Čarovné vesmírne divadlo: Posledný spln roka prinesie úkazy, ktoré tu neboli desaťročie

  • Nezabudni sa v nedeľu pozrieť na čarovné vesmírne divadlo - posledný spln v roku
  • Mesiac bude udivovať dvoma nezvyčajnými javmi
zimný mesiac
Unsplash/Kym MacKinnon
  • Nezabudni sa v nedeľu pozrieť na čarovné vesmírne divadlo - posledný spln v roku
  • Mesiac bude udivovať dvoma nezvyčajnými javmi

V nedeľu 15. decembra nastane posledný spln Mesiaca v tomto roku, prezývaný aj ako „studený Mesiac“.

Tento spln bude výnimočný hneď dvoma vlastnosťami – nepôjde o úplný spln Mesiaca a na oblohe sa objaví v extrémnych polohách.

Mesiac sa do splnu dostane v nedeľu o 10:02 hod., uvádza ePočasie.eu. V tom čase ho však nebude možné pozorovať na Slovensku. Jeho prvé záblesky budeme môcť pozorovať okolo 15:30 hod. Kto nestihne pozorovať spln v nedeľu, nemusí zúfať. Podľa amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa bude Mesiac javiť ako v splne celé tri dni – od piatku do pondelka rána.

Tento spln je výnimočný tým, že nebude osvetlený na 100 %, ale dosiahne osvetlenie 99,82 %, uvádza portál iMeteo.sk. Dodáva, že ide o najmenej osvetlený spln v tomto roku.

Oba javy súvisia s obežnou dráhou 

Prvý pohľad na Mesiac môže vzbudiť dojem, že náš vesmírny spoločník je osvetlený v plnej miere. Nie je to však pravda.

Vysvetlenie tohto javu spočíva v nezvyčajnej geometrii obežných dráh. Mesiac obieha okolo Zeme po dráhe, ktorá je naklonená približne o 5 stupňov voči rovine, po ktorej obieha Zem okolo Slnka. Práve tento odklon spôsobuje, že zarovnanie medzi Slnkom, Zemou a Mesiacom nie je nikdy úplne dokonalé.

Spln nastáva v momente, keď sa Mesiac nachádza na opačnej strane Zeme ako Slnko. Kvôli spomenutému sklonu obežnej dráhy je však osvetlenie mesačného kotúča vždy o niečo slabšie, než by sme pri dokonalom zarovnaní týchto troch vesmírnych telies očakávali.

Cold Moon
zdroj: Unsplash/Kym MacKinnon

Ďalšou zaujímavosťou je dráha Mesiaca. Náš prirodzený vesmírny satelit bude vychádzať aj zapadať v najextrémnejších bodoch smerom na sever a juh na horizonte. Na takýto úkaz si budeme musieť počkať takmer dve dekády, keďže sa objaví až v roku 2043.

Tento jav je známy aj pod názvom „veľká mesačná stagnácia“ a taktiež súvisí s naklonenou obežnou dráhou Mesiaca. Tento cyklus sa opakuje v 18,6-ročnom cykle.

„Obežná dráha Mesiaca okolo Zeme osciluje alebo sa kolíše, čo postupne spôsobuje, že Mesiac v priebehu rokov stúpa na rôznych miestach na horizonte. Celý cyklus kolísania zo severu na juh a na sever trvá opäť 18,6 roka,“ uviedlo združenie sprievodcov z národnej pamiatky Chimney Rock.

Názvy súvisia s ročnými obdobiami 

Posledný spln Mesiaca v roku je známy pod viacerými názvami. V európskych končinách sa pre tento úkaz zaužívalo pomenovanie Dubový Mesiac alebo Mesiac pred Jule. Druhé pomenovanie odkazuje na pohanský sviatok zimného slnovratu. Ten s príchodom kresťanstva nahradili Vianoce, pričom niektoré symboly, ako zdobenie stromčeka či dostávanie darčekov prevzali práve kresťanské sviatky.

Ďalší názov splnu – Dlhý nočný mesiac – odkazuje tiež na najdlhšiu noc v roku, zimný slnovrat, ktorý sa odohrá 21. decembra.

Pôvodní obyvatelia Ameriky ho pre charakteristické dlhé decembrové noci označujú ako Studený Mesiac. S nástupom najchladnejšieho obdobia v roku súvisia aj ďalšie jeho označenia – Mrazivý či Zimný Mesiac.

Niekedy sa tento spln vyskytne priamo na Vianoce. Ide však o zriedkavý úkaz, ktorý sme mohli naposledy pozorovať v roku 2015 a predtým v roku 1977. Na ďalší vianočný spln si budeme musieť počkať až do roku 2034.

Tohtoročný spln sa podľa Space.com križuje s meteorickým rojom Geminíd. Ten dosiahol svoj vrchol 13. decembra. Trpezliví pozorovatelia však budú môcť zachytiť jeho „dozvuky“ aj napriek mesačnému svitu, ktorý komplikuje pozorovanie. Stačí sa vybaviť teplým oblečením a trpezlivosťou.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: ePočasie.eu, NASA, íMeteo.sk, Space

Najnovšie videá

Trendové videá