Čakárne na očkovanie sú na východe Slovenska prázdne, župa sa bráni. V Bratislave čakajú tisíce ľudí
- Pri pohľade na grafy to vyzerá, že východniari o očkovanie nemajú takmer vôbec záujem
- Dôvodov môže byť viacero
- Predseda Košického kraja Rastislav Trnka tvrdí, že čísla majú dnes nízke preto, lebo vysoké počty už zaočkovali ako prví
- Pri pohľade na grafy to vyzerá, že východniari o očkovanie nemajú takmer vôbec záujem
- Dôvodov môže byť viacero
- Predseda Košického kraja Rastislav Trnka tvrdí, že čísla majú dnes nízke preto, lebo vysoké počty už zaočkovali ako prví
Pri pohľade na graf Inštitútu zdravotných analýz (IZA) to vyzerá, že kým v Bratislave, ale aj v Trnavskom či Žilinskom kraji si človek na očkovanie doslova musí počkať nejaký čas v poradovníku, na východe Slovenska sú čakárne prázdne.
Pri Košickom kraji je ale zverejnený graf taký malý, že sa doň ani nedá napísať, koľko ľudí tam na očkovanie vlastne čaká. V prešovskom grafe, niekoľkonásobne väčšom v porovnaní s Košicami, no v rámci Slovenska stále výrazne menšom, sa počty čakajúcich na očkovanie rátajú podľa jednotlivých vekových kategórii doslova len v stovkách.
Akoby sa jednoducho v celom Prešovskom kraji chcela dať zaočkovať len jedna celá väčšia dedina. V Košickom kraji len nejaká veľmi malá dedinka, ktorá má dokopy okolo 200 obyvateľov.
Pre porovnanie, kým v Bratislavskom kraji čaká v tejto chvíli na očkovanie 7 560 mladých ľudí vo veku od 20 do 24 rokov, v Prešovskom je to len 584 a v Košickom iba 26. Podobné rozdiely sú aj v ostatných kategóriách.
Odborníci hľadajú dôvody, čo stojí za veľkými rozdielmi medzi jednotlivými krajmi. Argumentov padlo viacero, nechýba medzi nimi napríklad horšia dostupnosť k internetu a teda k samotnej registrácii na očkovanie, ale i horšia dostupnosť z viacerých východoslovenských obcí do očkovacích centier.
Nezabúda sa ani na vieru v konšpiračné teórie, ktoré mnohých obyvateľov vystrašili a presvedčili, že sa im prostredníctvom očkovania chce dať do tela nejaký čip na ovládanie ich tela či iná utajovaná látka, alebo že po očkovaní budú neplodní či hocičo iné z pestrého mora nepravdivých, neoverených informácií, ktoré zaplavujú internet doslova každým dňom.
Niektorí obyvatelia podľa sociologičky Zuzany Kusej, ktorú oslovili Topky, stále čakajú na odsúhlasenie a podávanie ruskej vakcíny Sputnik V, ktorá je pre istú komunitu prorusky orientovaných ľudí jedinou vakcínou, ktorej skutočne veria.
Okrem toho však výrazné rozdiely na grafe podľa nej robí aj to, že množstvo východniarov pracuje na západnom Slovensku a chcú sa dať očkovať tam, kde pracujú a kde trávia väčšinu týždňa, čiže vysoké čísla Bratislavského či Trnavského kraja môžu mať do značnej miery na svedomí práve východniari, ktorí tým pádom chýbajú „vo svojich“ čakárňach doma.
Na ohlasy, že východniari nemajú záujem o očkovanie, zareagoval aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. „Doposiaľ sme podali viac ako 120-tisíc dávok vakcín, čo je najviac spomedzi všetkých krajov. Ak by bola pravda, že na východe nie je o očkovanie záujem, neboli by sme lídrom vo veľkokapacitnom očkovaní na Slovensku.
Je pravda, že na západe Slovenska čaká na prvú dávku vakcíny podstatne viac obyvateľov ako v našom kraji. Taktiež je pravdou, že my už toto číslo dávno máme na strane zaočkovaných. Dôvodov je viacero – začali sme očkovať medzi prvými na Slovensku, prevádzkujeme tri vakcinačné centrá a ako jediná župa očkujeme každý deň,“ háji župu jej predseda.
https://www.facebook.com/RastoTrnka/photos/a.1304447416334923/3893379064108399/
Podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) dostalo prvú i druhú dávku očkovania už približne 835 000 Slovákov, každý deň k nim pribudne ďalších vyše 10 až 20-tisíc ľudí. Len prvú dávku má momentálne takmer 900 000 Slovákov.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: IZA (cakaren.vercel.app), NCZI, Topky