Bývalý šéf NAKA má nový džob: Pracovať bude pre známu organizáciu
- Daňko stál za odhalením viacerých zločineckých skupín
- Nadácia jeho pomoc v boji proti korupcii uvítala
- Daňko stál za odhalením viacerých zločineckých skupín
- Nadácia jeho pomoc v boji proti korupcii uvítala
Exšéf NAKA Ľubomír Daňko sa rozhodol pomôcť známej nadácii s bojom proti korupcii. Riaditeľka projektu Zastavme korupciu ho víta s otvoreným náručím. Daňko je vraj rád, že môže boju s korupciou pomôcť.
„Ľubomír Daňko je skúseným trestným právnikom, dlhé roky pôsobil ako vyšetrovateľ najzávažnejšej kriminality, medzi ktorú patrí aj korupcia. Verím, že nielen pre Nadáciu, ale aj slovenskú spoločnosť bude jeho expertíza pri našej investigatíve a analýzach veľkým prínosom,“ vyjadrila sa pre Aktuality riaditeľka Nadácie Zuzana Petková.
„Som rád, že môžem ďalej pokračovať vo svojej práci a venovať sa fenoménu korupcie vo verejnom živote, a to spoločne s tímom skvelých ľudí, ktorí pracujú v Nadácii,“ vyjadril sa na margo veci Daňko.
25 rokov praxe
Exriaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko má za sebou 25 rokov služby v Policajnom zbore Slovenskej republiky. Jeho pôsobením boli odkryté viaceré zločinecké skupiny vrátane sátorovcov, ktorých činnosť súvisela s viacerými vraždami.
Okrem toho sa podieľal na vyšetrovaní vrážd Ernesta Valka a Daniela Tupého, ako aj na prípadoch zavraždených osôb, na ktorých mali podiel František Dora mladší a František Dora starší, bývalý starosta obce Dolný Chotár.
Jeho práca zahŕňala aj zásah proti drogovému gangu zo Serede, známy ako akcia Venal, a riešenie prípadov podvodov s DPH. Daňko bol tiež vedením pracovnej skupiny pre Očistec, kde sa aktívne angažoval najmä v boji proti korupcii.
Minulý rok ukončil kariéru v NAKA
Z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) v decembri 2023 odišiel riaditeľ Ľubomír Daňko. Keďže mu podľa denníka N nový policajný prezident Ľubomír Solák neumožnil ostať aspoň radovým vyšetrovateľom NAKA, rozhodol sa ísť na výsluhový dôchodok.
„Solák, ktorého vymenoval na čelo polície minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu, okrem Daňka mení ďalších funkcionárov NAKA,“ napísal vtedy Denník N s tým, že vo funkciách končia aj dvaja Daňkovi zástupcovia.
Policajný prezident Solák podľa denníka ešte 5. decembra stiahol Ľubomíra Daňka na jeden deň z dovolenky, ktorú mu nariadili až do 17. decembra. „Zavolal si ho na pohovor, aby mu oznámil, že s ním neráta,“ uviedol denník.
O jeho odchode z funkcie sa nedávno porozprával aj s novinárom Ivanom Megom v relácii Na Stope. V relácii priblížil okolnosti svojho odchodu z NAKA, keď po zmene vlády policajný prezident informoval Daňka o tom, že už s ním nepočíta.
Hoci bol chránený ako oznamovateľ protispoločenskej činnosti, Daňko si bol vedomý, že ak nové vedenie nebude chcieť, aby zostal na čele NAKA, odstúpi. Po niekoľkých dňoch od tejto konverzácie sa rozhodol opustiť políciu, pretože nechcel znižovať svoje kariérne postavenie.
Nadácia Zastavme korupciu nie je spokojná s vývojom RTVS
Občiansky sektor sa pre navrhovaný zákon o Slovenskej televízii a rozhlase obracia otvoreným listom na Európsku komisiu a parlament. Aktivisti hovoria o ohrození slobody tlače a rozpore s pravidlami EÚ. TASR o tom informoval Patrik Kimijan z organizácie Via Iuris.
„Slobodné a od štátnej moci nezávislé verejnoprávne médiá sú nevyhnutným predpokladom funkčnej demokracie,“ zdôraznila riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková. Katarína Batková z Via Iuris hovorí o nesúlade navrhovanej legislatívy s európskym právom.
Nadácia Zastavme korupciu, INEKO, Via Iuris, Transparency International Slovensko, Investigatívne centrum Jána Kuciaka a MEMO 98 varujú, že schválenie navrhovanej legislatívy by viedlo k ovládnutiu verejnoprávneho média vládnou mocou. Pod otvorený list zbierajú podpisy občanov.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Aktuality, SITA, Redakcia Startitup, Denník N, TASR