Bývajú zadarmo ako v hoteli: Toto je najluxusnejší intrák na Slovensku
Trnava sa za posledné roky zmenila na moderné a dynamické mesto s rozmanitou kultúrou, chutnou gastroscénou i bohatou históriou. Považuje sa za lídra v atmosfére, ktorá sa tiahne pokojnými ulicami historického centra, a to aj vďaka Nádvoriu.
Nádvorie predstavuje priestor súčasnej kultúry, ktorý sa stal obľúbeným miestom v srdci Trnavy. Cesta k jednému z najkultúrnejších miest na Slovensku vedie nenápadnou uličkou z Trojičného námestia, kde sa nachádza množstvo prevádzok – reprezentantov trnavskej kultúry.
Od roku 2018 Nádvorie spája to najlepšie, čo sa v „Malom Ríme“ nachádza. V oáze kultúry vznikla komunita, kde sa stretávajú ľudia všetkých vekových kategórií na koncertoch a zaujímavých podujatiach.
Okrem kultúrneho programu a komunitných aktivít tu nájdeme aj jednu z najlepších slovenských reštaurácií – Akademia. Nechýba ani najčerstvejšie pečivo v Trnave z remeselnej pekárne Chlieb Náš či obľúbená kaviareň Thalmeiner.
Svoje miesto si na Nádvorí našli aj lokálne concept stores, kde sa nachádza všetko od oblečenia až po obrazy. Vznikol tu však aj skvelý priestor na prácu – Nádvorie Coworking. Tiché a ničím nerušené miesto pre kreatívcov, profesionálov aj študentov.
Súčasťou Nádvoria je tiež štipendijný program – Nádvorie Kampus, ktorý spája aktívnych mladých študentov a študentky z trnavských univerzít, ktorí chcú od školy viac ako titul.
- Mesto Trnava sa pýši námestím, ktoré sa nikde inde na Slovensku nenachádza. Na Nádvorí sa nachádza aj luxusný apartmán. Čo Nádvorie Kampus študentom prináša?
- Nádherný byt v centre „Malého Ríma“, obklopený prekrásnou architektúrou, množstvom podnikov a obchodov. Je bývanie v Kampuse pre študentov splnený sen?
- Deň v Kampuse je ako každý iný deň bežného študenta na vysokej škole – najmä cez týždeň. Víkendy sú omnoho zaujímavejšie. Prečo?
- Projekt vznikol pred tromi rokmi. Čo od pobytu iniciatívni študenti očakávajú?
- Študentom vysokých škôl nejde len o titul. Ktoré veci im v škole chýbajú?
Škola je viac ako len titul
Nádvorie Kampus dáva mladým ľuďom možnosť získať od školy viac ako len titul. Ide o ročný rezidenčný štipendijný program, ktorý každý rok šiestim študentom alebo študentkám, ktorí uspejú vo výberovom konaní, ponúka rozvojový program s individuálnym mentoringom, tréningami, workshopmi, networkingovými aktivitami a k tomu nadštandardné bývanie v modernom internáte apartmánového typu v historickom centre Trnavy.
Projekt vznikol pred tromi rokmi s cieľom podporiť mladých aktívnych ľudí v ich úsilí zlepšiť svoje okolie alebo rozbehnúť svoj vlastný projekt. Štipendistom pomáha pripraviť sa pre trh práce a rozvíja ich kompetenčné zručnosti, najmä v oblasti komunikačných a manažérskych schopností.
Rovnako ich motivuje k väčšej angažovanosti a podporuje ich v rôznych dobrovoľníckych či altruistických aktivitách.
„Nádvorie Kampus študentom zdarma sprostredkúva okrem moderného bývania aj skúsených mentorov a mentorky z rôznych sfér a inšpiratívne workshopy, vďaka čomu zvyšuje ich šance uplatniť sa na trhu práce,“ približuje benefity programu Zuzana Fajta, koordinátorka programu Nádvorie Kampus.
Vysokoškoláci vyžadujú viac praxe a menej teórie
Z najnovšieho prieskumu Nádvoria Kampus vyplýva, že študentom vysokých škôl chýba prax, sťažujú sa aj na priveľké množstvo teoretických predmetov.
„Najväčšie zastúpenie má v prieskume Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Univerzita Komenského v Bratislave, Ekonomická Univerzita v Bratislave a Stavebná Technická Univerzita v Bratislave. Na prieskume sa zúčastnilo 93,7 percenta študentov denného a 6,3 percenta študentov externého štúdia,“ upresňuje Zuzana Fajta.
Až tri štvrtiny z opýtaných sa zhodli na tom, že od svojej vysokej školy očakávajú väčšie možnosti získať praktické zručnosti.
„Je tam veľa teórie, momentálne by sa univerzity mali zamerať na prax, programy, s ktorými robia firmy, lebo z tohto hľadiska mám pocit, že neviem nič. Ak sa nenaučíš sám, nikto ťa nenaučí a čakala som viac z tejto oblasti,“ uviedla v dotazníku jedna zo študentiek.
Od školy očakávajú viac ako titul
Z prieskumu, tiež vyplýva, že až 95, 7 % respondentov očakáva od vysokej školy viac ako titul. Výsledky prieskumu poukázali aj na to, že pri pracovných pohovoroch boli úspešnejší práve študenti s praxou.
„Úspešnejší boli absolventi, ktorí počas štúdia praxovali alebo mali iné pracovné skúsenosti. Viacerí uvádzajú, že už počas štúdia boli zamestnaní a najviac skúseností nadobudli práve vďaka práci popri škole,“ informuje Zuzana Fajta.
A práve zmena k lepšiemu je to, čo sa Nádvorie Kampus usiluje priniesť mladým ľudom. Program Nádvorie Kampus reaguje na aktuálne potreby pracovného trhu, posilňuje konkurencieschopnosť študentov a usiluje sa poukázať na dôležitosť získavania praktických skúseností a kontaktov už počas štúdia na vysokej škole.
„Aktívne sa zaujímame o potreby vysokoškolákov na Slovensku. Aj preto sme na jar a počas leta 2021 realizovali prieskum medzi študentmi a čerstvými absolventmi slovenských vysokých škôl a pýtali sme sa ich, ako sú spokojní s kvalitou vzdelávania. Zaujímalo nás, či má ich škola kvalitných pedagógov, študijné podklady, či im poskytuje dostatok praktických zručností, workshopy, mentorov a či ich dostatočne pripravuje pre trh práce. V skratke sme zisťovali, či slovenskí študenti chcú od školy viac, ako titul. Na prieskume sa zúčastnilo vyše 600 študentov slovenských univerzít a takmer 60 percent z nich uvádza, že im v rámci štúdia chýbajú možnosti získať praktické zručnosti a polovica z opýtaných by ocenila aj individuálnu či inú formu mentoringu,“ prezrádza Zuzana Fajta.
Nádvorie Kampus študentov podporuje v ich kariérnom, ale aj pracovnom raste, čo potvrdzuje aj tohtoročná štipendistka Barbara Fördösová: „Bývanie v Kampuse neberiem len ako príležitosť bývať na, pre mňa, najkrajšom námestí na Slovensku. Beriem to ako výzvu, či naplnenie sna nebrať vysokú školu len ako povinnú jazdu dospelosti.“
Zároveň Kampus študentom ponúka bývanie zadarmo, ktoré v porovnaní s internátmi predstavuje 5-hviezdičkový hotel. Podľa štipendistu Jakuba ide o nádherný byt, ktorý je obklopený prekrásnou architektúrou.
Rovnako Nádvorie študenti považujú za kreatívne miesto, ktoré dýcha kultúrou, motiváciou a úspešnou budúcnosťou. „Nádvorie Kampus je miesto, kde nájdete plno pozitívnej energie, smiechu, motivácie a v neposlednom rade veľa inšpiratívnych ľudí,“ tvrdí štipendistka Nina.
Oslovili sme študentov, ktorí sú súčasťou Nádvoria Kampus, aby nám zhrnuli benefity bývania v jednom z najkrajších intrákov na Slovenku.
Marek Bajči
Študent masmediálnej komunikácie na Univerzite sv. Cyrila a Metoda
Už od prvého ročníka Kampusu som jeho verným fanúšikom. Program je unikátnym projektom, ktorý dáva študentom možnosť rozvíjať sa v každom smere. Zároveň Kampus pre mňa znamená aj čiastočné ocenenie toho, čo som pre komunitu okolo seba už urobil a ponúkol jej.
Hlavné benefity bývania v Kampuse by som rozdelil do troch kategórií. Jednou je samotné Nádvorie – krásny, moderný a inšpiratívny priestor. Druhou je program – inšpiratívne večere a individuálny mentoring. Ja osobne mám skvelého mentora z Prahy. Treťou sú ľudia. Ľudia v programe, ale aj ľudia okolo neho. Pri nich pochopíš, že si len myslíš, že robíš veľa vecí a vo veľa veciach si dobrý.
Ide o program, v ktorom sa očakáva, že sa človek veľa nových vecí naučí a bude mať priestor ich využiť či už pri pracovných príležitostiach, alebo priamo v živote. Na konci programu ma čaká veľká životná pracovná skúška. Ide o organizáciu Majstrovstiev Európy v malom futbale, keďže sa mu venujem ako rozhodca na medzinárodnej úrovni.
Daniela Hrušovská
Študentka práva na Trnavskej univerzite
Bývanie v Kampuse pre mňa znamená prístup k obrovským možnostiam. Je nám umožnené spoznávať množstvo inšpiratívnych ľudí, byť na rôznych workshopoch, ku ktorým by sme sa inak ťažko dostali.
Zároveň som súčasťou skupiny ľudí, ktorej členovia pracujú na projektoch z rôznych oblastí a sú veľmi inšpiratívni a vládne medzi nami priateľská atmosféra. Veľkým plusom toho všetkého je aj vlastný mentor – Filip Šimoník. Každý rozhovor s ním je pre mňa veľmi prínosný a nielen pre mňa ako osobu, ale aj pre moju budúcu kariéru.
Od pobytu očakávam rast. Verím, že sa mi podarí zužitkovať všetky rady a vedomosti, ktoré som počas pobytu v Kampuse získala. Čaro Kampusu je však aj v tom, že ťa vie nasmerovať, niečo nové ti ponúknuť a ukázať.
Barbara Fördösová
Študentka pedagogiky na Trnavskej univerzite
Bývanie v Kampuse neberiem len ako príležitosť bývať na, pre mňa, najkrajšom námestí na Slovensku. Beriem to ako výzvu či naplnenie sna nebrať vysokú školu len ako povinnú jazdu dospelosti. Byť súčasťou programu Nádvorie Kampus vnímam ako možnosť sebarozvoja v najrozličnejších odvetviach.
Kampus bol láska na prvý pohľad. Každý deň si užívam naplno. Užívam si prítomnosť mojich priateľov. Užívam si ľudí okolo. Štúdium ide akosi ľahšie. Výhodou bývania v Kampuse je aj možnosť členstva v coworkingu, do ktorého máme neobmedzený vstup. Tam sa môže človek lepšie sústrediť na svoju prácu a efektívne využiť čas.
Víkendy máme často naplnené workshopmi alebo prednáškami. Sobotu už klasicky začíname spoločnými raňajkami v Thalmeineri. Od pobytu očakávam, že si budem vedieť lepšie zadefinovať ciele svojich vlastných projektov v oblasti, ktorej sa venujem, a to slow fashion a udržateľnosť životného prostredia.
Nina Kelemenová
Študentka práva na Trnavskej univerzite
Bývanie v Kampuse pre mňa znamená miesto, kde nájdete plno pozitívnej energie, smiechu, motivácie a v neposlednom rade veľa inšpiratívnych ľudí. Od každého „kampusáka“ som sa už do dnešného dňa naučila plno nových vecí. Je to až čarovné, aká rodinná a milá atmosféra vládne nielen u nás, v Kampuse ako takom, ale na celom Nádvorí.
Môj deň v Kampuse je ako každý iný deň bežného študenta na vysokej škole – najmä cez týždeň. Čo sa týka víkendov, tie sú zaujímavejšie. Mávame často workshopy zamerané na rôzne témy, ako sú napríklad Časový manažment, Kritické myslenie či workshop zameraný na zvládanie stresu.
Pred nástupom do programu som očakávala, že mi program otvorí „brány“ do budúcna a nadobudnem plno nových skúseností a zručností, ktoré budem vedieť využiť ako v osobnom, tak aj v profesijnom živote. A to sa už aj deje. Odkedy som v Kampuse, tak sa mi oveľa viac darí v kariérnych plánoch.
Jakub Benko
Študent komunikácie a marketingu vo verejnej správe na Univerzite sv. Cyrila a Metoda
Nádherný byt v centre mesta, obklopený prekrásnou architektúrou a skvelými ľuďmi. Čo viac si želať? Bývanie v Kampuse je splnený sen. Nádvorie Kampus je predovšetkým o komunite. Tým, že tu žijeme, tak sa spoznávame s väčšou časťou ľudí – od coworkingu, cez Malý Berlín, až po ľudí z Thalmeineru.
Od pobytu som očakával osamostatnenie, spoznanie nových ľudí, ale aj lepšie spoznanie samého seba, čo sa mi aj úspešne podarilo. Pomáha mi to však aj k naplneniu kariérnych plánov v oblasti fotografovania, a to hlavne vďaka môjmu mentorovi – Jakubovi Ptačinovi.
Ten mi dáva pohľad a reálne skúsenosti človeka, ktorý pracuje vo fachu. Rovnako je skvelé mať takýto silný network. Žije to tu kultúrou a pokiaľ v nej vieš a chceš niečo robiť, dá sa to.
Tereza Švihoríková
Študentka práva na Trnavskej univerzite
Život v Kampuse pre mňa znamená hlavne nezávislosť. Po zabývaní sa však pribudlo niekoľko ďalších, dnes už neodmysliteľných vecí, ako život v komunite, hlboké priateľstvá či opora. Zároveň ako Trnavčanka oceňujem najmä to, že mám všade blízko. Na stanicu, do fitka, obchodu či dobrej reštaurácie. Ďalším benefitom je jednoznačne pracovný priestor v coworkingu.
Vzhľadom na to, že nám Kampus poskytuje nielen bezplatné bývanie, ale aj mnoho bonusov ako mentoring či zaujímavé workshopy. Očakávam zlepšenie sa a nadobudnutie nových zručností a vedomostí.
Rovnako aj získanie nových priateľstiev, pretože už z predchádzajúcich rozvojových programov ako napr. Nexteria Leadership Academy sa mi osvedčilo, že to je to najcennejšie, čo človek z takýchto príležitostí môže vyťažiť. Ak zúročím všetko to, čo nám Kampus ponúka, môžem určite hovoriť o tom, že ma posunie opäť bližšie ku kariérnemu rastu.