Čaputová je prezidentkou už skoro dva roky. Patrí medzi top ženy sveta, je najobľúbenejšou političkou a tiež hrádzou proti extrémizmu
- Zuzana Čaputová je v úrade už takmer dva roky, počas tohto času čelila útokom od súperov, no ustála ich
- Je pokojným hlasom na našej scéne a upokojuje tam, kde iní robia opak
- Zuzana Čaputová je v úrade už takmer dva roky, počas tohto času čelila útokom od súperov, no ustála ich
- Je pokojným hlasom na našej scéne a upokojuje tam, kde iní robia opak
Prezidentka Zuzana Čaputová je v úrade už takmer dva roky. Počas tejto doby ju ocenili v zahraničí, no aj doma je suverénne najobľúbenejšou a najdôveryhodnejšou političkou. S prehľadom zvláda náročné otázky novinárov, dokonca aj útoky konšpiračných médií či politických súperov. Po dvoch rokoch ju možno považovať za suverénnu političku. Intenzívne komunikuje aj prostredníctvo sociálnych sietí, na Facebooku ju sleduje viac ako 278 – tisíc ľudí a na Instagrame viac ako 370 – tisíc.
Víťazstvo jej spočiatku predpovedal málokto – rozvedená žena a liberálka, ktorú podporovala len mimoparlamentná strana. Proti nej stáli mocní súperi – veľkú podporu mal Róbert Mistrík, ale aj Maroš Šefčovič. Kampaň nebola jednoduchá, Čaputová však dokázala ustáť náročné politické diskusie, ale aj útoky od kotlebovcov či od iných politických súperov.
Počas posledných dvoch rokov sa postavila na stranu vedcov, upozornila na problémy žien v práci, na utláčanie menšín a LGBT+ skupiny, nezabudla ani na dôchodcov. Práve jej výrazný apel na zlepšenie podmienok pre utláčaných, chudobnejších či inak znevýhodnených zaujal aj zahraničné médiá.
„Až 80 % prvej línie v boji s pandémiou tvorili ženy,“ a to v rolách predavačiek či zdravotných sestier, sociálnych pracovníčok a asistentiek, povedala prezidentka v marci tohto roku. Rovnako bol na ne vytvorený väčší finančný tlak v spojitosti s prepúšťaním. „Práve ony prichádzali o prácu ľahšie a častejšie ako muži,“ vravela prezidentka.
Ľudia jej veria
V čase, keď bol Igor Matovič na čele vlády, mu práve Čaputová robila akéhosi tichého oponenta. Keď útočil na vedcov, ona sa ich zastávala a keď polarizoval spoločnosť, ona sa ju snažila upokojiť.
Jej príbeh opísali v zahraničných novinách už po jej nástupe na úrad. Bolo prekvapením, že dokázala poraziť populistov a využívala na to práve pokojnú a uváženú komunikáciu. Články o nej zverejnila agentúra Reuters, americký New York Times či britský The Guardian. Voľby na Slovensku ostro sledovali aj v Česku, písali Aktuality.sk.
Písali o jej aktivistických začiatkoch, kedy bojovala proti pezinskej skládke. Čaputová tiež čelila útokom za svoje liberálnejšie vnímanie sveta. Kombinácia faktov, že je prvou ženou na prezidentskom poste na Slovensku a ďalších aspektov zapríčinili zvýšený záujem médií.
Agentúra Focus aj v apríli uskutočnila prieskum zameraný na dôveryhodnosť politikov, najmä lídrov politických strán, píše Denník N. Prvú pozíciu si udržala Zuzana Čaputová, ktorej dôveruje 60 % ľudí. Oproti marcu jej dôvera klesla o šesť bodov. Prezidentka je tak naďalej najdôveryhodnejšou političkou. Túto pozíciu si udržiava už od nástupu do úradu.
Zuzana Čaputová sa tiež dostala do významného rebríčka. V roku 2019 ju americký Forbes zaradil medzi vplyvné ženy nielen na základe víťazstva v prezidentských voľbách, ale aj kvôli jej inauguračnému prísľubu zlepšiť justičný systém a bojovať proti korupcii. Získala 80. miesto. Informoval o tom Forbes. V rebríčku sa ocitla aj v roku 2020, obsadila 83. priečku.
Osamelý hlas
Forbes ju nazval „osamelým politickým hlasom v mori demagógie.“ Jednalo sa o 17. ročník tohto rebríčku, pričom ženy, ktoré sa v ňom umiestnili pochádzajú z „30 krajín a narodili sa počas štyroch generácií. Je medzi nimi 10 hláv štátov, 38 generálnych riaditeľov a päť zabávačov. Ale ak sa líšia vekom, národnosťou a popisom práce, zjednocujú sa v spôsoboch, ako využívajú svoje platformy na riešenie jedinečných výziev roku 2020“.
Prezidentka Zuzana Čaputová veľmi dobre zvláda aj komunikáciu s novinármi. Na rozdiel od jej predchodcov odpovedá na novinárske otázky na tlačových besedách a intenzívne komunikuje aj cez sociálne siete.
Vo svojej funkcii sa snaží byť nestranná. Na sociálnych sieťach ukazuje aj kus zo svojho súkromia – domácich miláčikov, dve dcéry ale aj partnera. Jej profil je veľmi obľúbený. Na rozdiel od iných politikov na sociálnych sieťach však na svoju popularitu nevyužíva hoaxy ale štvavé statusy.
Čelí aj kauzám
Aj po jej nástupe do prezidentského paláca musela hasiť niekoľko káuz. Niektoré boli vykonštruované, iné ju naozaj môžu stáť balík peňazí. Známy je útok od Ľuboša Blahu, ktorý tvrdil, že za štátne peniaze dala nasvietiť prezidentský palác do dúhových farieb. Dnes zase čelí obvineniam, že svoju osobu využila na reklamu. Z tohto skutku ju obvinil známy kontroverzný youtuber Martin Daňo, jednať o ňom bude Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií.
V posledných týždňoch tiež čelí kritike opozície. Smer, Hlas ale aj aktivisti zozbierali viac ako pol milióna podpisov a žiadajú vyhlásiť referendum o predčasných voľbách. Čaputová sa však obrátila na Ústavný súd SR a žiada, aby on posúdil, či je referendum v súlade s ústavou. Politikom, ktorí sa pričinili o zbieranie podpisov, sa to, samozrejme, nepáči.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: Startitup.sk, Aktuality.sk, Denník N, Forbes, Startitup.sk, Startitup.sk