Čakali sme na to roky: Začalo prvé testovanie vakcíny proti rakovine na ľuďoch. Vedci chcú takto predísť vzniku nádorov
- Vedci spúšťajú testovanie vakcíny na ľuďoch
- Clevelandská klinika dúfa, že testy dokončia do septembra roku 2022
- Vedci spúšťajú testovanie vakcíny na ľuďoch
- Clevelandská klinika dúfa, že testy dokončia do septembra roku 2022
Clevelandská klinika v utorok oznámila, že spustila prvé testovanie vakcíny na ľuďoch, určenej na prevenciu trojnásobne negatívnej rakoviny prsníka. Trojnásobne negatívne nádory predstavujú najagresívnejší podtyp ochorenia.
Tri dávky vakcíny s odstupom dvoch týždňov
Doteraz bol vývoj spomínaných vakcín proti rakovine prsníka obmedzený na laboratórne testy a výskum na zvieratách.
S testovaním na ľuďoch možno začať až teraz, po schválení žiadosti Americkým Úradom pre potraviny a liečivá.
1. fáza testovania na ľuďoch je navrhnutá tak, aby poskytla predbežný pohľad na profil vakcíny z hľadiska bezpečnosti, informuje New Atlas.
Testovanie má tiež vyhodnotiť imunologické odpovede organizmu. Na začiatok bude do štúdie zaradených 24 žien. Skupina bude zahŕňať pacientky s predtým diagnostikovanou trojnásobne negatívnou rakovinou prsníka, ktoré sú v súčasnosti bez ochorenia.
Sledovanie nežiadúcich účinkov bude prebiehať približne tri mesiace. Účastníci testovania dostanú tri dávky vakcíny s odstupom dvoch týždňov. Clevelandská klinika dúfa, že štúdiu dokončia do septembra roku 2022.
Snažia sa predísť vzniku nádoru
Zatiaľ čo testovacia fáza bude zahŕňať ženy, ktoré si trojnásobnou negatívnou rakovinou prsníka prešli a u ktorých je vysoké riziko recidívy, vedci dúfajú, že v budúcnosti budú vakcínu podávať zdravým osobám, ktoré majú vyššie riziko ochorenia, píše Business Insider.
Vincent Tuohy, ktorý na tomto projekte už niekoľko rokov pracuje hovorí, že cieľom je vyrobiť vakcínu, ktorá sa môže podávať osobám so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny prsníka.
„Snažíme sa o niečo, čo sa nazýva primárna prevencia,“ hovorí Tuohy. „Nesnažíme sa zabrániť opakovaniu. Snažíme sa predísť vzniku nádoru a zabrániť tomu, aby sa niekedy objavil.“
Samovyšetrenie nezanedbávaj
Takýto typ vakcíny, by mohol zachrániť mnoho ľudských životov. Rakovina prsníka je najčastejšou onkologickou diagnózou u žien.
„Karcinóm prsníka na Slovensku predstavuje 18 percent zo všetkých karcinómov v ženskej populácii. Každých 19 sekúnd je niekto na svete diagnostikovaný s rakovinou prsníka,“ pripomína pacientska aliancia NIE RAKOVINE.
Poukazujú tiež na hrozivé čísla, ktoré hovoria o tom, že počet všetkých žien s rakovinou prsníka na Slovensku je viac ako 30 000.
„Odhaduje sa, že ročne na Slovensku zomrie na rakovinu prsníka okolo 900 žien. No ak sa budú ženy venovať pravidelnému samovyšetrovaniu prsníkov a viac, aspoň 60 %, bude chodiť na preventívne mamografie, môžeme dosiahnuť zníženie počtu úmrtnosti o tretinu,“ apelujú na ľudí.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: newatlas.com, .businessinsider.com, nierakovine.sk