabrániť môže. Ľudia najmä v Šanghaji veria, že jeho konzumáciou ostanú zdraví. Tento fakt potvrdzujú aj príspevky na platforme Sina Weibo, kde sa uvádza že ide o „hviezdny produkt“ spoločnosti. 

Mnoho ľudí nerozlišuje medicínske pojmy, a tak možnosť použitia údajného lieku na liečbu COVID-19 nespochybňujú. Táto skutočnosť však vyvoláva pochybnosti o tom, či nedošlo k jeho zneužitiu a jeho účinky sú iba prehnané. No po nedávnych spomínaných príspevkoch spoločnosť zasiahla ťažká rana a trhové ceny klesli. 

analýza tržieb
zdroj: Unsplash/Tech Daily

Spoločnosť zatiaľ verejnosti neposkytla žiadne oficiálne vyjadrenie. Predaj lieku však predstavoval celkovo 42 % z jej tržieb v prvých troch štvrťrokoch 2021. Yiling totiž okrem tohto lieku vyrába aj iné bylinné prípravky na liečbu nádorových a kardiovaskulárnych chorôb. 

Čína sa však aj napriek nedávnym varovaniam snaží Lianhua Quingwen propagovať aj v zahraničí. Výsledky sú však zatiaľ zmiešané. Bylinný liek sa dal už začiatkom roka 2020 kúpiť aj v Rusku, no úrady v Singapure či USA jeho účinnosť pri liečbe koronavírusu spochybnili. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: The Bharat Express News, Global Times, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá