Čaká nás úchvatné vesmírne divadlo. Tento rok bude pozorovanie „padajúcich hviezd“ výnimočné
- Už o pár dní na oblohe začne magické divadlo, pohľad nebude rušiť ani mesiac
- Vedci zo SAV vysvetľujú, kedy bude padať najviac a kedy najmenej „hviezd“
- Už o pár dní na oblohe začne magické divadlo, pohľad nebude rušiť ani mesiac
- Vedci zo SAV vysvetľujú, kedy bude padať najviac a kedy najmenej „hviezd“
Máme pred sebou vrchol letnej astronomickej sezóny. Meteorický rok už mnohé stáročia vrcholí medzi 11. až 13. augustom a inak tomu nebude ani tento rok. Veľa padajúcich meteorov je na oblohe vidieť už od polovice júla, približne odvtedy je roj aktívny.
Kedysi boli katolíci presvedčení, že ide o slzy. 10. augusta, teda len chvíľu pred vrcholom nebeského divadla, bol v roku 258 upálený svätý Vavrinec, ktorého umučili na hranici v Ríme. O jeho slzy však nejde, a nejde ani o hviezdy, ako si mnohí myslia dnes.
Meteory sú malé kamenné telieska, veľké priemerne 0,1 milimetra, ktoré patria do Slnečnej sústavy, informuje Astronomický ústav SAV. Perzeidy tam zanechala na svojej trati okolo Slnka dlhoperiodická kométa 109P/Swift-Tuttle. Každý rok sa s nimi Zem v tomto čase stretáva, keď Perzeidy preletia Zemskou atmosférou zažiaria a my môžeme sledovať meteorický roj.
Mesiac bude pozorovanie meteorického roja Perzeíd tento rok rušiť iba minimálne. Ako vysvetlila v tlačovej správe hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Katarína Gáliková, počas maxima aktivity roja bude Mesiac štyri dni po nove a preto nebude tak žiariť. Meteorický roj dosiahne maximálnu frekvenciu, približne 45 meteorov za hodinu, 12. augusta.
Meteory sa pohybujú mimo atmosféry po rovnobežných dráhach a po vniknutí do zemskej atmosféry zhoria vo výškach nad 80 kilometrov. Pri pozorovaní zo Zeme vplyvom perspektívy zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe. Ich radiantom, ako sa toto miesto, odkiaľ „vylietajú“ nazýva, je súhvezdie Perzea.
Človek v noci naráta približne 15-40 meteorov patriacich Parzeidám, okrem nich však budú padať aj iné. V činnosti býva v toto obdobie viac meteorov, ktoré sa postarajú o magickú noc.
Astronóm Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV uviedol, že už desať dní pred maximom je možné pozorovať zvýšenú frekvenciu meteorov. Dodal, že počas štyroch dní okolo maxima, od 9. do 13. augusta, stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd. „Po maxime však ich počet prudko klesá a už po troch dňoch možno pozorovať len jednotlivé kusy. Tie sa môžu objavovať až do polovice septembra. Na pozorovanie Perzeíd je preto najvhodnejšie obdobie od 5. do 13. augusta 2021,“ odporučil.
Gáliková priblížila, že meteorický roj Perzeíd je prúd prachových častíc v dráhe periodickej kométy 109P/Swift-Tuttle, ktorá sa k Zemi vracia raz za 133 rokov. „Väčšina týchto častíc bola súčasťou mraku tisíc a viac rokov. Po predposlednom prechode kométy perihéliom v roku 1859 sa z nej uvoľnil ďalší oblak častíc, ktorý v súčasnosti pozorujeme ako samostatné vlákno prejavujúce sa zvýšenou frekvenciou zhruba jeden deň pred hlavným maximom,“ objasnil Svoreň
Zdroje: SITA, TASR, Astronomický ústav SAV