„Byť vyrovnaný s obezitou je cesta do hrobu,“ hovorí obezitologička. „XXL“ považuje za chorobu
- Či body shaming človeka zasiahne, závisí od odolnosti
- Nie všetci sa však nad zahanbením dokážu povzniesť
- Či body shaming človeka zasiahne, závisí od odolnosti
- Nie všetci sa však nad zahanbením dokážu povzniesť
Problém, o ktorom sa často hovorí, no ešte pravidelnejšie sa bagatelizuje. Vety ako „Nemala by si trochu schudnúť?“ alebo „To vianočné obdobie sa na tebe celkom podpísalo,“ môžu spôsobiť hlboké rany. Fenomén známy ako body shaming (zahanbenie kvôli vzhľadu) je však formou šikany a nemal by byť prehliadaný.
Spojili sme sa preto s lekárkou a vedeckou pracovníčkou MUDr. Adelou Penesovou, PhD., ktorá pracuje v Biomedicínskom centre SAV na oddelení klinického výskumu, kde vedie obezitologickú ambulanciu.
V rozhovore prezradila viac o vplyve body shamingu na zdravie človeka, ako naň reagovať, ale aj o tom, aký podiel na tom majú sociálne siete.
- Muža jednej z najznámejších umelkýň histórie prezývali „žabiak“, no ženy ho milovali
- 4 základné pravidlá slušnosti komunikácie na sociálnych sieťach podľa MUDr. Penesovej
- Prečo majú veľký vplyv na počte obéznych ľudí aj nadnárodné spoločnosti
- Diskusie o tom, či mať tri hodiny telocviku týždenne, jej prídu smiešne
- Ako sa vyrovnať s prirodzeným starnutím
Ako by ste definovali pojmy „body shaming“ a „body positivity“? Aký vplyv majú na naše psychické zdravie?
Body shaming je vystavenie niekoho ponižovaniu a kritike za jeho telesné črty. Rozsah zahanbovania tela je široký a neobmedzuje sa iba na zahanbovanie pre nadmerné množstvo tuku. Zahanbovaní sú ľudia aj za to, ako sú oblečení, lebo sú chudobní, alebo za to, že sú štíhli.
Aj mne sa posmievali, že „dvakrát musím skočiť do bazéna, aby bolo počuť čľupnutie“. Posmievajú sa aj za to, že niekto nosí okuliare, odstávajú mu uši, je veľmi nízky alebo vysoký, v minulosti aj za napr. ryšavú farbu vlasov, tvar tela, svalnatosť (alebo nedostatok svalov), u žien aj pre veľkosť pŕs a pier, pohlavného údu u mužov, črty tváre a v najširšom zmysle dokonca aj za choroby, ktoré zanechávajú fyzické stopy, ako sú akné či psoriáza.
Či to však u človeka zanechá stopy na psychike, záleží od odolnosti. Pozrite sa napr. na Diega Riveru, muža Fridy Kahlo. Volali ho „žabiak“ a ženy ho milovali, až príliš.
Body positivity je novodobé sociálne hnutie zamerané na akceptovanie všetkých tiel bez ohľadu na veľkosť, tvar, tón pleti, pohlavie a fyzické schopnosti, pričom spochybňuje súčasné štandardy krásy ako nežiaduci sociálny konštrukt. Je populárne najmä na sociálnych sieťach.
Na jednej strane je prezentácia „dokonalosti“, vonkajšej krásy (modeling, móda, kozmetika je obrovský biznis) a priveľký dôraz sa kladie na vzhľad, ktorého dokonalosť sa podsúva ako mierka hodnoty človeka. Nikdy v minulosti nebolo toľko komentárov k tomu, ako človek vyzerá. Ľudia sa museli stretnúť, vidieť fyzicky a povedať si to z očí do očí, maximálne do telefónu.
Sociálne médiá priniesli fenomén, podľa ktorého je písanie kritických, uštipačných nenávistných komentárov a „hejtu“ bežné. Mladí ľudia si to neuvedomujú. Nikto ich neučí, ani v škole, ako komunikovať, či už reálne alebo na sociálnych sieťach, a potom neraz to isté použijú v škole pri komunikácii s učiteľom.
Ak si ešte aj na univerzite študent na konci prednášky dovolí vykríknuť: „Nudaaa,“ koľko rodičov učí svoje deti aspoň základné pravidlá slušnosti komunikácie na sociálnej sieti?
Základné pravidlá slušnosti komunikácie na sociálnych sieťach podľa MUDr. Penesovej
- Nefoť a nezverejňuj fotky a videá iných.
- Nepíš nič, čo by si nedal prečítať svojej babičke, lebo by ju to zarmútilo.
- Nepoužívaj také vyjadrenia, aké nechceš čítať od iných.
- Ak môžeš, skôr niekoho pochváľ a teš sa s ním z úspechu.
Jedna vec je aj akceptácia seba samého a zdravá sebaláska, čo ale neznamená neprijatie reality. Hovoria to aj psychológovia. Koniec koncov, aj kresťanstvo to hlása už viac ako 2 000 rokov. Prvé prikázanie: „Miluj blížneho svojho ako seba samého.“ Ako teda môžem niekto milovať iného, ak nemám zdravo rád aj sám seba?
Komunikácia má byť vedená profesionálne, nie štýlom jedovatej „akože kamarátky“ alebo niekoho, kto sa na sociálnych sieťach skrýva za stokrát retušovanou profilovou fotkou. A prečo to niekto robí? To sú otázky na psychológov.
Považujem za choré, ak sa v rámci presadzovania body positivity pretláčajú XXL modelky. To naozaj? Kde je prirodzenosť a normálnosť? Prečo sú na jednej strane anorektické modelky o hmotnosti 45 kilogramov a na druhej XXL? Túto reklamu ako odborník nemôžem pripustiť, že je normálne byť XXL, lebo to je choroba.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Nikdy v minulosti ľudia viac nekomentovali vzhľad druhých
- Obezitologička považuje za choré pretláčanie XXL modeliek v rámci presadzovania body positivity
- Obézny pacient s obezitou 3. stupňa sa nemusí dožiť ani 50 rokov, hovorí
- Deťom by zakázala prístup na sociálne siete do určitého roku života
- Rodičia musia zasiahnuť a nastaviť isté mantinely, hovorí
- Obezitou trpí každé piate dievča a dve pätiny chlapcov
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory