Bývanie snov: Za cenu bytu v Bratislave si môžeš kúpiť futuristický dom pri pobreží
- Ešte pred pár rokmi by bol tento nápad považovaný za futuristický
- Dnes je skutočnosťou a prvé modely plávajúcich domov sú vo výstavbe
- Ešte pred pár rokmi by bol tento nápad považovaný za futuristický
- Dnes je skutočnosťou a prvé modely plávajúcich domov sú vo výstavbe
O spoločnosti Ocean Builders je známe, že sa špecializuje na inovatívne technológie. Firma so sídlom v Paname nedávno prišla s futuristickými ekologickými plávajúcimi domami, ktoré sú v súčasnosti už vo výstavbe.
Ide o prvé ekologické domy na svete, čo sa odráža aj na ich cene. Tá sa začína na 295-tisíc dolároch (289-tisíc eur) a končí na 1,5 milióna dolároch (1,4 milióna eur). Unikátny koncept bude po svojom dokončení plávať v prístave Linton Bay na severnom pobreží Panamy.
Aktuálne sú dostupné tri modely. Stojí za nimi holandský architekt Koen Olthuis a jeho tím z Waterstudio, ktorí predstavili vlajkový model s názvom SeaPod. Ten je skonštruovaný pre život vo vode. Model GreenPod je zas navrhnutý na bývanie na súši a model EcoPod predstavuje ekologicky a ekonomicky šetrnú možnosť.
Model SeaPod sa spája tiež s vedúcim inžinierstva v Ocean Builders Rüdigerom Kochom a s generálnym riaditeľom Grantom Romundtom. Práve oni sa totiž snažili vyriešiť nedostatok miesta v obľúbených plážových destináciách po celom svete.
Ako informuje portál CNN, vyvýšená konštrukcia poskytuje 73 štvorcových metrov obytnej plochy. Tá je rozdelená na hlavnú spálňu, obývaciu izbu, kuchyňu a kúpeľňu, pričom tieto priestory architekti rozdelili do troch podlaží.
Každý z modulov je vybavený najmodernejšou technológiou spolu s prispôsobiteľnými aplikáciami, ktoré upravia dizajn a funkčnosť tak, aby vyhovovali tým, ktorí sú vo vnútri.
Smart domy
O tom, že ide o skutočne inteligentné domy, svedčí aj fakt, že obyvatelia týchto modulov získajú inteligentné prstene, ktoré im umožnia odomknúť a zamknúť dvere alebo pustiť hudbu mávnutím ruky. Podľa riaditeľa spoločnosti je ale v dome zabudovaných omnoho viac technológií.
V prípade modulov už nebude digitálnym asistentom smartfón, ale bude ním samotný modul. „Dá sa využiť na optimalizáciu života,“ tvrdí Romundt.
Hoci sa moduly budú v najbližšej dobe nachádzať v oblasti blízko prístavu Linton Bay, tím Ocean Builders dúfa, že ich bude môcť distribuovať medzinárodne. Aby sa tak stalo, tím musí mať istotu, že táto technológia bude podporovaná aj inde.
Romundt, ktorý je dlhoročným zástancom prímorského života, v minulosti žil v plávajúcom dome v Toronte. Na základe vlastných skúseností teda hovorí, že je to životný štýl, ktorý je ťažké nájsť.
Jeho cieľom je poukázať na to, že život v tomto štýle nemusí byť iba dovolenkou, ale že sa tak dá žiť aj celý rok. Napomáha tomu skutočnosť, že home office patrí medzi obľúbené formy práce.
Ak sa pýtaš, ako sa riešia praktické veci, ako je nakupovanie alebo cestovanie na pevninu, odpoveď je jednoduchá. K nakupovaniu boli vyvinuté doručovacie drony, ktoré sa majiteľom modulov postarajú napríklad o lieky, potraviny a iné drobnosti.
Pre väčšie dodávky bola navrhnutá nádoba, ktorá však zároveň slúži na recykláciu a tiež zbiera odpadky a nečistoty z oceánu.
Do modulov budú návštevníci a obyvatelia privezení pomocou člnov, vodných skútrov, miestnych vodných taxíkov alebo ich vlastných člnov či plavidiel.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: CNN, Ocean Builders