Čekan daroval Slovensku špeciálne testy, my ich však nepoužívame. Omikron je zákerný, odber z nosa nemusí nákazu zachytiť
- Omikron sa od delty výrazne líši a budeme k nemu musieť pristupovať inak
- Deti sa vracajú do škôl a testy, ktoré sa bežne používajú, nemusia byť pri omikrone spoľahlivé
- Omikron sa od delty výrazne líši a budeme k nemu musieť pristupovať inak
- Deti sa vracajú do škôl a testy, ktoré sa bežne používajú, nemusia byť pri omikrone spoľahlivé
Matematik Pavol Koprda na sociálnej sieti upozorňuje na novú štúdiu, ktorej výsledky môžu zmeniť náš prístup k pandémii. Variant omikron v mnohých štátoch už prevláda a vedci stále prichádzajú s novými informáciami. „S omikronom sa toho naozaj mení veľa,“ píše Koprda.
Zatiaľ ide len o preprint štúdie, avšak jej výsledky sú podľa slov matematika celkom jednoznačné. Testovanie by malo pri omikrone prebiehať úplne inak, než sme si zvykli pri delte.
Spoľahlivejšie sú slinné testy
Koprda vo svojom príspevku rozlišuje štyri rôzne testy, slinné AG a PCR testy a nosové AG a PCR testy. Dostupné informácie z Juhoafrickej republiky podľa jeho slov naznačujú, že nový variant sa omnoho lepšie testuje zo slín. A teda presne naopak, než to bolo pri delte, konštatuje Koprda: „Pri nej je lepším indikátorom test z nosa.“
„Spoliehať sa na neinfekčnosť po nosovom PCR, ale hlavne po nosovom AG teste je pri omikrone nezmysel a nedá vám to takmer žiadnu info,“ píše na Facebooku Koprda.
S týmto záverom prišli v piatok výskumníci z univerzity v Kapskom meste. Tí podľa portálu Medpage Today uviedli, že vzorky slín poskytli pri analýzach PCR testov pri omikrone presnejšie výsledky, než tie, ktoré boli odobrané z nosa.
Inak než pri delte
K zisteniam prišli po analýze testov 382-och pacientov, ktorým robili PCR testy zo slín aj z nosa. Človek sa pokladal za pozitívneho v prípade, že mu vyšiel pozitívny aspoň jeden z dvoch testov.
Pri delta variante bol počas ich výskumu účinnejší PCR test z nosa, ktorý zachytil viac pozitívnych a teda 100 %. Slinnými testami sa im podarilo zachytiť 71 % pozitívnych z rovnakých pacientov.
Pri omikrone sa ukázal výter z nosa ako menej spoľahlivý, v porovnaní so slinnými testami išlo o 86 %.
Koprda sa odkazuje aj na epidemiológa z Harvardu. Epidemiológ Michael Mina na svojom Twitteri interpretuje štúdiu a dostupné informácie o omikrone tak, že nosové AG a nosové PCR testy sú v porovnaní so slinnými PCR testami v detekcii omikronu oneskorené o jeden až tri dni. Nosový PCR test o približne deň menej, než AG.
Koprda zhŕňa, že pri omikrone by ťa preto nemalo prekvapiť, ak po slinnom PCR teste dostaneš pozitívny výsledok, no zároveň po výtere z nosa falošný negatívny výsledok: „Preferovať slinné testy sa zdá byť ako krok správnym smerom.“
„Ba dokonca vracia starý známy problém, o ktorom sme sa veľa rozprávali minulý rok – falošná negativita. Pri pôvodnom variante, Alfe a Delte to bol rádovo menší problém, ako sa to javí pri Omicrone,“ píše Pavol Koprda.
Matematik dodáva, že je dôležité vziať túto skutočnosť do úvahy pri pravidelnom testovaní zamestnancov a detí, ktoré sa vracajú späť do škôl.
Testy špecifické pre omikron
Spoločnosť MultiplexDX, za ktorou stojí známy biochemik Pavol Čekan, vyvinula testy, ktoré sú zamerané priamo na omikron. Denník N informuje o tom, že ich Úrad verejného zdravotníctva nepoužíva, a to aj napriek tomu, že im ich Čekan dal. Krabicu so 400 testami im mali odovzdať ešte 6.12.2021.
Od klasického PCR testu sa odlišujú tým, že okrem pozitivity tiež naznačujú, či by mohlo ísť o omikron. Čekan pre Denník N vysvetľuje, že vďaka takto upraveným testom sa dá jednoducho zistiť, ako sa vyvíja situácia s variantmi.
Úrad však testy nepoužíva, pretože im prekáža, že test je zameraný na jednu konkrétnu mutáciu (delécia 69/70). Čekan však tvrdí, že variant s touto mutáciou je u nás superdominantný.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Medpage Today, Facebook/Pavol Koprda, Twitter/Michael Mina, Denník N