Čechom sa žije lepšie ako Slovákom, myslia si obe krajiny. Prieskum odhalil nečakané výsledky

  • Slováci a Česi sa zhodujú vo vnímaní vzájomnej blízkosti
  • Staršia generácia Slovákov si myslí, že zánik federácie mal negatívny vplyv na životnú úroveň
Česká vlajka, v pozadí Praha, premiér Eduard Heger veniec k pamätníku prvého československého prezidenta, Slovenská vlajka
Česká vlajka, v pozadí Praha, premiér Eduard Heger veniec k pamätníku prvého československého prezidenta, Slovenská vlajka Unsplash/Denus TASR/Jakub Kotian TASR/Pavel Neubauer
  • Slováci a Česi sa zhodujú vo vnímaní vzájomnej blízkosti
  • Staršia generácia Slovákov si myslí, že zánik federácie mal negatívny vplyv na životnú úroveň

Česi a Slováci si myslia, že práve Česká republika je lepším miestom pre život. Skoro polovica Slovákov sa s Čechmi v názore, že Česko je lepšia krajina pre život, stotožňuje. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu agentúry NMS Market Research, ktorý bol realizovaný v oboch krajinách.

Svoju krajinu v porovnaní s tou druhou vníma ako lepšie miesto pre život až 51 % Čechov a 8 % Slovákov. Necelá polovica Slovákov si myslí, že Česko je lepšou krajinou pre život, o Slovensku si to Česi myslia v piatich percentách prípadov, uvádza prieskum. Približne štvrtina Slovákov aj Čechov vníma podľa prieskumu obe krajiny na rovnakej úrovni.

Rozdiely medzi krajinami sú aj v názore na rozdelenie federácie, ku ktorému došlo v roku 1993. Negatívne vníma zánik spoločného štátu 54 % Slovákov a 35 % Čechov.

Predovšetkým staršia generácia Slovákov si myslí, že zánik federácie mal negatívny vplyv na životnú úroveň. Kým staršie generácie si to myslia v 61 % prípadov, u mladších je to 38 %, vyplýva z prieskumu.

Rozpad Česko-slovenskej federatívnej republiky mal podľa 16 % Slovákov pozitívny dosah na životnú úroveň. Takmer tretina Čechov hodnotí vplyv rozpadu federácie ako pozitívny, 16 % to hodnotí negatívne.

Slováci a Česi sa zhodujú vo vnímaní vzájomnej blízkosti. S tvrdením, že vďaka spoločnej histórii budú obe zeme pre tú druhú najbližším susedom, súhlasí 91 % Slovákov a 87 % Čechov. Bez ohľadu na rozdelenie vníma viac ako polovica Čechov a takmer dve tretiny Slovákov obe krajiny ako jeden národ. Zhodujú sa podľa prieskumu aj v tom, že napriek blízkosti je potrebné rovnomerne rozvíjať vzájomné vzťahy so všetkými susednými krajinami, nielen medzi Slovenskom a Českom.

Na Slovensku prieskum prebiehal on-line formou v období od 7. do 11. októbra. Zúčastnilo sa na ňom 1 012 respondentov. V Českej republike sa na on-line prieskume zúčastnilo 1 020 respondentov. Zber dát prebiehal od 2. do 6. septembra.

Deň vzniku Česko-Slovenska

Vznik prvej Československej republiky bol predpokladom samostatnosti Slovenskej i Českej republiky, na tomto základe dodnes stojíme. Skonštatovala to prezidentka SR Zuzana Čaputová pri príležitosti Dňa vzniku samostatného československého štátu. V piatok ráno položila vence k Pamätníku československej štátnosti a k Pamätníku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

„Prvá ČSR bola vďaka osobnostiam ako Tomáš Garrigue Masaryk a Milan Rastislav Štefánik úspešným príbehom, na základoch ktorého dodnes stojíme,“ povedala prezidentka. Skonštatovala, že vznikom ČSR sa Slovensko stalo štátotvorným národom. Na našom území podľa jej slov následne vznikali dôležité inštitúcie a zavádzali sa aj viaceré moderné demokratické inštitúty ako napríklad volebné právo žien.

Od vzniku prvej ČSR uplynulo 104 rokov. Národný výbor československý v Prahe prijal 28. októbra 1918 zákon o utvorení samostatnej ČSR, vyhlásil jej vznik a prevzal štátnu moc. Následne sa v Turčianskom sv. Martine 30. októbra konalo verejné zhromaždenie, na ktorom bola prijatá deklarácia, v ktorej sa Slováci jasne prihlásili k spoločnému štátu s Čechmi.

Zuzana Čaputová sa stretla s prezidentmi V4 a riešili aj vojnu na Ukrajine

Bratské vzťahy

Predseda vlády Eduard Heger vyzdvihol vzájomné vzťahy s Českou republikou. „Naše vzájomné vzťahy sú naozaj bratské, sú unikátne, výnimočné a dovolím si povedať, každým rokom silnejšie,“ skonštatoval.

Český veľvyslanec na Slovensku Tomáš Tuhý sa poďakoval premiérovi, že sa každoročne zúčastňuje na spomienke na vznik spoločného štátu. Je rád, že sa podaril vznik Námestia T. G. Masaryka. „Aj táto ťažká doba, ktorú zažívame, vidíme, čo sa deje za hranicami Slovenska, len upevňuje vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi,“ zdôraznil.

Pripomenul, že sa blíži 30. výročie rozdelenia štátu. „Ale my sme pomyselne stále spolu. To je silný dôkaz, aby sme v Európe mali silné slovo,“ dodal Tuhý.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá