Čaká nás beztabaková budúcnosť? Analytici predpokladajú, že éra cigariet skončí už možno v roku 2050
- Európska únia sa rozhodla zabojovať za „beztabakovú generáciu“
- Fajčenie môže za takmer tretinu všetkých prípadov rakoviny v Európe
- Európska únia sa rozhodla zabojovať za „beztabakovú generáciu“
- Fajčenie môže za takmer tretinu všetkých prípadov rakoviny v Európe
Fajčenie na Slovensku dlhodobo klesá. Pozitívne výsledky ukazujú, že to súvisí najmä so zvýšeným povedomím o negatívnych dopadoch fajčenia. Pred desiatimi rokmi v našej krajine fajčilo o 40 % viac ľudí.
Nielen fajčenie cigariet, ale aj iné formy užívania tabaku sú však považované za jednu z hlavných príčin chorobnosti a predčasnej úmrtnosti, ktorej sa však dá predchádzať. Fajčenie poškodzuje pľúca a zvyšuje riziko mnohých vážnych zdravotných problémov, vrátane respiračných problémov a kardiovaskulárnych ochorení.
Aj napriek tomu, že je zaznamenaná klesajúca tendencia, podľa WHO na ochorenia súvisiace s fajčením a užívaním tabaku ročne zomrie viac ako 8 miliónov ľudí.
Menej škodlivé ako klasické
Európska únia sa rozhodla zabojovať za „beztabakovú generáciu“. Cieľom eurokomisie je zjednotiť pravidlá na zdaňovanie nových foriem fajčenia, teda elektronických cigariet a bezdymových tabakových výrobkov – keďže každý štát si to reguluje po svojom.
Portál Euroactiv informuje, že fajčenie je zodpovedné za takmer tetinu prípadov rakoviny v Európe. „Komisia ale zatiaľ nespresnila, či tieto novinky chce zaťažiť rovnako, ako klasické cigarety,“ píšu na svojom webe s tým, že zástancovia bezdymových výrobkov tvrdia, že pri nich je zdravotné riziko nižšie ako pri bežných cigaretách. Na druhej strane, odporcovia si myslia, že predstava „zdravého“ fajčenia môže prilákať viac užívateľov.
Členka výboru, francúzska europoslankyňa Véronique Trillet-Lenoir, sa na verejnom vypočutú expertov priamo pýtala na problematiku elektronických cigariet.
„Aj keď nie sú neškodné, sú menej škodlivé ako klasické cigarety,“ povedala jej Ute Mons, profesorka na University of Cologne, ktorá sa venuje práve regulácii tabaku. Euroactiv uvádza, že Ute Mons má štúdie, ktoré dokazujú, že práve elektronické cigarety dokážu pomôcť fajčiarom, aby s ich zlozvykom skoncovali. „Daň by mala vo všeobecnosti reflektovať výšku rizika daného produktu,“ povedala Mons.
Koniec klasickým cigaretám?
Bloomberg informuje, že do roku 2050 by v Spojených štátoch, v niektorých častiach Európy, Austrálii či Latinskej Ameriky mohlo fajčenie tabaku klesnúť, a to až na rovnú nulu. Správu zverejnil analytik spoločnosti Citigroup Adam Spielman. Ten tvrdí, že pokiaľ by súčasný trend pokračoval, na klasickú cigaretu v niektorých krajinách nenarazíme už v spomínanom roku 2050.
Odvetvie tabaku prešlo najväčšími zmenami vo svojej histórii. Aj počet mladistvých, ktorí holdujú fajčeniu, sa za posledných 20 rokov prudko prepadol takmer o tri štvrtiny.
Spoločnosť Phillip Morris International, ktorá stojí napríklad aj za značkami ako Marlboro alebo Chesterfield, je zároveň jednotkou na trhu v produkcii alternatívnych výrobkov pre fajčiarov postavených na báze zahrievanie tabaku. Prima Zoom uvádza, že v súčasnosti tiež zvádza tuhý boj s konkurentmi, ako je British American Tobacco o víťazstvo na trhu s produktmi, ktoré sa už fajčením ani nazvať nedajú, pretože pri ich užívaní žiadny dym nevzniká. Sú to napríklad žuvacie nikotínovej vrecká alebo e-cigarety.
Spielman sa domnieva, že sa na tomto trende nič nezmení ani v nasledujúcich rokoch. „Aj keby tieto trendy vydržali, neznamená to, že v roku 2050 už nebudú klasické cigarety existovať.“ Podľa neho sa s nimi určite človek stretne v Rusku, v Číne alebo vo Francúzsku.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: TASR, WHO, Euroactiv, Bloomberg, Prima Zoom