Bývalej milionárke hrozí 20 rokov väzenia. Príbeh prefíkanej podnikateľky s falošnou identitou

  • Príbeh Joanny Smith-Griffinovej šokuje mnohých
  • Kedysi úspešná podnikateľka je dnes obvinená z podvodov
  • Ako sa dá z vrcholu dostať späť na dno?
na snimke je Joanna Smith-Griffin
Instagram @entrepreneur/ Pexels.com
  • Príbeh Joanny Smith-Griffinovej šokuje mnohých
  • Kedysi úspešná podnikateľka je dnes obvinená z podvodov
  • Ako sa dá z vrcholu dostať späť na dno?

Podnikateľský úspech závisí nielen od prepracovaného nápadu, správneho načasovania a počiatočného kapitálu, ale aj od čestného konania podnikateľa. Pri zakladaní nového podniku je ideálne, ak zakladateľ vstupuje do podnikania s čistým štítom a buduje svoju firmu úprimne a bez podvodov.

Problém však nastáva, keď sa podnikateľský úspech dostaví, no neskôr vypláva na povrch, že úmysly podnikateľa počas budovania značky neboli vždy čisté. Dokonalým príkladom takejto situácie je príbeh bývalej milionárky Joanny Smith-Griffinovej.

Joanna Smith-Griffinová, 33-ročná podnikateľka z Raleighu v Severnej Karolíne, založila startup AllHere Education, Inc. Firma sa zamerala na využitie umelej inteligencie na zlepšenie dochádzky a angažovanosti študentov v školách.

Vyvinula inovatívne riešenie v podobe chatbota „Ed“, ktorý mal za úlohu vytvárať personalizované plány učenia pre študentov. Program pomáhal prispôsobiť vzdelávacie metódy individuálnym potrebám každého žiaka. Tento prístup mal zvýšiť úspešnosť študentov a zároveň znížiť počet ich absencií.

Vďaka potenciálu, ktoré riešenie ponúkalo, získala podľa majiteľky spoločnosť AllHere Education zmluvy s niekoľkými významnými školami v USA vrátane tých v Los Angeles, New Yorku a Atlante. Tieto partnerstvá pomohli rozšíriť dosah firmy a posilnili jej pozíciu na trhu. AllHere Education sa rýchlo stala považovanou za lídra v oblasti využívania technológií na zlepšenie vzdelávania.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Entrepreneur (@entrepreneur)

Joanna Smith-Griffinová vyhlásená za podvodníčku

V novembri 2024 ju zatkli federálne úrady na základe závažných obvinení z podvodu s cennými papiermi, elektronického podvodu a krádeže identity. Obžaloba tvrdí, že Smith-Griffinová cielene a manipulatívne poskytovala falošné informácie o finančnej situácii svojho startupu AllHere.

Robila to, aby prilákala takmer 10 miliónov dolárov v investíciách. V rámci svojich nepravdivých tvrdení uvádzala, že spoločnosť v roku 2020 dosiahla príjmy vo výške približne 3,7 milióna amerických dolárov, pričom skutočnosť bola úplne iná. Skutočné príjmy sa pohybovali len okolo 11 000 amerických dolárov.

Tento podvod sa rýchlo rozšíril aj medzi klientov spoločnosti. Smith-Griffinová tvrdila, že AllHere uzavrela významné zmluvy so školskými zariadeniami ako New York City Department of Education a Atlanta Public Schools, čo sa neskôr ukázalo ako klamstvo.

Manipulácia s nepravdivými informáciami nebola jediným prostriedkom, ktorý Smith-Griffinová využívala na získanie investorov. Falošné správy a čísla mali poslúžiť ako silné lákadlo na investície. Neskôr podnikateľka však tieto financie použila na osobné účely – napríklad na akontáciu svojho domu a pokrytie svadobných nákladov, čo bola ďalšia časť obžaloby. Po zistení nezrovnalostí a podvodného konania sa spoločnosť ocitla na pokraji bankrotu, pričom sa zničila aj jej dôveryhodnosť v očiach investorov aj klientov.

na snimke je podnikatelka s muzom
zdroj: Zola.com

Vymyslela si falošnú identitu

Keď sa zistili nezrovnalosti medzi skutočnými financiami spoločnosti a jej tvrdeniami, Joanna Smith-Griffinová sa pokúsila tieto skutočnosti zakryť vytvorením falošného e-mailového účtu pre finančného poradcu spoločnosti. Ten mal zasielať podvodné dokumenty investorom. Po zistení týchto skutočností podala AllHere Education v auguste 2024 návrh na bankrot. Spoločnosť ukončila svoju činnosť a prepustila svojich zamestnancov. Správca konkurznej podstaty v súčasnosti spravuje jej zostávajúce aktíva.

Smith-Griffinová, kedysi uznávaná aj rebríčkom Forbes, dnes čelí veľmi vážnym právnym následkom, ktoré výrazne ovplyvnia jej budúcnosť. V prípade, že bude odsúdená za podvod s cennými papiermi a elektronický podvod, jej hrozí až 20 rokov väzenia. Okrem toho jej hrozí aj dodatočný trest za krádež identity v trvaní minimálne dvoch rokov.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: CityBiz.com , Justice Government

Najnovšie videá

Trendové videá