Bývalý spolupracovník Hlasu Weiss: Pellegrini sa stal úplným zajatcom Harabina. Viem, že to nie sú jeho názory
- Peter Weiss mesiace spolupracoval s Hlasom
- Peter Pellegrini ho sklamal a tvrdí, že teraz rozpráva niečo úplne iné
- Weiss prehovoril pre Startitup
- Peter Weiss mesiace spolupracoval s Hlasom
- Peter Pellegrini ho sklamal a tvrdí, že teraz rozpráva niečo úplne iné
- Weiss prehovoril pre Startitup
Bývalý veľvyslanec v Česku, dlhoročný diplomat a politik Peter Weiss prehovoril o pozadí strany Hlas. Po roku 2020 pomáhal zakladať práve túto novú sociálnu demokraciu, ktorá sa odštiepila od Smeru, ako šéf Inštitútu sociálnej demokracie.
Weiss však teraz otvorene priznáva, že po niekoľkých mesiacoch na inštitúciu, ktorá mala formovať politiku sociálnej demokracie, straníci Hlasu zanevreli a dokonca mu prestali dvíhať telefóny.
V rozhovore pre Startitup Weiss opisuje, v čom ho sklamal predseda parlamentu Peter Pellegrini, prečo už Smer nie je sociálnou demokraciou, ako Slovensko berú v zahraničí, aj to, kto by bol lepším prezidentom.
Pred pár dňami Slovenské protifašistické hnutie, ktorého ste členom, kritizovalo ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka, ktorý diskutoval s extrémistom Danielom Bombicom, na ktorého je vydaný medzinárodný zatykač. Povedali ste, že mu tým vyjadruje spoločenskú a vládnu akceptáciu. Je to na koniec ministra vo svojej funkcii?
My sme konzekventní, čo sa týka krajnej pravice rôznych foriem, extrémizmu, antisemitizmu. Daniel Bombic má známe video, kde má čiapku s nápisom Som antisemita a hovorí, že sa príde pozrieť na Námestie SNP, keď budú nosatých vešať na kandeláber.
Ja som bol veľmi znepokojený tým, že Smer chodil v kampani po všetkých pravicovo extrémistických a konšpiračných weboch. Získala na tej báze podporu krajne-pravicovo zmýšľajúcich voličov, ale na druhej strane to ide proti sociálno-demokratickým hodnotám.
Napokon aj pozastavenie členstva Smeru a Hlasu u európskych socialistov krátko po zostavení vlády bolo motivované tým, že išli do vlády s krajnou pravicou.
Legitimizovať takúto osobu, ktorá je otvoreným nositeľom krajne pravicových, extrémistických, antisemitských názorov, sa nepatrí vôbec pre demokrata a pre sociálneho demokrata osobitne.
Myslíte si, že to bolo s požehnaním Petra Pellegriniho alebo o tom nevedel?
Neviem, nemám absolútne žiadne kontakty s vedením Hlasu, takže to neviem posúdiť.
Ešte nedávno vás označovali ako poradcu Petra Pellegriniho, viedli ste Inštitút sociálnej demokracie.
Ten sa založil v apríli, mal demonštrovať to, že strana Hlas bude modernou sociálnou demokraciou postavenou na jasných hodnotách. Že bude ponúkať Slovensku plán modernizácie. Urobili sme niekoľko veľmi dobrých seminárov.
Už v lete záujem o činnosť Inštitútu prestal, prestali so mnou komunikovať, a keď som zistil, že Hlas ide do koalície s SNS, podľa mňa krajne pravicovou stranou, a že jej bolo pozastavené členstvo u európskych socialistov, tak som rezignoval na post predsedu toho inštitútu.
Dosť dobre nemôžem obhajovať politiku, ktorú predstavuje Martina Šimkovičová či Rudolf Huliak, Tomáš Taraba…
Išlo pri inštitúte o marketingový ťah zo strany Petra Pellegriniho?
Takýmto spôsobom som s odstupom času zhodnotil to moje pôsobenie v tomto inštitúte. Prišiel som k záveru, že to bol skôr marketingový ťah ako trvalá súčasť profilácie Hlasu ako novej sociálnej demokracie, ktorá bude iná ako Smer, ktorý sa stal národno-konzervatívnou stranou.
Znamená to, že Hlas už nie je sociálnou demokraciou, ktorú ste v minulosti obhajovali?
Keď si zoberieme reálne vyjadrenia, ktoré zaznievali po voľbách a zaznievajú aj teraz v prezidentskej kampani, tak v mnohých oblastiach sa zásadne odlišujú od rétoriky, ktorú som počúval na snemoch Hlasu.
Vidíte obrat priamo v správaní Petra Pellegriniho?
Tým, že vstúpil do tejto koalície, sa dostal pod tlak predsedu Smeru, ale najmä SNS, ktorá niekedy doslova diktuje agendy, ako má koalícia vyzerať.
Pamätám si, že keď sa podpisovalo memorandum o vytvorení koalície, tak Andrej Danko povedal, že táto koalícia je národná, kresťanská a sociálna.
Ja by som čakal, že niekto povie, že táto koalície je sociálno-demokratická a ani jeden predseda sociálnej demokracie to nepovedal. Takýmto heslom sa voľakedy označovali ľudáci.
Prekvapilo vás, koľko hlasov dostal Ivan Korčok v prvom kole?
Áno, odhadoval som, že výsledok bude o jedno alebo dve percentá v prospech jedného alebo druhého. Až takúto mobilizáciu v prospech Ivana Korčoka som nečakal.
Prezradíte, koho ste volili v prvom kole a koho budete voliť v druhom?
Neprišiel som sem robiť nikomu volebnú kampaň.
Dokáže Peter Pellegrini osloviť voličov Štefana Harabina?
Peter Pellegrini sa tak ako v niektorých politikách koalície stal úplným zajatcom Štefana Harabina a krajne-pravicového radikálneho voličstva, ktoré je protiamerické, proti EÚ, proti NATO. Je silne proruské.
Stal sa zajatcom politiky Štefana Harabina, ktorý tvrdí, že Slovensko by malo vystúpiť z EÚ aj NATO a malo by sa stať neutrálne. Na druhej strane viem, že to nie sú názory Petra Pellegriniho, ale ak chce byť zvolený, tak musí voličov najsilnejšieho predstaviteľa antisystému Štefana Harabina dostať na svoju stranu.
Bude sa im musieť nejakým spôsobom približovať, zaliečať a dostáva sa do obrovského rizika, že môže získať týchto voličov, ale môže stratiť tých voličov Hlasu, ktorí ho volili kvôli tomu, čo rozprával pred parlamentnými voľbami.
To, ako sa o Petrovi Pellegrinim vyjadrovali predstavitelia SNS, bolo až dehonestujúce. Taký Rudolf Huliak mu odkazoval, že mení názory, že sa bude musieť prispôsobiť.
Pán Michelko hovorí, že Peter Pellegrini bude musieť prejsť sebareflexiou, ak bude chcieť byť zvolený. Dávali mu odkaz, že bude musieť prejsť na pozície národniarov, čo je nepríjemná situácia pre Petra Pellegriniho.
Záleží Robertovi Ficovi vôbec na tom, aby Peter Pellegrini vyhral voľby?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kto by bol lepší prezident – Ivan Korčok alebo Peter Pellegrini?
- Bude sa Peter Pellegrini správať v paláci inak voči súčasnej vláde?
- Prečo súčasná slovenská „suverénna zahraničná politika“ nefunguje?
- Ako vníma narušené vzťahy s českou vládou?
- Kde vidí problémy pri stretnutí Juraja Blanára s ruským ministrom Lavrovom?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity