Čaputová na klimatickom samite: Slovensko spustí rozsiahlu dekarbonizáciu ekonomiky
- Prezidentka povedala, že Slovensko plánuje spustiť rozsiahlu dekarbonizáciu ekonomiky
- Na záchranu sveta pre generácie je potrebná debata o klíme
- Prezidentka povedala, že Slovensko plánuje spustiť rozsiahlu dekarbonizáciu ekonomiky
- Na záchranu sveta pre generácie je potrebná debata o klíme
Dnes na klimatickom samite OSN (COP27) uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, že klimatická kríza nepočká, kým sa vyrieši energetická kríza. Krátkodobé riešenie, ako je prechod zo zemného plynu na uhlie, deštrukciu planéty Zem len urýchlia. Prezidentka taktiež oznámila, že Slovensko plánuje spustiť rozsiahlu dekarbonizáciu ekonomiky.
Čaputová vyhlásila, že Slovensko sa v Egypte pripojí k celosvetovému záväzku znižovať emisie metánu (Global Methane Pledge Initiative). Povedala tiež, že vďaka dekarbonizácii ekonomiky sa do roku 2030 znížia slovenské priemyselné emisie oxidu uhličitého o viac ako 40 percent. Slovensko sa bude rovnako držať plánu odstaviť budúci rok uhoľné elektrárne, a to napriek rekordným cenám energií.
Prezidentka upozornila zhromaždených svetových lídrov, že je potrebné rýchlejšie napredovať smerom k čistej energii a obnoviteľným zdrojom energie vrátane geotermálnej. Vyzdvihla tiež talentovaných Slovákov, ktorí „vyvinuli riešenia, ktoré umožnia využitie tejto energie kdekoľvek na svete“, čo je dobré pre klímu, planétu aj energetickú bezpečnosť.
Čaputová tiež vyhlásila, že ekologická transformácia nie je lacná záležitosť a zasiahne tých najzraniteľnejších. Vyzvala preto na väčšiu podporu pre najpostihnutejšie krajiny, aby sa s touto situáciou dokázali vyrovnať.
„Od prijatia parížskej klimatickej dohody sa príspevok Slovenska k ekologickému financovaniu zvýšil takmer päťnásobne. Opatrenia v oblasti klímy začleňujeme do rozvojovej pomoci v Európe, Afrike a Ázii. Len v Keni sme podporili 16 000 farmárov vysadením milióna kešu stromov, aby ich produkcia bola lokálna a udržateľná,“ vysvetlila prezidentka. Pripomenula však, že samotné vlády klimatickú krízu nevyriešia a „je potrebné zapojiť financovanie zo súkromných a inovatívnych zdrojov, aby každý prijal svoj spravodlivý podiel“.
„Už aj naša generácia pociťuje reálne účinky klimatickej krízy. Príliš dlho sme hovorili o tom prečo a ako. Teraz je čas konať,“ upozornila prezidentka. Dodala, že samit COP27 sa musí stať „míľnikom, ktorý premení kolektívnu zraniteľnosť na kolektívnu odolnosť“.
Thunbergová prenecháva žezlo
Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová v pondelok avizovala, že je pripravená odovzdať štafetu tým, ktorí stoja v boji proti klimatickým zmenám v prvej línii. Vyjadrila sa tak v rozhovore pre švédsku tlačovú agentúru TT, z ktorého cituje agentúra AFP.
„Mali by sme si tiež vypočuť hlásenia a skúsenosti tých, ktorí sú klimatickou krízou najviac zasiahnutí. Je čas odovzdať megafón tým, ktorí majú naozaj čo povedať,“ povedala 19-ročná aktivistka. Thunbergová, ktorá uplynulé štyri roky naliehala na verejnosť, aby „načúvala vede“, teraz povedala, že svet potrebuje „nové perspektívy“.
Pôvodne sa podľa vlastných slov domnievala, že na záchranu sveta pre budúce generácie je potrebná naliehavá debata o klíme. Postupom času však pochopila, že klimatická kríza má už aj teraz ničivý dopad na ľudské životy. „Takže je ešte pokryteckejšie, keď napríklad ľudia vo Švédsku tvrdia, že máme čas sa adaptovať a že by sme sa nemali báť toho, čo sa stane v budúcnosti,“ povedala.
Thunbergová už skôr avizovala, že sa nezúčastní na klimatickom samite COP27, ktorý sa začal v pondelok v egyptskom Šarm aš-Šajchu a potrvá do 18. novembra. Samit skritizovala s tým, že takéto podujatia podľa jej názoru využívajú lídri na to, aby si zaistili pozornosť verejnosti.
Po rozhovoroch so svetovými lídrami sa stavia pesimisticky voči ich schopnostiam pokročiť v klimatických otázkach. „Nedostatok vedomostí medzi najmocnejšími ľuďmi sveta je šokujúci,“ povedala agentúre TT.
„Niektorým z vecí, ktoré svetoví lídri a hlavy štátov povedia, keď je mikrofón vypnutý, je ťažké uveriť,“ uviedla. Ako príklady uviedla výroky: „Keby som vedel, na čom sme sa dohodli, keď sme podpisovali parížsku dohodu, nikdy by som ju nepodpísal“ či „Vy deti máte v tejto oblasti viac znalostí ako ja.“
Švédska aktivistka je v maturitnom ročníku strednej školy v Štokholme a podľa vlastných slov sa ešte nerozhodla, čo bude robiť po maturite. „Uvidíme. Ak by som si mala vybrať dnes, rozhodla by som sa pokračovať v štúdiu. Najlepšie niečoho, čo súvisí so sociálnymi témami,“ dodala.
Thunbergová sa stala známou po tom, ako od augusta 2018 sama denne protestovala pred švédskym parlamentom a žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickej zmene. Po parlamentných voľbách pokračovala v štrajku len počas piatkov a mladých ľudí na celom svete inšpirovala k vlne protestov známych ako „Piatky za budúcnosť“.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR