Bývanie v skrini alebo ako si mladý pár premenil ich mini byt na nevšedné, no vkusné obydlie

  • Ich byt nemá ani 40 metrov štvorcových
  • Vďaka skúsenostiam tímu architektonického štúdia ORA sa z neho podarilo urobiť ukážkový celok
BoysPlayNice
Ilustračná foto Unsplash/Blake Carpenter, BoysPlayNice
  • Ich byt nemá ani 40 metrov štvorcových
  • Vďaka skúsenostiam tímu architektonického štúdia ORA sa z neho podarilo urobiť ukážkový celok

Zadaním projektu bolo navrhnúť interiér minimalistického bytu na mieru tak, aby sa tu komfortne zabývala štvorčlenná rodina. Byt svojim vlastníkom nemá slúžiť ako bývanie trvalé, ale víkendové. Do stredu dispozície je umiestnený priestor na pretiahnutie. Priestor na spanie je skrytý vo vstavanom nábytku.

Byt, ktorý má necelých 37 metrov štvorcových, vznikol rozdelením pôvodne väčšej jednotky. Na tejto rozlohe developer navrhol dispozíciu delenú niekoľkými priečkami. Byt by sa prakticky nedal zariadiť a obyvateľom by bolo súdené pohybovať sa v úzkych koridoroch medzi nábytkom. 

Investori oslovili tím architektov ešte v procese výstavby a vďaka tomu mali možnosť do dispozície zasiahnuť. Zmazali všetky nepotrebné priečky a vytvorili garsónku. Oddelená zostala len kúpeľňa. Do centra novej dispozície umiestnili priestor. Obdĺžnikové prázdno je vyplnené stolom a stoličkami. Ak však posunú stôl bokom, vzniká tu priestor dostatočne veľký, aby tu bolo komfortne. Vďaka tomu sa vyvarovali pocitu stiesnenosti. Možnosť pretiahnutia tela využili ako mernú jednotku stiesnenosti. Vizuálne vnímanie priestoru rozširuje aj zrkadlo za kuchyňou.

Skrývanie

Nakoniec bolo potrebné vyčleniť miesto na zaspávanie. „Inšpirujeme sa v stredovekých skriňových posteliach. Posteľ rodičov je vsunutá medzi dva regály, čo jej zaisťuje súkromie a zároveň umožňuje využiť maximum kapacít na skladovanie. Ak si chce spáč rozšíriť obzor alebo oslobodiť svoje dlhé končatiny, vyklopia si dvierka pri nohách.“

Aj bývanie v malom byte môže mať svoje čaro

Spanie detí je situované do poschodového boxu. Spodná posteľ cez deň slúži ako gauč, vrchná posteľ je skrytá za dvierkami. Box je obložený dubovými latami, ktoré postupne prechádzajú aj na stenu oddeľujúcu kúpeľňu. Tá sa vďaka tomu javí aj ako súčasť vstavaného nábytku. Vďaka dverám, ktoré dosahujú až k stropu, na svoju prítomnosť neupozorňuje.

Kompaktný celok

Celý byt je verný jednému materiálu, ide o dubový masív a dyhu. Rôzne morenia potom naznačujú jednotlivé zóny – svetlá kuchyňa ako metafora rána, transparentný lak ku dňu a tmavé morenie k noci.

Celý projekt má na svedomí štúdium ORA. Je to skratka pre originálnu regionálnu architektúru. Väčšina prác ateliéru spočíva v úpravách existujúcich štruktúr, čo nebola uvedomelá voľba.

Autori radi pracujú s konštrukciami a fragmentmi, ktoré boli odsúdené na zánik, aby ich oživili v novom kontexte. Okrem vytvárania domov a priestorov sa ateliér zaoberá aj navrhovaním jednotlivých objektov. Ateliér sídli v Znojme a v Kutnej Hore a pôsobí prevažne na periférii.

  • Štúdio: ORA (originálna regionálna architektúra)
  • Autor: Jan Hora, Ján Veisser, Barbora Hora
  • Umiestnenie projektu: Praha – Žižkov
  • Krajina projektu: Česká republika
  • Rok dokončenia: 2022
  • Úžitková plocha: 36 m²
  • Fotografie: BoysPlayNice
  • Spolupráca: Generálny dodávateľ interiéru: Acer Woodway, s. r. o.
Zdroj: ORA (originálna regionálna architektúra)

Najnovšie videá

Trendové videá