Čečeni chcú do výzbroje ruskej armády nasadiť svoju novú hračku „stroj na džihád“
- Čečenskí predstavitelia tvrdia, že chcú začať s výrobou „stroja džihádu"
- Má ísť o teréne autá, ktoré sú rýchle a pohyblivé
- Čečenskí predstavitelia tvrdia, že chcú začať s výrobou „stroja džihádu"
- Má ísť o teréne autá, ktoré sú rýchle a pohyblivé
Predstavitelia Čečenska oznámili plán na spustenie výroby nového ľahkého vozidla s názvom „stroj na džihád“. Informovala o tom ruská tlačová agentúra TASS.
Čečenskí lídri to mali preberať s ruskými zástupcami ministerstva priemyslu a obchodu. Podrobnosti o vozidle nie sú známe. Vyrábať by sa mohli v závode Čečenavto, a následne testovať na Ruskej univerzite špeciálnych síl, ktorá sa nachádza taktiež v Čečensku. Práve tam mieria tisícky vojakov pred tým, než sú nasadení na Ukrajinu.
The Telegraph pripomína, že v rovnakom závode sa montuje bugina Chaborz M-6, ktorá má byť ľahká a rýchla. Vyzbrojená má byť lafetovaným guľometom a automatickým granátometom. Odniesť dokáže šesť členov posádky, k dispozícii je aj trojmiestna verzia. Nie je známe, či bolo vozidlo niekedy použité v boji.
Aj keď podrobnosti o aute nie sú známe, ukrajinský portál Defense Express tvrdí, že vozidlá s rovnakým menom používajú islamskí teroristi po celom svete. Takéto vozidlá využívajú na teroristické samovražedné útoky. Vodič si so sebou nesie trhaviny, ktoré spoločne so sebou odpáli. Autá bývajú zvyčajne slabo opancierované, aby ich nezastavila streľba z ručných zbraní.
„A hoci je mimoriadne ťažké predstaviť si, že Rusko plne plánuje použiť taktiku samovražedného útoku, v skutočnosti sa to nelíši od toho, čo v súčasnosti vykonáva Kremeľ,“ uvádza Defense Express, ktorý dodáva, že ide o „mimoriadne nešťastné pomenovanie vozidla“.
Auto má mať podobné vlastnosti ako tie, ktoré používali v Sýrii
Ruský vojenský analytik Viktor Litovki ruským médiám prezradil, že vozidlo bolo vytvorené podľa prerobených terénnych áut, ktoré sa vo veľkej miere používali v Sýrii. Má ísť o rýchle a ohybné autá.
„Je navrhnutý tak, aby vykonával prieskumné operácie za nepriateľskými líniami a útočné operácie pozdĺž frontu, aby rýchlo vykonal operáciu a ukryl sa,“ cituje Litovského The Telegraph.
Rusi bojujú v Sýrii od roku 2015, keď sa ruský prezident Vladimir Putin rozhodol poskytnúť pomoc sýrskemu diktátorovi Bašárovi Asadovi, ktorý sa neslávne preslávil použitím chemických zbraní voči vlastnému obyvateľstvu, ktoré voči jeho vláde protestovalo.
Kadyrov v spore s ministerstvom obrany
Rovnako ako v Sýrii, kde sa do bojov zapojili aj Čečeni, podpora ruskej agresie na Ukrajine našla úrodnú pôdu aj v Groznom. Čečenský vodca Ramzan Kadyrov patrí k najhlasnejším podporovateľom ruskej vojny na Ukrajine.
Kadyrov dokonca vyzýval k použitiu jadrových zbraní.
„Podľa môjho osobného názoru by sa mali prijať drastickejšie opatrenia až po vyhlásenie stanného práva v pohraničných oblastiach a použitie jadrových zbraní s nízkou účinnosťou,“ napísal októbri minulý rok na Telegrame.
Do vojny poslal aj svojich neplnoletých synov, ktorí údajne mali navštíviť kontaktné línie a poskytnúť kryciu paľbu pre postupujúce jednotky.
Do bojov na Ukrajine tiež smerovali čečenské jednotky, aj keď podľa odborníkov sa skôr zapájali do propagandistických aktivít ako do bojov. Mnoho času trávili na sociálnych sieťach ako TikTok, kde nahrávali videá ich „akcií“ na Ukrajine.
Kadyrov sa často dostáva do konfliktu s predstaviteľmi Kremľa. Známy je konflikt s Putinovým hovorcom Dmitrim Peskovom, ale aj vedením ministerstva obrany, ktoré čečenský vodca často kritizuje. Naposledy sa dostal s ministerstvom do konfliktu kvôli bradám – ministerstvo totiž prikázalo vojakom, aby sa oholili do hladka. To je podľa Kadyrova provokácia, ktorá sa prieči islamu, uvádza agentúra Reuters.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: The Telegraph, Defense Express, Reuters