Čekan k pandémii: Vlak sa rozbieha a tentokrát to bude rýchlik, Slovensko na to nie je vôbec pripravené

  • Do konca roka 2021 sa s delta variantom nového koronavírusu stretne každý Slovák, tvrdia vedci
  • Upozorňujú, že Slovensko má jeden z najrýchlejších rastov prípadov COVID-19 vo svete
pandemia, koronavirus
TASR/Pavel Neubauer, AP/Tamas Vasvari/MTI
  • Do konca roka 2021 sa s delta variantom nového koronavírusu stretne každý Slovák, tvrdia vedci
  • Upozorňujú, že Slovensko má jeden z najrýchlejších rastov prípadov COVID-19 vo svete

Biochemik Pavol Čekan na sociálnej sieti ľuďom pripomína, že očkovanie sa stále oplatí. Konštatuje, že odborná diskusia o výhodách očkovania dorazila do cieľa a je len na každom z nás, či sa chce stretnúť s koronavírusom pripravený, teda imunizovaný vďaka očkovaniu.

Inak povedané, či je v prípade, ak neprekonal ochorenie, pripravený sa s ním aj stretnúť, a to s omnoho vyšším rizikom hospitalizácie či dokonca smrťou.

„Isté je, že do konca roka sa takmer každý na Slovensku s delta variantom stretne. Rúška pod nosom, prípadne úplne dole sa stávajú štandardom aj v interiéroch. Mobilita ľudí je aj po krásnom lete vysoká, počasie začína hrať s COVID-om. K tomu sa navyše pojem ‚chrípočka’, napriek nie až tak dávnym obrazom z červených nemocníc počas minulej zimy, udomácnil v slovníku ľudí,“ tvrdí vedec.

Aj čísla posledných dní podľa jeho slov ukazujú, že vlak sa rozbieha a že „tentokrát to bude nie osobák, ale rýchlik“.

Slovensko na niečo takéto podľa Čekana nie je vôbec pripravené, nakoľko miera plnej zaočkovanosti tesne nad 40 % je aj v porovnaní s priemerom EÚ na úrovni 61 % žalostná.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 426 450 za predchádzajúci deň pribudlo 2 703 očkovaných Druhú dávku vakcíny dostalo 2 233 955 ľudí a uplynulý deň sa zaočkovalo 2 293 ľudí.

Univerzitná nemocnica BA covid-19
zdroj: TSR/Michal Svítok

„Ak sa niekto pýta, prečo u nás hovoríme o ťažkej tretej vlne, pričom vidí fotky ľudí zo Španielska a Portugalska sediacich pri paelle a sangrii, odpoveď je jednoduchá. Miera plnej zaočkovanosti u nich je okolo 80 %, teda dvojnásobok tej našej. Aj preto máme jeden z najrýchlejších rastov prípadov COVID-19 vo svete.“

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Ide o počty infikovaných, pričom počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 180. V nemocniciach je hospitalizovaných 437 pacientov, potvrdené ochorenie má 329 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,66 % ľudí. 

Na JIS je 44 pacientov a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje až 34 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 589 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 461.

Rizikové faktory

To, či bude mať neočkovaný človek ľahší priebeh alebo skončí v nemocnici, ovplyvňujú podľa Čekana nielen neodhalené a často ignorované rizikové faktory.

Objasňuje, že medzi ne môžeme radiť genetiku, stav imunity či zlý životný štýl – fajčenie, zlá strava, pitie alkoholu, málo pohybu. Tieto faktory môže navyše negatívne ovplyvňovať naša únava, stres, depresia alebo chronické ochorenia.

zdroj: SITA/AP, Tatan Syuflana

Pavol Čekan zároveň upozorňuje, že vplyv na zhoršenie zdravotného stavu človeka môžu mať aj celkom náhodné faktory ako je veľkosť virálnej dávky, ktorú človek v danom momente dostane. Významnú rolu v celom procese vie hrať aj to či je človek vystavený prenosu koronavírusu iba jedenkrát alebo viackrát v daný deň.

„Otázka teda stojí, či je naozaj jednoduchšie odstrániť zo svojho života náhody a rizikové faktory, alebo sa ochrániť očkovaním. Toto už nie je o odbornej diskusii. Argumenty pre a proti odzneli x-krát a hovoria jasnou rečou.“

Je to v našich rukách

Uznávaný biochemik pripomína, že každý z nás má na rozdiel od minulej jesene, možnosť voľby. Je tomu tak aj v prípade, ak by to mala byť pre niekoho voľba menšieho zla. 

Podobný názor zastáva aj infektológ Peter Sabaka, konštatuje, že čakanie na vlnu skončilo. „Pacienti nám pribúdajú. V Bratislave zatiaľ nie tak rýchlo ako inde ale pribúdajú. Ráno som začal prekladom pacienta na JIS. Čerstvý 70-tnik, diabetik a neočkovaný. V liečbe má všetko o čom vieme že pomáha (a ešte aj to, o čom aspoň dúfame že pomáha).“

koronavírus zdravotníctvo starostlivosť covid-19
zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Vysvetľuje, že tento pacient aktuálne potrebuje takzvaný vysokoprietokový kyslík. „Dávame ho naplno a dúfame, že to bude stačiť. Ďalší stupienok je až pľúcna ventilácia. Pritom prežívam déjà vu zo septembra 2020.“

Informuje, že na oddelení majú 12 pacientov od 30 do 85 rokov a očkovaný sú podľa Sabaku len dvaja. „História sa opakuje. Akurát sme tomu mohli zabrániť. A drvivá väčšina úmrtí bude zbytočných. Ak by som patril k ľudom verejne spochybňujúcim význam a bezpečnosť očkovania, začal by som si spytovať svedomie,“ dodal.

Počet ohnísk bude narastať

Nárast počtu hospitalizovaných v druhej polovici septembra sme podľa matematika Richarda Kollára mohli očakávať. Horšie je to podľa jeho slov s tým, čo očakávame o ďalší mesiac.

„Zatiaľ rastieme systematicky cca. 50 až 70 % týždenne, predpokladáme, že to bude chvíľu ešte pretrvávať, a to je za mesiac takmer 5 až 10-násobok. Dobrou správou je, že pozitívnych zachytávame dnes viac PCR ako antigénovými testami. Teda tí, ktorí sú najviac podozriví, sa testujú tými presnejšími testami a môžu svoje okolie aspoň varovať.“

Podľa Kollára to okrem iného hovorí aj o tom, že rozdiely medzi situáciou mimo ohnísk a v ohniskách sa prehlbujú. Konštatuje, že počet ohnísk stále rastie a tento trend bude zrejme aj pokračovať.

„V mojom pomyselnom COVID automate už pomaly končí oranžová, prešli sme ju za menej ako 2 týždne. Tak isto bude pravdepodobne trvať prechod červenou fázou do bordovej. V priemere na celom Slovensku.“

Pripomína, že jediná cesta von je vo vakcinácii, s Janssenom to trvá len 3 týždne a po zaočkovaní pár sto ľudí môže byť okres len bordový a nie čierny. Tvrdí, že pacientov s koronavírusom bude v tejto vlne ešte veľa a takmer všetci z nich budú tí, ktorí sa odmietli zaočkovať. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Facebook/ Pavol Čekan, Facebook/ Peter Sabaka, Facebook/ Richard Kollár, MZSR

Najnovšie videá

Trendové videá