Bývalá súdna tlmočníčka si v Zadare otvorila realitnú kanceláriu. Jadran Slovákom a Čechom učaroval
- Bývalá súdna tlmočníčka žije v Chorvátsku od štrnástich rokov
- V Zadare spoločne s kamarátkou Barborou vedú realitnú kanceláriu
- Bývalá súdna tlmočníčka žije v Chorvátsku od štrnástich rokov
- V Zadare spoločne s kamarátkou Barborou vedú realitnú kanceláriu
Monika odišla zo Slovenska, keď mala 14 rokov. Ako sama hovorí, do Chorvátska prišla na výmenný pobyt, ktorý sa stal tým celoživotným. V krajine so „slovenským morom“ ich s Češkou Barborou čakal rovnaký osud. Obe sa totiž zamilovali do Chorvátov a následne si v Zadare spoločne založili realitnú kanceláriu.
V rozhovore nám prezradila, ako ovplyvnil realitný trh vstup Chorvátska do Eurozóny a uviedla aj oblasti, ktoré pri kúpe nehnuteľnosti preferujú mladí Chorváti a aj to, kde sa v Chorvátsku oplatí kúpiť pozemok či nehnuteľnosť.
- Ako sa ako Slovák aklimatizovať a prispôsobiť chorvátskemu životnému štýlu
- Ako sa zmenil realitný trh v Chorvátsku po ich vstupe do Eurozóny
- Prečo sa čoraz viac Slovákov sťahuje na pobrežie Jadranského mora
- V čom sa líši realitný trh vo vnútrozemí a v prímorských oblastiach
V Chorvátsku žiješ už vyše 30 rokov. V čom sa z tvojho pohľadu táto krajina zmenila najviac? Čo ťa vtedy pred rokmi priviedlo do Chorvátska a čo ťa motivovalo zostať?
Do Chorvátska som sa dostala ako aktívny športovec na výmenný pobyt, ktorý sa zmenil na celoživotný pobyt – neskôr som sa vydala a s manželom Chorvátom sme si založili rodinu.
Celkovo by som to zhrnula tak, že sa po ich občianskej vojne Chorvátsko zotavilo. Ako dobre všetci vieme, Chorvátsko vstúpilo do EÚ a do Schengenu. Zmenila sa platobná mena z nám dobre známych kún na eurá.
Čo bolo pre teba najťažšie v Chorvátsku zo začiatku? Dokázala si sa tam ako Slovenka aklimatizovať rýchlo?
Na začiatku bolo najťažšie si zvyknúť na ich mentalitu a tempo života. Musím však doplniť, že Chorvátsko je krajina mnohých tvárí – iné životné tempo je v hlavnom meste Záhreb, iné na pobreží, iné v horských častiach a opäť úplne iné na ostrovoch.
Ja verím, že aj väčšina Sloveniek a Češiek sa celkom rýchlo aklimatizovala. Ak si na trvalý pobyt vyberiete iný štát, snažíte sa prispôsobiť čím skôr.
V Zadare si najskôr pracovala ako tlmočníčka. Prečo si si vybrala práve chorvátsky jazyk? Čo ťa na chorvátčine najviac baví a fascinuje?
Pravda, keďže som žila v Chorvátsku a už som mala chorvátsky jazyk v malíčku, začali moje služby vyžadovať rôzne inštitúcie a podnikatelia. O tom, čo ma na chorvátčine najviac baví, som nikdy nerozmýšľala. Vždy ma však vedeli pobaviť niektoré výrazy, ktoré sa rovnako vyslovujú, ale v každom jazyku majú úplne iný význam.
Si zakladateľkou a spolumajiteľkou realitnej agentúry Adria Team Real Estate v Zadare. Aké boli ceny bytov v Chorvátsku v začiatkoch tvojho podnikania? Ako vtedy vyzeralo obchodovanie s realitami a čo teba osobne k tomuto biznisu priviedlo?
Ceny boli pravdaže o niečo iné ako v dnešnej dobe, ale zodpovedajúce danej hospodárskej situácii. Najmä počas vojny, obdobie po vojne bol trh s nehnuteľnosťami divoký a postupne sa stabilizoval.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktoré miesta v Chorvátsku pravdepodobne ešte nepoznáš
- Ako robiť veci bez stresu a „polako“
- Ako najradšej dovolenkujú Chorváti
- Čo je podľa Moniky kľúčom k úspechu pre realitného makléra
- Ktoré miesta odporúča majiteľka chorvátskej realitnej kancelárie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti