Čech vymyslel virtuálnu menu Corrency. Chce ňou zabezpečiť spravodlivé rozdelenie peňazí z dotácií
- Virtuálna mena Corrency má zabrániť pofidernému prerozdeľovaniu peňazí určených pre firmy zasiahnuté pandémiou
- Podnikateľ Pepe Rafaj testoval menu tak, že rozdal ľuďom 800-tisíc českých korún, ktorými mohli zaplatiť v registrovaných predajniach
- Virtuálna mena Corrency má zabrániť pofidernému prerozdeľovaniu peňazí určených pre firmy zasiahnuté pandémiou
- Podnikateľ Pepe Rafaj testoval menu tak, že rozdal ľuďom 800-tisíc českých korún, ktorými mohli zaplatiť v registrovaných predajniach
Pandémia narobila problémy celej ekonomike, najviac ale zasiahla gastronomický priemysel. Situáciu ohľadom koronavírusu nezvládlo množstvo firiem a aj napriek tomu, že vlády po celom svete prichádzali s novými riešeniami, pomoc nebola dostatočná takmer nikdy. V našom regióne si sa mohol stretnúť aj s pochybnostiami o spravodlivom rozdeľovaní dotácií.
V českom meste Kyjov prišiel podnikateľ Pepe Rafaj s nezvyčajnou odpoveďou na otázku, ako urobiť pomoc firmám zasiahnutými koronavírusom transparentnou, informuje portál CzechCrunch.
O dotáciách budú rozhodovať zákazníci
Pepe Rafaj mal ambíciu nahradiť zastaralý systém dotácií pomocou meny Corrency. Celý systém by mal fungovať tak, že zákazník dostane dotáciu a sám sa rozhodne, ktorej zo zaregistrovaných firiem ju venuje. V pilotnom ročníku projektu tak ekonomiku mesta podporili obyvatelia sumou 2 milióny českých korún (78 679 EUR).
Do prvého ročníka projektu sa zapojilo 2-tisíc obyvateľov Kyjova, zaregistrovať sa mohli cez webstránku, alebo v infocentre. Každý z nich dostal 400 correntov, ktoré mohol minúť v takmer 30 obchodoch, medzi ktoré patrili napríklad biopotraviny, lekárne, niekoľko kaviarní, ale aj masážny salón či kaderníctvo. V predajni zaplatili iba polovicu z vlastného vrecka, druhú polovicu mohli uhradiť práve correntami. Celková suma, ktorou firma I, Foundation na čele s Pepe Rafajom prispela občanom, bola 800-tisíc českých korún (31 471 EUR).
Zákazníci urobili počas jedného mesiaca 3 a pol tisíc transakcií, najviac v lekárni a v obuvníctve. Zámerom autorov projektu bolo hlavne pomôcť tvrdo zasiahnutej ekonomike po tom, ako sa uvoľnili opatrenia. Preto so spustením projektu čakali, kým sa covid semafor dostane na stupeň 3 z celkového počtu 5. „Ľudia a obchodníci boli nadšení. Verím, že systém Corrency pomôže naštartovať ekonomiky aj v ďalších mestách,“ povedal starosta Kyjova František Lukl.
Cielená podpora
Projekt je podľa tvorcov lepší hlavne v tom, že na rozdiel od štandardného systému, tzv. Helicopter money (plošná podpora), je podpora prostredníctvom Corrency cielená. Svoj spôsob podpory označili ako Drone money, vďaka účasti ľudí je tak v obehu peňazí viac a teda podpora firiem je vyššia.
Ak by si si myslel, že fanúšikovia Corrency boli len mladí nadšenci technológií, možno ťa prekvapí, že jedna tretina užívateľov boli seniori. Na to, aby sa mohli zapojiť a zaplatiť, je totiž potrebný len kód z SMS správy a občiansky preukaz.
„Corrency funguje na báze spoluúčasti, kde občania s každým darovaným correntom zaplatí vždy niečo tiež z vlastných prostriedkov. Financie se tak v obehu násobia a kolesá ekonomiky sa roztáčajú. Corrent navyše nejde uložiť do banky na neskôr. Musí sa v danej lokalite minúť v stanovenom čase,“ priblížil zakladateľ projektu Rafaj.
Spustenie projektu vďaka štátnej podpore
Na začiatku Rafaj predstavil svoj nápad na hackatone s názvom Hack the Crisis. S celkovou podobou projektu mu pomáhali mentori. Voči podpore od ministerstva bol skeptický, nakoniec sa mu však celý projekt podarilo uskutočniť len vďaka dotácií od Ministerstva priemyslu a obchodu v programe Czech Rise Up.
S vývojom Corrency chce Rafaj pokračovať a neskôr ho rozšíriť aj do Európy. Majú záujem podporiť napríklad reštaurácie a cestovný ruch, do úvahy prichádza projekt predstaviť aj v inom európskom meste. Podľa hovorkyne projektu Barbory Vaculíkovej je potrebné, aby sa dotácie začali distribuovať efektívnejšie.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: CzechCrunch