Časť Slovenska by sa mala pripraviť na sneh. SHMÚ vydal výstrahu (PREDPOVEĎ)
- Posledné dni sprevádzalo ochladenie
- Na viacerých miestach bol aj sneh
- Posledné dni sprevádzalo ochladenie
- Na viacerých miestach bol aj sneh
Posledné dni priniesli Slovensku ochladenie, ktoré sprevádzali aj prvé centimetre snehu. Vo vysokopoložených oblastiach našej krajiny sa dokonca stavali aj snehuliaky. V nižších polohách prvú časť víkendu sprevádzal dážď.
Nedeľa na naše územie prinesie ďalšie snehové vločky, avšak počasie sa v porovnaní so sobotou mierne upokojí.
Nedeľa prinesie sneženie aj prehánky
„Od juhu k nám bude zasahovať okraj tlakovej níže a Slovensko bude opúšťať vlniaci sa studený front,“ informuje na sociálnej sieti web Meteo Slovensko. Ráno bude na západnom Slovensku sprevádzať aj hmla, na zvyšku územia bude väčšinou oblačno. Na severe a východe našej krajiny sa vyskytnú aj prehánky. Na severe Slovenska od 600 m n. m. môžeme počítať aj so snehom.
Najvyššia denná teplota bude 6 až 11 stupňov Celzia, na severe ojedinele chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom okolo -1 stupeň Celzia.
Fúkať bude prevažne slabý, na západe postupne západný až severozápadný vietor rýchlosťou 3 až 9 m/s (10 až 30 km/h), v nárazoch okolo 15 m/s (55 km/h), píše SITA. Spadnúť by podľa meteorológov malo do 10 mm zrážok, nad približne 1 200 metrov nad morom do 12 cm snehu.
V novom pracovnom týždni sa oteplí. „Od juhu bude na naše územie zasahovať slabnúci výbežok vyššieho tlaku vzduchu a súčasne do strednej Európy od západu postúpi teplý front,“ píše portál iMeteo.sk.
V okrese Lučenec platí výstraha druhého stupňa pred povodňou z trvalého dažďa na ľavostrannom prítoku horného Ipľa – Suchá. Na stanici Prša dosiahol tok druhý stupeň povodňovej aktivity. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
„Vzhľadom na dážď a nasýtenosť povodia predpokladáme vzostup na ľavostrannom prítoku horného Ipľa – Suchá (v profile Prša),“ upozornil SHMÚ. Výstraha by mala trvať predbežne do pondelkového (13. 11.) dopoludnia.
Zimu ovplyvní jav El Niño
Ako sme ťa nedávno informovali, čoskoro sa začne zima a keďže sme k nej bližšie, jej prognózy začínajú byť konkrétnejšie. Tá, ktorá sa týka sneženia, prešla zmenou.
Informoval o tom portál iMeteo.sk s tým, že podľa prognóz od ECMWF by sa množstvo sneženia počas zimných mesiacov malo stať podpriemerným. Snežiť síce bude, no jeho množstvo by počas zimy 2023 malo byť pod dlhodobým normálom. To isté vyplýva aj z modelu UKMO.
Podľa týchto modelov bude tohtoročná zima slabá, a to najmä čo sa týka snehu. Spôsobí to jav El Niño, ktorý počas zimy bude na severnej pologuli, kde výrazne ovplyvní počasie.
K tejto téme sme v minulosti oslovili meteorológa Petra Jurčoviča. Jurčovič vysvetľuje, že El Niño je jav založený na otepľovaní vody v Tichom oceáne. Keď sa otepľuje výraznejšie, súvisí to so zvýšenou aktivitou slnka. „Silnejšie žiarenie zo Slnka prichádza na Zem, a keďže má Tichý oceán najväčšiu plochu, prejavuje sa to tam najvýraznejšie. Tento jav je pozorovaný už niekoľko storočí, nie je to žiadna novinka.“
Podľa odborníka je normálne, že v oceánoch po svete existujú prevládajúce prúdy. Ako má Európa Golfský prúd, tak má pobrežie Južnej Ameriky Peruánsky prúd. Ide o prúd studenej vody od Antarktídy, ktorý smeruje k rovníku pozdĺž pobrežia Čile a Peru.
„Keďže v oblasti rovníka prevažujú na základe rotácie Zeme východné prúdy, čiže voda prúdi od strednej Ameriky smerom k Ázii, je tam veľmi teplá voda. Do toho prichádza od juhu tento studený prúd, čo znamená, že pri pobreží Peru za tie minulé storočia bolo zvykom, že rybári sa tam plavili a chytali ryby,“ hovorí Jurčovič s tým, že všetko bolo v poriadku, pretože planktón sa vyvíja v studenej vode, ktorá sa od Antarktídy dostala až do Peru.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Facebook/Meteo Slovensko, SITA, iMeteo, Archív Startitup, TASR