Časté slovenské povolanie už vo svete nahrádzajú roboti. Demolujú svet pohovorov

  • Predstav si, že namiesto osobného stretnutia pre novú prácu budeš hovoriť s chatbotom
  • Veľa firiem prechádza na pohodlnejší spôsob vyberania zamestnancov
žena na pohovore
Ilustračný obrázok Unsplash/Linkedin Sales Solutions
  • Predstav si, že namiesto osobného stretnutia pre novú prácu budeš hovoriť s chatbotom
  • Veľa firiem prechádza na pohodlnejší spôsob vyberania zamestnancov

V súčasnej dobe je stále častejšou praxou, že firmy pri pohovoroch s uchádzačmi o zamestnanie využívajú náborové chatboty s umelou inteligenciou. Tieto algoritmické nástroje sa používajú najmä pri obsadzovaní pozícií, ktoré vyžadujú menej kvalifikácie.

Slúžia na to, aby v prvom rade odfiltrovali nekvalifikovaných uchádzačov. Takisto medzi ich úlohy patrí naplánovanie pohovorov s potenciálnymi kandidátmi, ktorí by mohli zapadnúť do požadovaných pracovných pozícií.

Chatboty v náborových procesoch čelia kritike

Portál Forbes nedávno upozornil na prípad Amandy Claypool. Tá zažila na vlastnej koži nepríjemnosti s náborovými chatbotmi, keď sa snažila získať prácu v reštauráciách rýchleho občerstvenia. Stretla sa s technickými problémami a nepresnými informáciami od týchto chatbotov, čo spôsobilo zbytočné zdržanie a komplikácie v náborových procesoch.

Chatboty, ako napríklad Olivia vyvíjaná startupom Paradox, sú stále na začiatku svojej vývojovej cesty. Zameriavajú sa najmä na jednoduché otázky, ktoré slúžia na filtrovanie uchádzačov. No ich primitívnosť môže spôsobiť diskrimináciu voči uchádzačom so zdravotným postihnutím alebo s jazykovými obmedzeniami.

Okrem toho, chatboty si vyžadujú presné odpovede, čo môže diskvalifikovať kvalifikovaných kandidátov, ktorí neodpovedajú presne tak, ako si to vyžaduje algoritmický systém.

Aj napriek kritike je však umelá inteligencia stále preferovaným nástrojom pre firmy, ktoré chcú znížiť náklady pri náboroch nových zamestnancov. Existujú však snahy zlepšiť a regulovať používanie umelé inteligencie v náborových procesoch s cieľom minimalizovať možnú zaujatosť a diskrimináciu.

Chatboty predstavujú zároveň lacnejšiu alternatívu v porovnaní s klasickými náborovými postupmi, ktoré zahŕňajú ľudské zdroje. Aj keď sú ešte stále na začiatku svojho vývoja, ich potenciál v zlepšovaní efektívnosti a rýchlosti náborových procesov je veľký.

Ako očariť chatbota na pohovore

Aktuálna anketa od Resume Builder predpokladá, že do roku 2024 približne štyri z desiatich firiem budú využívať umelú inteligenciu pri pracovných pohovoroch. Z tohto počtu približne 15 % zamestnávateľov uviedlo, že sa pri rozhodnutiach o náboroch spoliehajú len na umelú inteligenciu bez ľudskej účasti.

Existujú rôzne typy pracovných pohovorov s využitím umelou inteligenciou. V niektorých prípadoch sa uchádzačovi na obrazovke zobrazia textové otázky, na ktoré odpovedá textom alebo videom. Následne tieto odpovede hodnotí zamestnávateľ alebo iný pracovník, ktorý sa zúčastňuje náborového procesu, aby posúdil, či je uchádzač vhodný.

V iných prípadoch sú pohovory úplne automatizované, pričom kandidát odpovedá na otázky pred kamerou a jeho odpovede hodnotia algoritmy. Pri týchto pohovoroch si uchádzač nemôže vyhodnotiť žiadne reakcie, keďže komunikuje len s technológiou, čo pôsobí na človeka veľmi nezvyčajne a stresujúco.

Ak chceš zaujať chatbota počas pohovoru, odporúča sa, aby si sa správal, akoby si komunikoval s človekom. Treba predovšetkým zachovať očný kontakt s kamerou, obliecť sa profesionálne, usmievať sa a pôsobiť sebavedomo a priateľsky.

Navyše treba dôkladne preskúmať popis práce a zamerať sa na kľúčové slová a frázy, ktoré súvisia s povinnosťami a kvalifikáciami pracovnej pozície. Uisti sa, že odpovedáš relevantne a odpovede zodpovedajú požiadavkám daného miesta.

Najlepší spôsob, ako si zvyknúť na pohovory s chatbotmi, je trénovať. Skús si odpovedať na otázky, buď s niekým iným cez videohovory, alebo s využitím nástrojov, ktoré generujú otázky súvisiace s pracovnou pozíciou. Čím viac budeš trénovať, tým viac sa zlepšíš a zvýšiš svoju istotu pri odpovedaní na otázky počas AI pohovorov.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Forbes, CBS News

Najnovšie videá

Trendové videá