„Čas na rozhovory, diskusie a sľuby sa skončil,“ povedala prezidentka v príhovore pred Valným zhromaždením OSN

  • Prezidentka sa v príhovore pred lídrami sveta dotkla aj klimatickej krízy
  • „Stále môžeme zabrániť najhoršiemu scenáru," povedala
Zuzana Čaputová
Zuzana Čaputová TASR/AP/Richard Drew
  • Prezidentka sa v príhovore pred lídrami sveta dotkla aj klimatickej krízy
  • „Stále môžeme zabrániť najhoršiemu scenáru," povedala

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová dnes vystúpila s príhovorom vo všeobecnej rozprave Valného zhromaždenia OSN.

„Čas na rozhovory, diskusie a sľuby sa skončil. Toto valné zhromaždenie musí začať s konečným cieľom, pre ktorý bola OSN založená, s obnovením mieru,“ povedala Čaputová v príhovore.

Dotkla sa aj klimatickej zmeny. „Stále môžeme zabrániť najhoršiemu scenáru,“ povedala. „Musíme sa zobudiť. Nebojujeme s vonkajším nepriateľom, nie je to meteorit, ktorý mieri na Zem. Je to naša existenčná kríza, ktorú sme si spôsobili a ktorú si musíme sami vyriešiť,“ dodala.

„Výzvy, ktorým dnes čelíme, spôsobili ľudia a je na nás, aby sme priniesli riešenia, ktoré vytvorili ľudia,“ napísala prezidentka na sociálnej sieti X.

Prezidentka sa v príhovore dotkla aj ruskej vojny na Ukrajine. Konkrétne spomenula, že minulý rok bolo vo svete zaznamenaných najviac úmrtí súvisiacich s konfliktmi od roku 1994. Čaputová dodala, že výrazne k tomu prispela ruská invázia na Ukrajinu, ktorá prebieha už viac než 570 dní, ako o tom informuje TASR.

Prezidentka Zuzana Čaputová v príhovore zdôraznila aj to, že globálne emisie musia dosiahnuť svoj vrchol a začať klesať ešte pred rokom 2030. Pričom súčasné tempo znižovania emisií skleníkových plynov a opatrení na ich zmiernenie nezabráni nárastu globálnej teploty o 1,5 stupňa Celzia do roku 2100.

Čo je to Valné zhromaždenie OSN ?

Valné zhromaždenie OSN (Organizácia Spojených národov) je najvyšší zákonodarný orgán tejto medzinárodnej organizácie. Koná sa každoročne v sídle OSN v New Yorku a je zhromaždením, kde sa stretávajú predstavitelia všetkých členských štátov OSN. Jeho cieľom je diskutovať o dôležitých medzinárodných otázkach a prijímať rozhodnutia, ktoré sa týkajú mieru, bezpečnosti, rozvoja a ďalších aspektov globálnej politiky.

Pre Slovensko je spolupráca kľúčová

Pre Slovenskú republiku, ktorej ekonomika je jednou z najotvorenejších v EÚ, je multilaterálna spolupráca životne dôležitá. Uviedol to šéf slovenskej diplomacie Miroslav Wlachovský na úvod všeobecnej rozpravy 78. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN. TASR o tom v stredu informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

„OSN je pre Slovensko najdôležitejšou platformou angažovanosti na globálnej úrovni. Ruská agresia proti Ukrajine narušila základné princípy efektívneho multilateralizmu a poriadku založeného na pravidlách. Aj to nás nabáda k posilneniu a zefektívneniu systému OSN,“ povedal Wlachovský po otvorení všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN.

Zdroje: TASR, AI, X

Najnovšie videá

Trendové videá