Časti tela vodcu ISIS a jeho detí lietali po celej ulici. USA pri tajnej operácii prišli o helikoptéru za 5 miliónov
- Spojené štáty vo štvrtok uskutočnili operáciu proti vodcovi teroristickej organizácie Islamský štát
- Terorista sa skrýval v Sýrii v trojpodlažnom dome. Rodina na prízemí netušila, s kým býva
- Operácia sa nápadne podobala na tú, ktorá mala za cieľ dolapiť hlavu teroristickej organizácie al-Káida – bin Ládina
- Obe operácie poznačili problémy s helikoptérami. Ako prebiehala operácia na dopadnutie vodcu ISIS?
- Spojené štáty vo štvrtok uskutočnili operáciu proti vodcovi teroristickej organizácie Islamský štát
- Terorista sa skrýval v Sýrii v trojpodlažnom dome. Rodina na prízemí netušila, s kým býva
- Operácia sa nápadne podobala na tú, ktorá mala za cieľ dolapiť hlavu teroristickej organizácie al-Káida – bin Ládina
- Obe operácie poznačili problémy s helikoptérami. Ako prebiehala operácia na dopadnutie vodcu ISIS?
Spojené štáty vo štvrtok informovali o smrti vodcu teroristickej organizácie Islamský štát (ISIS) Ibráhíma Hášimího Kurajšího. Terorista sa sám vyhodil do vzduchu, čo americký prezident Joe Biden označil za „posledný akt zúfalej zbabelosti“.
Operácia, ktorá mala za cieľ dolapiť teroristu, sa nápadne podobá na operáciu v Pakistane, ktorej cieľom bolo dolapiť hlavu teroristickej organizácie al-Káida – Usámu bin Ládina.
Obe operácie sa vykonávali na cudzom území, v rúšku noci, pomocou špeciálnych jednotiek, obe mierili na hlavy islamských teroristických organizácií, ktoré sa skrývali v bezpečnom úkryte obklopení ženami a deťmi, pričom nikdy nevychádzali von. Obe operácie tiež sprevádzali technické problémy s helikoptérami, ktoré museli byť zneškodnené.
Terajší prezident Joe Biden bol ako viceprezident výrazne proti operácii v Pakistane, pretože sa mu zdala riziková. Operáciu na vodcu ISIS ale schváli, čo len ukazuje, že prezidentove názory sa počas 10 rokov zmenili.
Tí, ktorí zostanú, zomrú, zneli slová Američanov
Obyvateľov chudobného mesta ležiaceho na severozápade Sýrie v noci zobudil hluk helikoptér. Susedia domu, kde sa ukrýval hľadaný terorista, uviedli, že následne začuli americké rozkazy, ktoré boli pretlmočené do arabčiny, uvádza New York Times.
„Všetci budete v bezpečí, ak sa vzdáte,“ povedal hlas, spomína dedinčan Abu Omar. „Tí, ktorí zostanú, zomrú.“
Dedinčania tvrdia, že boli takí vystrašení, že sa báli pozrieť z okien a spočiatku si mysleli, že ide o letecký útok sýrskeho režimu na čele s prezidentom Bašárom Asadom.
„Obávali sme sa, že by to mohlo byť sýrske lietadlo, ktoré prinieslo spomienky na barelové bomby, ktoré na nás kedysi hádzali,“ spomína obyvateľ mesta Jamil el-Deddo pre agentúru AP. Mesto patrí k jedným z hŕstky, ktoré ovládajú povstalci voči prezidentovi.
Obyvateľov blízkych domov prišli Američania varovať, aby sa skryli za svoje domy, pretože rátali aj s variantom výbuchu.
Dom neopúšťal, výnimkou bol len kúpeľ na vrchu strechy
Vodca teroristickej organizácie sa skrýval v trojposchodovom dome obklopenom olivovníkmi. CNN uvádza, že Američania veria, že na prvom poschodí žili ľudia, ktorí nevedeli, že vo vyšších poschodiach sa nachádzajú ľudia spojení s terorizmom.
New York Times tvrdí, že druhé poschodie si prenajal sýrsky vodič, ktorý tam býval so svojimi troma deťmi, ženou, sestrou a jej dcérou. Podľa informácií amerických tajných služieb išlo o poručíka ISIS, ktorý pomáhal samotnému lídrovi Islamského štátu.
Ibráhím Hášimí Kurajší sa skrýval na treťom poschodí, podľa tajných služieb, neopúšťal dom s výnimkou občasného kúpania na streche domu. Ako pochôdzkara používal šoféra na nižšom poschodí.
Na rozdiel od operácie v Pakistane príslušníci špeciálneho komanda ihneď nevtrhli do budovy. Namiesto toho vyzývali ľudí, aby opustili budovu, tiež prišli výzvy teroristom, aby pustili aspoň ženy a deti.
„Poď von, žena, a daj deťom šancu žiť,“ mali znieť výzvy, amerických vojakov, ktorí varovali, že ak nevyjdú z budovy začnú strieľať na budovu.
Celú operáciu sledovali v reálnom čase v Bielom dome a v Pentagóne. Situačná miestnosť Bieleho domu, kde sa nachádzal prezident Joe Biden, viceprezidentka Kamala Harrisová aj poradcovia pre národnú bezpečnosť a Blízky východ, sa ocitla v napätej situácii kvôli problémom jednej z helikoptér.
Keď sa podarilo evakuovať rodinu z dolného pochodia, mal nasledovať evidentný výdych zúčastnených.
Krátko potom sa ale vodca teroristov odpálil, čim zabil seba i niektorých rodinných príslušníkov, a spôsobil aj tlakovú vlnu, ktorá vymrštila ich tela na ulicu cez okná. Časti tiel potom pokrývali ulicu.
Potom členovia amerického komanda vtrhli do budovy, nasledovala prestrelka s dôstojníkom ISIS a jeho ženou. Obaja boli zabití, ale ich štyri deti boli bezpečne evakuované.
Dokopy pri operácii zahynulo 13 ľudí, z toho 4 ženy a 6 detí.
Chceli ho dostať živého, v minulosti „spieval ako kanárik“
Cieľom operácie bolo dostať vodcu teroristov živého, pretože v minulosti už bol zadržaný americkými vojakmi v Iraku. Vtedy pôsobil v teroristickej štruktúre al-Káidy, pričom po zadržaní s Američanmi spolupracoval a poskytoval cenné informácie a „spieval ako kanárik„. Bidenova administratíva dúfala, že by mohol spolupracovať znova.
Na možnosť, že sa sám odpáli, mali byť tiež pripravení, pýtal sa na ňu samotný prezident. V skutočnosti bola explózia oveľa väčšia, ako predpokladal počítačový model, ktorý pracoval s verziou samovražednej vesty.
Predstavitelia administratívy si preto myslia, že celé tretie poschodie mohlo byť pokryté výbušninami. Tvrdia, že terorista chcel týmto aktom zabiť všetkých v budove.
Americké jednotky neutrpeli žiadne straty okrem straty vrtuľníka. Verí sa, že ide o vrtuľník Black Hawk Nightstalker MH-60, ktorého cena v základnej výbave je 5 miliónov dolárov.
„Nakoniec sa helikoptéra dokázala dostať z bezprostrednej cieľovej oblasti a pod kontrolou bola schopná pristáť na inom mieste, kde bolo prijaté rozhodnutie o jej znefunkčnení a zničení,“ uviedol predstaviteľ.
Podobne museli znefunkčniť i helikoptéru v Pakistane.
Na rozdiel od Pakistanu vojaci telo teroristu nebrali so sebou. Jeho identifikácia prebehla prostredníctvom čŕt tváre. Spustili aj biometriu na odtlačok prsta, ktorý sa zhodoval.
Celá operácia trvala približne 2 hodiny a pri odchode sa vrtuľník dostal pod paľbu ďalších teroristov z Al-Káidy. Dvaja z nich boli zneškodnení, na americkej strane nebol nik zranený.
Na operácii sa podieľalo 24 príslušníkov špeciálneho komanda, identita jednotky, ktorá previedla záťah na vodcu teroristov zatiaľ ostáva neznáma.
Podporu im zaistili aj bezpilotné drony a bojová stíhačka. Operácia si už stihla nájsť kritikov vzhľadom na vysoký počet ženských a detských obetí.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: New York Times, AP, CNN