Bývalý minister obrany zverejnil veľký zoznam politikov, ktorí sú „podporovaní“ Rusmi. Nechýba ani Erik Kaliňák

  • Niektorí slovenskí politici sú podporovaní z Ruska
  • Toto je zoznam, ktorý však nie je zďaleka kompletný
Erik Kaliňák
Erik Kaliňák TASR/Jaroslav Novák
  • Niektorí slovenskí politici sú podporovaní z Ruska
  • Toto je zoznam, ktorý však nie je zďaleka kompletný

Bývalý minister obrany a súčasný líder mimoparlamentnej strany Demokrati Jaroslav Naď zverejnil na sociálnej sieti zoznam slovenských politikov, ktorých podporujú Rusi. Zoznam má pochádzať z českej kontrarozviedky a od medzinárodných investigatívnych novinárov.

Medzi podporovanými politikmi z Ruska sú na zozname zakladateľ a bývalý predseda kresťanských demokratov Ján Čarnogurský, poslanec za Smer-SD Erik Kaliňák, Milan Uhrík z hnutia Republika a Miroslav Radačovský, ktorý sa do europarlamentu dostal na kandidátke ĽSNS.

„Už pred rokom som na základe informácií, ktoré som dostal ako minister obrany, informoval o rôznych neprijateľných prepojeniach predstaviteľov súčasných vládnych strán s Ruskou federáciou. Vtedy som bol spochybňovaný aj rôznymi súčasnými opozičnými politikmi či dokonca niektorými médiami,“ uviedol exkluzívne pre Startitup Jaroslav Naď.

Zoznam podľa neho nie je ešte ani zďaleka kompletný. „V uvedenej téme som poskytol relevantným zložkám plnú súčinnosť,“ dodal Naď.

Ruskom organizovaná sieť

Denník SME informoval o tom, že česká tajná služba odkryla Ruskom organizovanú sieť, do ktorej spadli aj niektorí slovenskí politici. Moskva sa snaží cez portál s názvom „Voice of Europe“ už od vlaňajška ovplyvniť voľby do Európskeho parlamentu.

Tí, ktorí pre web hovorili, mali dokonca dostávať zaplatené. Česko server Voice of Europe zablokovalo. Rozhovor na serveri poskytli ministerka kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) či poslanec Smeru Erik Kaliňák.

Erik Kaliňák sa po vydaní článku, v stredu 3. apríla, na Úrade vlády SR počas tlačovej konferencie vyjadril k obvineniam, že ho podporuje Rusko. Reagoval pritom tak, že osobe na konferencii poskytol krátky rozhovor. Aby sa podobným faulom vyvaroval, poprosil riaditeľa SIS Pavla Gašpara, aby vylustroval osobné účty slovenských novinárov. 

O vplyve Ruska chce rokovať europarlament 

RTVS informovala, že Európska ľudová strana chce v Európskom parlamente prednostne rokovať o pokusoch Ruska ovplyvňovať únijnú politiku. Zverejnené informácie českej Bezpečnostnej informačnej služby totiž šokovali Európu. Prípad ruskej propagandistickej siete vyšetrujú aj poľské, holandské a belgické tajné služby.

Na odkrytí siete, ktorú financuje Rusko, mali českí tajní pracovať mesiace. Informácie a zozbierané dáta pritom majú 300 strán. „Vláda na návrh ministerstva zahraničných vecí rozhodla o zaradení troch subjektov na sankčný zoznam. Sú to dve fyzické osoby a jedna právnická osoba,“ vyhlásil šéf českej diplomacie Jan Lipavský.

Peniaze z Ruska mali dostať za šírenie propagandy aj politici z mnohých ďalších európskych štátov. Mal byť medzi nimi aj poslanec krajnej pravicovej Alternatívy pre Nemecko Petr Bystroň. Obvinenia ale odmieta a uviedol, že je to pomsta vlády za výroky na demonštrácii. Avizoval aj právne kroky.

Výsledky českého vyšetrovania sú podľa viacerých proeurópskych politikov šokujúce. „Ukázalo sa, že Rusko oslovilo europoslancov a poskytlo financie na podporu propagandy. Nejde len o ľudí na internete, ale reálnych poslancov, ktorí za to dostávajú peniaze, a to dokonca aj v našej krajine,“ vyjadril sa belgický premiér Alexander de Croo.

„Požiadali sme predsedníčku Európskeho parlamentu, aby začala prípad okamžite vyšetrovať,“ povedala predsedníčka frakcie Obnovme Európu Valeria Hayerová. Témou by sa europoslanci mali zaoberať počas najbližších týždňov.

Manipulácia volieb ?

Portál Aktuality.sk zverejnil v júni minulého roka rozhovor s Jaroslavom Naďom, v ktorom bývalý minister obrany tvrdil, že osoba v Rusku mala vybavovať peniaze na manipuláciu volieb na Slovensku, a to v prospech strany Smer-SD. 

Naď vtedy vysvetlil, že približne od roku 2014 sa vie o tom, že Rusko zasahuje do volieb. Malo tak robiť najmä v krajinách, v ktorých potrebuje ovplyvniť výsledok. 

„Naše bezpečnostné zložky, ale aj zahraniční partneri na diplomatickej, politickej aj spravodajskej úrovni si všímajú, aké sú prepojenia Smeru, čiastočne Hlasu, extrémistov a SNS na Rusko a akým spôsobom im Rusi pomáhajú, pretože chcú, aby sa zmenila vláda na Slovensku,“ tvrdil Naď.

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Facebook Jaroslav Naď, Denník SME, Aktuality.sk, RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá