Čaputová naložila Ficovi: Chápem, že sa bojí fiaska, no slabošsky útočí
- Prezidentka reagovala na kritiku Roberta Fica
- Zuzana Čaputová uviedla, že sa Fico bojí fiaska
- Prezidentka reagovala na kritiku Roberta Fica
- Zuzana Čaputová uviedla, že sa Fico bojí fiaska
Šéf Smeru Robert Fico dnes vystúpil v spravodajskej televízii TA3 v debatnej relácii V politike, kde už tradične otvoril tematiku nadchádzajúceho referenda.
Ficov útok na prezidentku
Popri horúcej téme si tak Fico už klasicky rypol aj do hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Predseda opozičného Smeru a expremiér dlhodobo vyčíta prezidentke Zuzane Čaputovej zmarené referendum týkajúce sa predčasných volieb. Podľa hlavy štátu však stačilo napísať otázku tak, aby bola v súlade s Ústavou SR.
Fico aj počas nedeľnej diskusnej relácie skonštatoval, že volebné obdobie Národnej rady sa skracovalo v minulosti bežne, no problém je to až od momentu, kedy sa prezidentka obrátila na Ústavný súd pre referendovú otázku Smeru-SD. Hlave štátu vyčítal aj aktuálny termín, na ktorý vyhlásila referendum o zmene ústavy. Dlhodobo namieta, že nenechala priestor na kampaň.
Hlava štátu reaguje
Na margo Ficových slov následne reagovala aj samotná prezidentka. „Chápem, že Robert Fico sa obáva toho, že referendum, ktoré inicioval, dopadne fiaskom,“ udrela Čaputová.
„Namiesto toho, aby tomu chlapsky čelil, slabošsky útočí. Znova mu teda pripomínam, že stačilo napísať otázku, ktorá by bola v súlade s ústavou a ktorú by ústavný súd nemal dôvod spochybniť. Tento fakt by mal konečne akceptovať,“ podčiarkla prezidentka.
Očakávané referendum
21. januára 2023 sa na Slovensku uskutoční referendum s jednou otázkou: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“ Hlasovania v referende sa môže zúčastniť každý občan, ktorý dovŕšil 18 rokov, a to v mieste svojho trvalého bydliska.
Referendum bude platné v prípade, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda.
Definitívnu odpoveď ukáže len čas, no história Slovenska a najnovšie prieskumy naznačujú, že úspech referenda vôbec nie je jednoznačný. Historicky na Slovensku prešlo len jedno, a to o vstupe do Európskej únie. Prieskum agentúry NMS Market Research, o ktorom sme ťa už informovali, taktiež nenaznačuje najsvetlejšiu budúcnosť.
Účet za referendum
Podľa tlačového odboru kancelárie ministra vnútra náš štát akcia vyjde 8,8 milióna eur. Ako informuje agentúra TASR, iba odmeny pre členov, predsedov a zapisovateľov volebných komisií či na stravné a podobne pôjde 6,8 milióna.
„Na zabezpečenie prípravy a vykonania referenda 21. januára 2023 sú pre kapitolu Ministerstva vnútra SR potrebné finančné prostriedky v celkovej predpokladanej sume 8 789 450 eur,“ uviedli z tlačového odboru.
Na mzdy, platy, služobné príjmy a ostatné osobné vyrovnania má ísť 1,1 milióna eur. Na poistné a príspevok do poisťovní vyčlenili 384 450 eur. Tlač a distribúcia volebných materiálov a tlačív, zabezpečenie činnosti okresných volebných komisií a úhrada výdavkov Zboru väzenskej a justičnej stráže bude stáť 505-tisíc eur.
Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva získa člen okrskovej volebnej komisie a člen okresnej volebnej komisie odmenu 62,71 eura. Predseda okrskovej a predseda okresnej volebnej komisie má nárok na odmenu 81,52 eura. Zapisovateľ okrskovej volebnej komisie a zapisovateľ okresnej volebnej komisie dostane 78,39 eura.
Fungovať majú aj špeciálne okrskové volebné komisie, ktoré sú určené na hlasovanie ľudí v izolácii alebo karanténe pre ochorenie COVID-19. Člen a zapisovateľ špeciálnej komisie má nárok na odmenu vo výške 200 eur, ak v deň referenda nemá nárok na náhradu mzdy alebo náhradu platu podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva.
Zdroje: TASR, Startitup