Byty zdraželi, ceny sú na úrovni realitného boomu: Odborníci prezradili, ako to bude v roku 2025
- Realitný barometer za minulý rok prekonal doterajší rekord
- Prečo ceny bytov stúpli, vysvetľuje Realitná únia SR
- Čo čaká trh v roku 2025
- Realitný barometer za minulý rok prekonal doterajší rekord
- Prečo ceny bytov stúpli, vysvetľuje Realitná únia SR
- Čo čaká trh v roku 2025
Realitný barometer zaznamenal v roku 2024 významný nárast o 11,9 %, čím dosiahol historické maximum. Realitná únia v tlačovej správe píše, že sa vyšplhal až na neuveriteľných 2 943 eur za m². Tento výsledok prekonal predchádzajúci rekord, ktorý bol 2 902 eur ta m². Suma vystrelila v septembri 2022, keď na Slovensku vrcholil realitný boom.
Hoci začiatok roka 2024 naznačoval pokojné obdobie so stagnujúcimi cenami nehnuteľností, realita sa ukázala byť práve opačná. Byty v krajských mestách výrazne zdraželi, v priemere o spomínaných 11,9 %.
Čo tlačí ceny nahor
Vývoj cien podľa Realitnej únie SR podmienili viaceré faktory. Primárne išlo o priaznivý makroekonomický vývoj, rast zamestnanosti a zvyšovanie miezd. Nálada na trhu sa postupne zlepšovala od začiatku roka, keď sa ceny nehnuteľností odrazili od svojho dna a začali stúpať.
Váhajúci kupujúci sa aktivizovali a začali intenzívnejšie vyhľadávať nehnuteľnosti. Pozitívnym stimulom bol aj mierny pokles úrokových sadzieb na hypotékach.
Významný impulz prišiel v druhej polovici roka s oznámením plánovaného zvýšenia DPH od januára 2025. Táto správa motivovala mnohých potenciálnych kupujúcich k urýchleniu ich rozhodnutia, keďže si uvedomili, že neskoršia kúpa novostavby či rekonštrukcia staršieho bytu by ich vyšla drahšie.
Zaujímavým trendom je prehlbujúci sa rozdiel medzi cenami starších a novších bytov. Aj keď sa Realitný barometer približuje k úrovni zo septembra 2022, neznamená to rovnomerný rast cien všetkých typov bytov. Úroveň spred dvoch a štvrť roka sa podarilo prekonať najmä novším bytom. Tento trend je najvýraznejší v Žiline, kde ceny novších bytov výrazne vzrástli aj vďaka novým developerským projektom.
V roku 2025 ceny opäť porastú
Pri detailnejšom pohľade na jednotlivé segmenty trhu upozorňuje Realitná únia na fakt, že pri starších dvojizbových bytoch sú len v troch z ôsmich krajských miest ceny vyššie ako v septembri 2022. Pri starších trojizbových bytoch zatiaľ ani jedno krajské mesto neprekročilo úroveň z tohto obdobia.
Naproti tomu novšie byty si vedú lepšie – pri dvojizbových je situácia vyrovnaná (štyri mestá s vyššími cenami, štyri s nižšími), zatiaľ čo novšie trojizbové byty sú drahšie už v šiestich z ôsmich krajských miest.
Výhľad na rok 2025 zostáva optimistický. Napriek tomu, že konsolidácia verejných financií môže ovplyvniť správanie domácností, experti očakávajú pokračujúci ekonomický rast, stabilná zamestnanosť a zachovanie kúpnej sily domácností.
V kombinácii s predpokladaným ďalším poklesom úrokových sadzieb na hypotékach to vytvára predpoklady pre pokračujúci rast cien nehnuteľností. K tomu sa pridávajú aj rastúce nájmy a obmedzená nová výstavba, ktorá limituje ponuku na trhu.
Môžeš očakávať, že väčšina lokalít, kde ceny zatiaľ nedosiahli úrovne z roku 2022, ich prekoná v priebehu tohto roka. Výnimkou budú staršie byty v niektorých mestách – dvojizbové v Trnave, Trenčíne a Banskej Bystrici a trojizbové v Banskej Bystrici a Prešove, kde sa dosiahnutie maxím z roku 2022 očakáva až v roku 2026. Špecifická situácia nastane v Žiline, kde sa predpokladá miernejší cenový rast oproti minulému roku.
Celkovo možno očakávať pokračujúce zdražovanie na realitnom trhu. Aj keď nie v podobe dramatických cenových skokov o desiatky percent, ako sme boli svedkami v minulosti, dodáva Realitná únia.
Slováci investujú menej
Objemy investícií do nehnuteľností na Slovensku v predchádzajúcom roku dosiahli 484 miliónov eur. V medziročnom porovnaní ide o pokles o 27 percent. Napriek tomu sa však našli kupujúci ochotní platiť prémiové ceny, informovala spoločnosť CBRE na základe svojej analýzy TASR.
„Investičné prostredie bolo v roku 2024 plné skepticizmu, avšak koncom roka sa aj z dôvodu poklesu úrokových sadzieb postupne rozbehlo. Pri pohľade na ,prime‘ výnosy v rámci jednotlivých sektorov dokonca neprichádzalo k zlacňovaniu, čo len potvrdilo naratív, že o kvalitné nehnuteľnosti je záujem aj v ťažkých časoch,“ uviedla spoločnosť s tým, že prémiové predaje nastali naprieč všetkými najvýraznejšími sektormi.
Podľa obchodného riaditeľa CBRE Slovensko Ľubora Procházku zostáva Slovensko aj napriek poklesu objemu investícií zaujímavou investičnou destináciou. Domáci investori sa na celkovom objeme investícií podieľali 33 percentami, českí investori dosiahli 22-percentný podiel.
Najviac peňazí smerovalo do výrobno-logistických nehnuteľností. Maloobchodný a kancelársky sektor dosiahli zhodne po 23 percent. Zvyšných šesť percent pripadlo na ostatné sektory, najmä rezidenčný. Z pohľadu regiónov dominovala Bratislava so 75-percentným podielom na celkových investíciách.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: TS Realitná únia, TASR