Časť konšpirátorov dala Facebooku košom, zamierili na ruskú sociálnu sieť. Nie sú tam žiadne škrupule, hovorí expert
- Časť konšpiračnej scény už Facebook prestal baviť a presunuli sa „o dom ďalej“
- „Nie sú tam žiadne škrupule, regulácie či moderovanie obsahu,“ vysvetľoval pre Startitup expert na sociálne siete Tomáš Kriššák
- Podobný odlev eviduje aj slovenská polícia
- Ktoré sociálne siete padli do oka dezinformátorom, ale aj toxickým politikom?
- Časť konšpiračnej scény už Facebook prestal baviť a presunuli sa „o dom ďalej“
- „Nie sú tam žiadne škrupule, regulácie či moderovanie obsahu,“ vysvetľoval pre Startitup expert na sociálne siete Tomáš Kriššák
- Podobný odlev eviduje aj slovenská polícia
- Ktoré sociálne siete padli do oka dezinformátorom, ale aj toxickým politikom?
Nie je žiadnym tajomstvom, že anonymita a rozsiahlosť sociálnych sietí učarovala politikom z extrémistického krídla, dezinfomédiám, bizarným postavičkám, ale aj radovým konšpiračným teoretikom. Najmä najrozšírenejší Facebook často pripomína virtuálny vojnový front, kde sa pracovným nástrojom stávajú hoaxy či agresivita.
Šéf portálu Infosecurity.sk Matej Spišák si myslí, že práve tieto platformy sa pre podobné skupiny stávajú ideálnym miestom komunikácie. A to aj preto, že algoritmy sociálnych sietí často uprednostňujú obsah, ktorý je na hrane danej komunity.
„Takýto obsah často ešte nie je zmazaný a získava veľké množstvo interakcií. Vidíme, že sa aj dnešní napríklad opoziční politici uchyľujú k takto problematickým nápadom, pretože prináša vytúžené ovocie,“ povedal pre Startitup Spišák.
Situácia eskaluje najmä počas napätých pandemických časov, čo si všimla aj napríklad ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá chce šírenie dezinformácií zavedením nových paragrafov trestať aj väzením.
U subkultúry dezinformátorov, konšpirátorov či dokonca niektorých politikov inklinujúcich k neovereným faktom na Facebooku badať zaujímavý fenomén. Ten si ilustrujeme na debate komentujúcich pod statusom politika ultrakonzervatívnej strany Život.
Politik Marek Géci sa približne pred rokom sťažoval, že mu Facebook nedovoľuje rozosielať pozvánky na svoju stránku priaznivcom a tí na ňu zase nevedia dať lajk. Nepríjemnú situáciu dokonca nazval totalitou. Okrem paradoxnej situácie, že sa politik sťažoval na cenzúru Facebooku… práve na Facebooku, pod statusom začali pribúdať komentáre v podobnom duchu.
„Ja som prešla už na iné siete a vidím, že prechádza kopec ľudí,“ napísala jedna z fanúšičiek. „Poďme inam,“ znel ďalší pohoršený komentár. Napriek tomu, že väčšina slovenskej dezinfoscény naďalej využíva plody najznámejšej sociálnej siete, jej časť našla útočisko aj na iných platformách.
V tomto článku sa dozvieš, ako sa tomuto trendu darí v súčasnosti a kto všetko z hviezd slovenských konšpirátorov dal Facebooku košom.
Na muške polície
Známa sociálna sieť sa v súčasnosti síce pasuje s vlastnými problémami v podobe škandálu Facebook Papers, no práve počas obdobia pandémie sa usiluje napraviť renomé napríklad upratovaním obsahu a obmedzovaním šírenia hoaxov.
Práve regulácia obsahu na Facebooku, teda najmä mazanie dezinformačných a klamlivých príspevkov, niektorých používateľov prinútila prejsť ku konkurencii.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Zisťovali sme, ktoré sociálne siete najviac obľubujú konšpirátori a toxickí politici
- V článku sa dočítaš, prečo sa už niektorým slovenským politikom nepáči na Facebooku
- Expert na sociálne siete prezradil, ktorú má v rukách Kremeľ a šíri ideológiu Vladimira Putina
- Šéf portálu Infosecurity pre Startitup povedal, čo si myslí o reguláciách na sociálnych sieťach
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom