Byť startupistom nie vždy znamená byť slobodným
- David H. Hansson približne pred dvanástimi rokmi spoluzaložil startup. Jednoduchý projekt založený na spolupráci, umožňujúci ľuďom robiť progres, dostupný za mesačné predplatné. Bol súčasťou celoživotnej práce niekoho iného a urobil ju trochu lepšou. Po čase sa z toho stalo pohodlné podnikanie pre všetkých zainteresovaných. Ako to hodnotí David dnes?
- David H. Hansson približne pred dvanástimi rokmi spoluzaložil startup. Jednoduchý projekt založený na spolupráci, umožňujúci ľuďom robiť progres, dostupný za mesačné predplatné. Bol súčasťou celoživotnej práce niekoho iného a urobil ju trochu lepšou. Po čase sa z toho stalo pohodlné podnikanie pre všetkých zainteresovaných. Ako to hodnotí David dnes?
„To je všetko.“
Nebol to prevratný boom v biznise. Nezaradil sa do miliardového klubu. Náš tím sa nerozrástol na viac ako päťdesiat ľudí. Viem čo si asi myslíš. NUUUUDAAA. Nemal by toto byť ďalší článok o tom ako som zarobil milióny a stal sa sám venture investorom? Po prípade, príbeh o tom, ako som ovládol svoj niche? Či dosiahol celoživotný úspech?
Problém je v tom, že väčšina ľudí si nechce ukrojiť svoj kus koláča. Nie, väčšina ľudí ho chce mať ku***a celý pre seba. Nestačí byť súčasťou trhu, je potrebné ho úplne dominovať. Nestačí slúžiť zákazníkom, treba si ich uchytiť na trvalo.
V súčasnosti sa termín startup považuje za synonymum pre úplnú dominanciu. Je to posadnutosť stať sa jednorožcom (startup s hodnotu jednej miliardy). Celá generácia pracuje na tom aby sa stala mystickou bytosťou, ktorá očaruje každého.
Kto im to môže dať za vinu ? Vidina rozprávky je posilňovaná na každom rohu.
Začnime od začiatku – ľudia, ktorí vkladajú svoje peniaze do potenciálnych jednorožcov s cieľom získať pre seba bohatstvo sa pokrstili názvom biznis anjeli. Anjeli? Vážne?
„A ešte vám hovorím: Ľahšie je prejsť ťave uchom ihly, ako boháčovi vojsť do Božieho kráľovstva.“ – Matúš 19:23-26, Biblia.
To je iba začiatok. Pokiaľ vyvoláš dostatočný „buzz“ o tom, ako tvoj produkt ovládne celý svet, priletia k tebe venture kapitalisti a bankoví investori. Môžeš si myslieť, „A čo ma je po nich? Pokiaľ mi dajú dostatočnú investíciu, budem ich volať aj Držgroš Donald pokiaľ to odo mňa budú vyžadovať. Moju kožu však nedostanú!“
A takto to bude pokračovať. Každým krokom kráčaš vpred oproti ďalšiemu investorovi, ktorému sa budeš musieť zodpovedať. Pokiaľ sa chceš stať ďalším Uberom, prosím, toto je cesta pre teba.
No zastav na chvíľu. Porozmýšľaj, či je to po čom naozaj túžiš. Neakceptuj túto definíciu „úspechu“, len preto, že po nej všetci bažia. Áno, povzbudzovanie prichádza zo všetkých strán a určite v tebe vyvoláva adrenalín. Darmo je však miska pekná, pokiaľ je prázdna.
Odpovedz si na otázku – Prečo to chceš?
Tu je jeden z dôvodov – chceš aby tvoje meno patrilo medzi tých vyvolených. Chceš to natrieť tým, ktorí o tebe pochybujú. Túžiš po uznaní, ktoré ti právom patrí a toto je skvelý spôsob, ako ho dosiahnuť.
Je toto naozaj ten skutočný dôvod prečo chceš byť súčasťou startupu? Neverím tomu, že si motivovaný kvôli tomu aby sa s teba stal fenomén. Pretože ty to nechceš robiť pre uznanie druhých, ty chceš to uznanie od seba samého.
Ja som len chcel pracovať sám pre seba. Chcel som kráčať vlastnou cestou. Hovoriť tomu ako ja sám chcem a netrápiť sa tým, čo si o tom myslia chlapíci v oblekoch. Všetky tie klišé o nezávislosti znejú skvele, kým sa nedostavíš na prvé stretnutie predstavenstva, ktoré sa ťa spýta prečo nezarábaš viac, neprodukuješ viac a prečo si sa nerozrástol supersonickou rýchlosťou už včera?
Nezávislosť ti nechýba kým ju nestratíš. A potom čo zmizne, tvoji nadriadení ti diktujú tvoju vlastnú cestu. Akonáhle odíde vlak, výsledkom môže byť iba náraz do steny alebo dosiahnutie požadovanej návratnosti.
Ja som len chcel robiť úprimnú prácu. Jednoduchú, úprimnú prácu. Vytvorím dobrý produkt a predám ho ľuďom, ktorí sa zaujímajú o jeho kvalitu. Chcel som zapustiť korene, vytvoriť dlhotrvajúce vzťahy so spolupracovníkmi, zákazníkmi a produktom. Je to však nemožné pri tikajúcej bombe v podobe VC investora, ktorá sa dá odistiť iba s desať až stonásobnou návratnosťou jeho investície.
Keď sa pozriem na startup mytológiu, tak sme nikdy ani neboli startup! Žiadne plány pre svetovú dominanciu, úplné ovládnutie trhu a zákazníkov. Nestali sme sa monopolom, nevyhrali sme nijaké ocenenie. Toto všetko môže znieť mäkko, ako keby sme nemali nijaké očakávania. Ja to skôr nazývam skromná realita. Dosiahnuteľná.
Rozprával som sa s inými startupistami, ktorí dosiahli svoj úspech dodržaním základných pravidiel startupového sveta. A čím viac sme sa rozprávali, tým viac som si uvedomoval, že ich úspech do mojej Maslowovej pyramídy nepatrí.
Existuje veľká konšpirácia vo svete startupov, pretože ľudia sa chovajú v rámci svojho najlepšieho záujmu. Hlavne tí, ktorých primárnou úlohou je prispieť kapitálom. Budú ti tvrdiť, že tá tvrdá práca je pre „dobro komunity“ bez štipku irónie a sarkazmu. Dokonca aj tí, ktorí na teba pôsobia ako zloduchovia z filmov ti povedia, že to je pre „najlepšie dobro“.
Nepočúvaj ich! Presvedčili svet, že Silicon Valley je to jediné miesto v ktorom sa dá na 100% dosiahnuť úspech. Vytrénovali si médiá ako psov pre oslavu svojho úspechu aby uctievali ich motivačné žvásty, ktoré vidíš v podobe citátov všade po Facebooku.
A až dôjde na lámanie chleba, pôjdu iba po peniazoch.
Pamätám si, ako som sa naposledy na evente pre startupistov rozprával so svojim známym. Hovoril mi: „Pozri sa Michal, ten neznáša tam toho a on je zas povadený s tamtým“. Aké typické, pomyslel som si. Slováci nikdy nevedia držať za jeden povraz, resp. nikdy neodsunú svoje ego na bok.
Prosím ťa, nebuď ako väčšina. Nespadni do jamy levovej. Koláč je dosť veľký pre každého. Riaď sa svojou motiváciou, odmietni peniaze pokiaľ z nich máš zlý pocit a vytvor niečo užitočné.
Svoje ambície drž na uzde.
zdroj: medium.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy