Byt zo 40-tych rokov v centre Bratislavy zmenený na nepoznanie. Je plný unikátnych prvkov a riešení
- Na rozdiel od iných prvorepublikových domov, táto bytovka má nižšie stropy a v interiéri pôsobí tak nejak súčasnejšie
- Najmä po modernej rekonštrukcii z bratislavského ateliéru Grau na čele s a architektmi Andrejom Olahom a Filipom Marčákom
- Na rozdiel od iných prvorepublikových domov, táto bytovka má nižšie stropy a v interiéri pôsobí tak nejak súčasnejšie
- Najmä po modernej rekonštrukcii z bratislavského ateliéru Grau na čele s a architektmi Andrejom Olahom a Filipom Marčákom
Zaujímavá rekonštrukcia vznikla z architektonického štúdia Grau v Starom meste v Bratislave. Byt sa nachádza v jednej z historických budov na Medenej ulici. Na nej je aj niekoľko starších architektonických skvostov, ktoré sú zapísané do zoznamu národných kultúrnych pamiatok, či Reduta, neoslohová budova Slovenskej filharmónie, postavená ešte v raných začiatkoch minulého storočia.
Spomínaný byt bol postavený v 40. rokoch. Na rozdiel od iných prvorepublikových domov, táto bytovka má nižšie stropy a v interiéri pôsobí tak nejak súčasnejšie, najmä po modernej rekonštrukcii.
Architekti sa pritom pohrali s prerábkou tak, aby došlo k minimálnym zmenám v dispozícii bytu. Celá rekonštrukcia sa nakoniec zaobišla bez výrazných zásahov do pôvodných deliacich konštrukcií a napriek tomu byt pôsobí dosť otvoreným dojmom.
V celom byte je ponechaná nehynúca klasika, drevené parkety a biele steny. Túto dvojicu dokonale dopĺňa nábytok, ktorý architekti starostlivo vybrali. Do priestoru zapadajú precízne stolárske prvky a minimalistické línie kuchynskej linky, ktoré napriek jednoduchosti kontrastujú svojou farbou.
Zo spálne pre slúžku kuchyňa
Práve kuchyňa predstavuje akýsi stredobod pozornosti, okolo ktorej je vystavaná aj obývačka. Je to jediný materiálový a farebný objekt v byte, ktorý opticky vyvažuje jemnejšie tóny dreva a bielej. Kuchynský pult presahuje do obývacej časti a stáva sa jej súčasťou.
„Obytný priestor si tak ponechal staromestského ducha aj pri svojich rozmeroch a orientácii od ulice do vnútrobloku. Zväčšením obývacej izby o pôvodnú „slúžkovskú“ izbu sme dostali miesto pre kuchyňu. Od vstupu tento priestor oddeľuje šatníková skriňa,“ popisujú architekti Andrej Olah a Filip Marčák.
Spoločný priestor pre 4 izby
Otvorený priestor zastupuje svojím spôsobom 4 izby v byte. Nachádza sa tu kuchyňa, jedáleň, obývačka a malá pracovňa, ktorá vznikla z pôvodnej kuchyne. To všetko sa rozprestiera na útulných rozmeroch, ktoré vznikli zbúraním priečky do spomínanej bývalej izby pre slúžku.
Dennú časť od nočnej predeľuje vstavaná knižnica, ktorá lemuje krídlové dvere do spálne. „Pri prechode zo zádveria do obývacej časti s kuchyňou sa dostávame do osového priehľadu celého bytu,“ opisujú ďalej architekti.
„V interiéri prevažuje biela farba, doplnená o farebný akcent kuchynského pultu a jaseňovú šatníkovú skriňu na svetlej terazzo podlahe. Ten istý princíp materiality preberá aj kúpeľňa,“ dodávajú Olah a Marčák.
Sýto červené prvky sa objavujú aj netradične v kúpeľni. Rovnako na nábytku pod umývadlom, ako je to v prípade kuchynskej linky.
Ostatná časť bytu je opakom tejto koncepcie, na drevených parketách je uložený biely nábytok s objektami z dreveného masívu. Zastúpené sú však aj prvky modrej farby, taktiež striedajúce sa na viacerých miestach.
Celá farebná paleta a jej rozmiestnenie po izbách vytvárajú jednotnosť celého bytu.
Možno práve tento návrh ťa posmelí nebáť sa ísť do farebnejších kombinácií, keď sa budeš nabudúce rozhodovať, aký nábytok vybrať.