„Časovaná bomba,“ varuje Biden. Jedna z najväčších ekonomík sveta tají zlé správy

  • Čínska ekonomika sa musí vysporiadať s dlhodobým prepadom
  • Podľa najnovších správ prestane Peking zverejňovať dáta o nezamestnanosti mladých
Ľudia v meste, bankovky
Čínska ekonomika na tom vôbec nie je tak dobre, ako to prezentuje Reprofoto: Unsplash/Bernd Dittrich, Eric Prouzet
  • Čínska ekonomika sa musí vysporiadať s dlhodobým prepadom
  • Podľa najnovších správ prestane Peking zverejňovať dáta o nezamestnanosti mladých

Čínska ekonomika má z hľadiska svetového meradla značné problémy. Peking však našiel vskutku netradičné riešenie týchto komplikácií. Jednoducho sa rozhodol skrývať nie veľmi lichotivé a priaznivé údaje o skutočnom ekonomickom stave.

Čína taktiež prestala zverejňovať údaje o nezamestnanosti mladých vo svojom najnovšom pokuse bagatelizovať negatívne trendy, keďže globálne obavy rastú. Tamojší ekonómovia majú taktiež prestať diskutovať o deflácii a stagnujúcom raste.

Podľa portálu BBC News prestala v utorok Čína zverejňovať údaje o nezamestnanosti mladých ľudí, ktoré niektorí považovali za kľúčový ukazovateľ spomalenia rastu v krajine. Hovorca vlády dokonca uviedol, že dané rozhodnutie spôsobili zmeny v druhej najväčšej svetovej ekonomike a jej spoločnosti.

V júni dosiahla miera nezamestnanosti ľudí vo veku 16 až 24 rokov v mestských oblastiach v Číne rekordnú úroveň, a to viac ako 20 %. Centrálna banka krajiny tiež znížila náklady na pôžičky v snahe podporiť rast. Oficiálne údaje zverejnené v utorok ukázali, že celková miera nezamestnanosti v Číne v júli vzrástla na 5,3 %.

„Ekonomika a spoločnosť sa neustále rozvíjajú a menia. Štatistická práca potrebuje neustále zlepšovanie,“ povedal Fu Linghui, hovorca Národného štatistického úradu, na tlačovej konferencii v Pekingu. Zároveň uviedol, že je potrebné prehodnotiť spôsob výpočtu nezamestnanosti mladých ľudí.

Čína začala zverejňovať údaje o nezamestnanosti mladých v roku 2018. V súčasnosti však nezverejňuje údaje o stave zamestnania mladých ľudí vo vidieckych oblastiach. 

Čínska ekonomika čelí zlým správam na pokračovanie

V rámci najnovšieho kroku úradov na podporu rastu Čínska ľudová banka v utorok nečakane znížila kľúčové úrokové sadzby druhýkrát za tri mesiace. Čínsky štatistický úrad oznámil, že priemyselná produkcia zaznamenala v júli medziročný rast o 3,7 percenta. 

TASR uvádza, že čínska centrálna banka v utorok znížila úrokovú sadzbu na jednoročné pôžičky finančným inštitúciám, takzvaný strednodobý úverový rámec o 15 bázických bodov na 2,50 percenta. Druhým znížením sadzby chce povzbudiť komerčné banky, aby viac požičiavali a potenciálne podporili domácu spotrebu. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ecoholics for Economics | Online Economics Classes (@ecoholics.in)

Pomerne vysoká miera rastu však súvisela s nízkym porovnávacím základom, keďže v rovnakom období minulého roka platili v krajine prísne pandemické obmedzenia. Tie výrazne tlmili akúkoľvek ekonomickú aktivitu. V medzikvartálnom porovnaní sa čínsky HDP počas troch mesiacov do konca júna zväčšil len o 0,8 percenta.

Ďalším problémom, ktorý spôsobuje veľké obavy o čínsku ekonomiku, je jej krízou zasiahnutý trh s nehnuteľnosťami. 

„Dlhodobá slabosť vo výstavbe nehnuteľností prispeje k tlaku na znižovanie zásob v priemyselnom priestore a zníži aj dopyt po spotrebe,“ uviedla pre CNBC Tao Wang, vedúca ázijskej ekonomiky a hlavná ekonómka pre Čínu v UBS Investment Bank.

Wang zároveň dodala, že deflácia by v danom scenári mohla pretrvávať dlhšie. Čínska ekonomika by si tak vyžadovala omnoho silnejšie politiky na úspešné oživenie. „V takom prípade môže ekonomická dynamika zostať tlmená vo zvyšku roka a Čína nemusí splniť tohtoročný cieľ rastu okolo 5 %.“

Čínska ekonomika, druhá najväčšia na svete, je v dlhotrvajúcom prepade. Medzinárodný menový fond (IMF) už skôr predpovedal, že Čína bude tento rok tvoriť 35 percent globálneho rastu.

V súčasnosti sa to ale zdá menej pravdepodobné. Spomalenie zasahuje všetko, od komodít po stavebníctvo. Rýchly a pozitívny obrat neočakávajú ani zahraničné korporáty pôsobiace v danej krajine.

Pred Čínou a jej problémami varoval aj americký prezident Joe Biden, ktorý ju nazval „časovanou bombou“. 

„Majú nejaké problémy. To nie je dobré, pretože keď majú problémy zlí ľudia, robia zlé veci,“ povedal Biden na politickej zbierke v Utahu.

Zdroje: BBC News, TASR, CNBC, Medzinárodný menový fond, YouTube/Bloomberg Originals

Najnovšie videá

Trendové videá