Čaputová povedala posledné slovo, pravidlá sa budú meniť. Nezaočkovaným sa skomplikuje bežný život
- Pravidlá sa budú meniť
- Prezidentka podpísala vládnu novelu
- Pravidlá sa budú meniť
- Prezidentka podpísala vládnu novelu
Zamestnanec by sa mal pri vstupe do práce preukázať očkovaním proti ochoreniu COVID-19, potvrdením o prekonaní ochorenia alebo negatívnym výsledkom testu. Vyžadovať sa to bude môcť aj v prevádzkach.
Osobu, ktorá odmietne preukázať svoju totožnosť, nebudú musieť vpustiť do prevádzok či na hromadné podujatie. Vyplýva to z novelizácie niektorých zákonov v súvislosti s treťou vlnou pandémie. Legislatívne zmeny v nedeľu večer (14. 11.) podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Pri tretej vlne budú iné pravidlá
Návrh zákona predložil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v stredu 10.11. a bude ovplyvňovať najmä tretiu vlnu koronavírusu. Návrh vychádza z protipandemických opatrení, ktoré navrhli členovia konzília odborníkov.
Vláda odsúhlasila úpravu povinností prevádzkovateľov. Tí budú musieť vyžadovať od osôb pred vstupom preukázanie totožnosti. Ak tak odmietnu urobiť, budú im musieť zakázať vstup do priestorov.
V návrhu sa tiež hovorí o vytvorení zákonných predpokladov pre nariadenie uzatvorenia prevádzky počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19. Osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor tak bude môcť na mieste uzavrieť prevádzku a o pomoc môže požiadať aj Policajný zbor.
Príslušník policajného zboru bude tiež môcť vyžadovať potvrdenie o zaočkovaní, prekonaní aj potvrdenie o negatívnom výsledku testu, a to práve v súvislosti s využitím oprávnenia zakázať vstup na určené miesto alebo prikázať zotrvanie na určenom mieste.
Nebude stačiť, ak policajtovi len povieš, že si zaočkovaný. Budeš sa musieť preukázať.
Inak to bude fungovať aj v práci
Novela Zákonníka práce v tejto súvislosti upravuje povinnosť zamestnávateľa vykonať kontrolu príslušného dokladu. Ak sa nepreukážeš, zamestnávateľ by ťa nemal vpustiť na pracovisko a tak ti neumožniť vykonávať prácu.
V takom prípade ti má zamestnávateľ umožniť splnenie povinnosti aj iným spôsobom, a to bezplatným testovaním z jeho strany. Náklady na testy má hradiť štát. Ak odmietneš aj tento spôsob preukázania sa, nebudeš mať povolený vstup na pracovisko.
V tom prípade pôjde o prekážku v práci na strane zamestnanca, čo znamená, že ti zamestnávateľ nie je povinný prideľovať prácu, a to bez náhrady mzdy. Strany sa však môžu dohodnúť aj na inom režime, napríklad náhrade mzdy či čerpaní dovolenky.
Novela zákona o priestupkoch má tiež upraviť nové skutkové podstaty priestupkov na úseku poskytovania zdravotnej starostlivosti. Zavádza sa napríklad skutková podstata, ktorej cieľom je osobitne postihovať verbálne útoky a znevažovanie poskytovateľov a prijímateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj osôb zúčastňujúcich sa na jej poskytovaní.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroje: TASR, SITA, SIU