Čaputová udelila medaily expertom, ktorí na Ukrajine pomáhali vyšetrovať vojnové zločiny
- Nad ponukou vycestovať a pomôcť neváhali
- Po návrate z Ukrajiny tvrdia, že vojnu vnímali všetkými ich zmyslami
- Nad ponukou vycestovať a pomôcť neváhali
- Po návrate z Ukrajiny tvrdia, že vojnu vnímali všetkými ich zmyslami
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová prijala vo štvrtok popoludní v Prezidentskom paláci slovenských expertov po návrate z Ukrajiny. Pomáhali dokumentovať podozrenia zo spáchania vojnových trestných činov a trestných činov proti ľudskosti.
„Bola to prvá misia tohto druhu v novodobej histórii SR. Boli sme po Francúzsku druhá krajina, ktorá bilaterálne pomohla Ukrajine mapovať zločiny, ktoré sa tam stali a ktoré sa tam stále dejú,“ zdôraznila Čaputová.
Ich štandard si osvojila ukrajinská strana
Členom osemčlennej expertnej skupiny odovzdala ďakovné medaily. Všetkých osem členov tohto tímu fungovalo spoločne. „Pracovali sme na tom, aby sme zaznamenali všetko, čo bolo možné vidieť. Od predmetov, ktoré sa nachádzali pri telách, až po známky násilia,“ priblížil súdny lekár Norbert Moravanský.
Ukrajinskej generálnej prokuratúre odovzdali popísaných 72 prípadov. „To, čo sme nastavili ako štandard, si osvojila ukrajinská strana, ktorá sa dovtedy spoliehala iba na odoberanie vzoriek,“ doplnil forenzný antropológ Radoslav Beňuš.
Situáciu mapovali v oblasti Kyjeva a Černihiva. „Boli tam dediny rozbité aj na 80 percent,“ dodal s tým, že videl zbombardované mnohé civilné objekty.
Prezidentka ponúkla túto pomoc ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému po zverejnení záberov z Buče a ďalších ukrajinských miest.
Vyslanie policajných špecialistov, rovnako tak súdnych lekárov na Ukrajinu odobril slovenský vládny kabinet 20. apríla. Na územie Ukrajiny majú byť vysielaní podľa potreby a na nevyhnutný čas vrátane možnej rotácie.
Osem odborníkov
Na Ukrajine pôsobilo osem slovenských odborníkov. Ide o troch súdnych lekárov, štyroch kriminalistických technikov a jedného antropológa. V teréne pomáhali kolegom „v tejto ťažkej, ale nesmierne dôležitej práci“, píše na sociálnej sieti prezidentka.
Približuje, že misiu iniciovala po tom, ako videla prvé informácie o masakroch v Buči či Irpini. „Ďakujem ministerstvu vnútra, ministerstvu zdravotníctva, policajnému zboru a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, že v krátkom čase vyriešili všetky logistické, právne aj finančné náležitosti tejto misie, a tiež slovenským diplomatom, ktorí na Ukrajine pôsobia.“
Zuzana Čaputová ďalej hovorí, že slovenskí odborníci nad ponukou vycestovať a pomôcť neváhali ani chvíľu. Na Ukrajinu odišli aj napriek veľkým rizikám, hovorí, keďže Rusko v invázii na Ukrajine aj naďalej pokračuje. Ohrozené sú tak mnohé ukrajinské mestá, vrátane Kyjeva.
Prezidentka tvrdí, že tam na vlastné oči videli najničivejšie následky vojny. Sami povedali, že vojnu vnímali všetkými ich zmyslami. Raketový útok sa odohral aj neďaleko miesta, kde boli ubytovaní.
„Som im všetkým vďačná za prácu, ktorú na Ukrajine odviedli, za zistenie objektívnych skutočností a faktov. Pretože práve tie nám pomôžu poznať pravdu, ktorú potrebujeme vedieť, akokoľvek strašná môže byť.“
Čaputová na záver hovorí, že sa za ich odvahu, profesionalitu a rozhodnutie zúčastniť sa tejto misie všetkým členom poďakovala udelením Ďakovnej medaily Prezidentky Slovenskej republiky.
Zdroje: TASR, FB/Zuzana Čaputová