Čaká Slovensko veľké otváranie hraníc? Zmenil sa zoznam krajín, ktoré môžeme považovať za bezpečné
- Rada Európskej únie zverejnila zoznam krajín, ktoré považuje za bezpečné
- Slovensko si môže vybrať, ktoré krajiny už nebude považovať za rizikové v súvislosti so šírením COVID-19
- Rada Európskej únie zverejnila zoznam krajín, ktoré považuje za bezpečné
- Slovensko si môže vybrať, ktoré krajiny už nebude považovať za rizikové v súvislosti so šírením COVID-19
Rada Európskej únie opäť aktualizovala odporúčaný zoznam takzvaných bezpečných krajín mimo EÚ a Schengen. Informuje o tom štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.
Po novom rada členským štátom odporúča, aby postupne odstránili obmedzenia na vonkajších hraniciach a otvorili sa pre občanov z krajín ako Austrália, Kanada, Gruzínsko, Japonsko, Maroko, Nový Zéland, Rwanda, Južná Kórea, Thajsko, Tunisko, Uruguaj a Čína.
Obmedzenia by sa mali odstrániť pod podmienkou reciprocity, teda keď krajina zruší obmedzenia týkajúce sa občanov EÚ vstupujúcich na jej územie. Obyvatelia Andorry, Monaka, San Marína a Vatikánu sa pre účely tohto odporúčania považujú za obyvateľov Únie.
https://www.facebook.com/martin.klus/photos/pcb.2706616082890982/2706613496224574/?type=3&theater
„Vidíme, že na zozname stále nie je Turecko, Egypt, Srbsko ani Čierna Hora a najnovšie z neho vypadlo aj Alžírsko. Kritériami na zaradenie do zoznamu sú epidemiologická situácia a opatrenia zavádzané na zabránenie šíreniu nákazy COVID-19,“ hovorí Martin Klus.
Koho by si mohlo vybrať Slovensko?
Zo zoznamu, ktorý nie je právne záväzný, si môžeme vybrať toľko štátov, koľko chceme. Pre niektoré krajiny mimo EÚ už otvorené hranice máme, napríklad pre Austráliu či Japonsko.
https://www.facebook.com/martin.klus/photos/pcb.2706616082890982/2706613549557902/?type=3&theater
„Osobne sa prihováram za to, aby sa na našu mapu dostalo Gruzínsko a prípadne Thajsko, ako čoraz obľúbenejšie turistické destinácie pre mnohých Slovákov,“ dodáva Klus.
Je však dôležité mať na pamäti, že to, či na náš „cestovateľský zoznam“ pribudnú ďalšie krajiny, určia až epidemiológovia. Tí majú posledné slovo a svoje rozhodnutie oznámia, keď sa najbližšie zíde konzílium odborníkov ako poradný orgán predsedu vlády. Termín zatiaľ ohlásený nebol. Klus predpokladá, že to bude v druhej polovici budúceho týždňa.
https://www.facebook.com/martin.klus/photos/pcb.2706616082890982/2706613512891239/?type=3&theater
Hygienici varujú pred cestou do regiónov Španielska a Chorvátska
Hygienici z Úradu verejného zdravotníctva SR odporúčajú zvážiť nevyhnutnosť cestovania do regiónov Katalánsko, Aragónsko a Navarra v Španielsku a regiónu Zagreb a Vukovarsko-sriemska župa v Chorvátsku. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková, v uvedených oblastiach sa v ostatnom období zhoršila epidemiologická situácia v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19.
V ostatných regiónoch Španielska a Chorvátska je epidemiologická situácia dobrá. Obe krajiny v súčasnosti zostávajú na zozname menej rizikových krajín v opatrení ÚVZ.
Epidemiológovia pozorne sledujú epidemiologickú situáciu na Slovensku aj v zahraničí. Pravidelne ju vyhodnocujú a na základe jej vývoja pristupujú k prehodnocovaniu a nastaveniu jednotlivých opatrení a odporúčaní.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: SITA, Facebook/Martin Klus