Čaputová žiari v svetovom Forbes rebríčku. Nie je 1., no aj tak drží výnimočné prvenstvo

  • Prestížny magazín Forbes predstavil svoj výročný zoznam najvplyvnejších žien
  • Ako ťažký rok ovplyvnil zoznam a kto sú ostatné líderky
Prezidentka Zuzana Čaputová na tohtoročnom klimatickom summite COP28
TASR/AP Photo/Peter Dejong
  • Prestížny magazín Forbes predstavil svoj výročný zoznam najvplyvnejších žien
  • Ako ťažký rok ovplyvnil zoznam a kto sú ostatné líderky

Americký magazín Forbes nedávno predstavil svoj netrpezlivo očakávaný výročný zoznam 100 najvplyvnejších žien sveta. Tento očakávaný rebríček vyzdvihuje priekopníčky v politike, vo vedení podnikov a v zábavnom priemysle, ktorých výnimočné schopnosti formujú globálne dianie.

Ursula von der Leyenová, nezdolná predsedníčka Európskej komisie, si už dvadsiaty rok po sebe udržiava svoje vedúce postavenie na čele rebríčka. Hneď za ňou Christine Lagardeová, prezidentka Európskej centrálnej banky, zatiaľ čo viceprezidentka USA Kamala Harrisová si zabezpečila tretie miesto, píše Forbes Slovensko.

Čaputová ako jediná

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenska, si získala svoje právoplatné miesto v rebríčku na 84. priečke. Historické pôsobenie Čaputovej ju označuje nielen za najmladšiu hlavu štátu na Slovensku, ale aj za priekopníčku, prvú ženu v tejto prestížnej funkcii.

Magazín Forbes sa zamýšľal nad odhodlaním Čaputovej posilniť slovenské súdnictvo a justičný systém od okamihu jej nástupu do funkcie. V exkluzívnom rozhovore pre Forbes Slovensko prezidentka zopakovala svoju neochvejnú oddanosť pôvodným prioritám, ktorými boli ochrana životného prostredia, zvyšovanie spoločenského blahobytu a iniciovanie zásadných právnych reforiem. Tieto snahy pretrvávali aj napriek obrovským výzvam, akými boli pandémia COVID-19, vojna na Ukrajine, inflácia a energetická kríza.

Čaputová v retrospektíve svojho pôsobenia poukazuje na navigáciu počas piatich rôznych vlád, z ktorých každá predstavovala jedinečné a náročné krízové situácie, ktoré si vyžadovali jej pozornosť.

Ťažký rok pre líderky

Slávny zoznam vplyvných žien časopisu Forbes zahŕňa šesť dynamických kategórií: obchod, technológie, financie, médiá a zábava, politika a filantropia. Časopis starostlivo hodnotí ich vplyv, pričom berie do úvahy nielen ich finančnú zdatnosť, ale aj ich výraznú mediálnu prítomnosť, spoločenský vplyv a globálny ohlas ich rozhodnutí.

V zozname sa objavuje súhvezdie pozoruhodných umelkýň, pričom Taylor Swift urobila raketový skok na piate miesto z minuloročnej 79. pozície. Mimoriadny finančný úspech Swiftovej, najmä vďaka jej koncertnému turné Eras, ju katapultoval do klubu miliardárov, pričom jej majetok sa odhaduje na 1,1 miliardy dolárov.

Jej turné, ktoré je skutočným ekonomickým ťahúňom, výrazne podporilo ekonomiku USA odhadom o päť miliárd dolárov, uviedla Americká asociácia cestovného ruchu.

Napriek tomu, že začiatkom roka čelili vedúce predstaviteľky problémom, keď viaceré z nich opustili svoje vysokopostavené pozície, v druhej polovici roka sme boli svedkami inšpiratívneho nástupu nových vedúcich predstaviteliek.

Ich nástup znamená výrazný krok smerom k rodovo vyváženému vedeniu, čo je ozvenou názorov, ktoré zdieľajú vplyvné osobnosti ako Hillary Clintonová a Melinda Gatesová, ktoré vášnivo zdôrazňujú pretrvávajúcu nevyhnutnosť väčšieho zastúpenia žien vo vplyvných funkciách s cieľom uskutočniť podstatné spoločenské zmeny, píše magazín Forbes.

Kto sú ďalšie líderky na vrchole rebríčka?

  1. Ursula Von der Leyen – predsedníčka Európskej komisie
  2. Christine Lagarde – prezidentka Európskej Centrálnej Banky
  3. Kamala Harris – viceprezidentka USA
  4. Giorgia Meloni – premiérka Talianska
  5. Taylor Swift – hudobníčka
  6. Karen Lynch – CEO CVS
  7. Jane Fraser – CEO Citigroup
  8. Abigail Johnson – CEO Fidelity Investments
  9. Mary Barra – CEO General Motors
  10. Melinda French Gates – filantropka, spolupredsedníčka Bill and Melinda Gates Foundation
  11. Julie Sweet – CEO Accenture
  12. Kristalina Georgieva – niekdajšia riaditeľka Svetovej banky a predsedníčka Medzinárodného menového fondu
  13. MacKenzie Scott – filantropka, autorka a ex-manželka zakladateľa Amazonu Jeffa Bezosa
  14. Gail Boudreaux – CEO americkej zdravotnej poisťovne Anthem
  15. Emmay Walmsley – CEO farmaceutickej spoločnosti GlaxoSmithKline

Čítajte viac z kategórie: Politika

Zdroje: Forbes Slovensko, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá