Čekan k pandémii: Vlak sa rozbieha a tentokrát to bude rýchlik, Slovensko na to nie je vôbec pripravené
- Do konca roka 2021 sa s delta variantom nového koronavírusu stretne každý Slovák, tvrdia vedci
- Upozorňujú, že Slovensko má jeden z najrýchlejších rastov prípadov COVID-19 vo svete
- Do konca roka 2021 sa s delta variantom nového koronavírusu stretne každý Slovák, tvrdia vedci
- Upozorňujú, že Slovensko má jeden z najrýchlejších rastov prípadov COVID-19 vo svete
Biochemik Pavol Čekan na sociálnej sieti ľuďom pripomína, že očkovanie sa stále oplatí. Konštatuje, že odborná diskusia o výhodách očkovania dorazila do cieľa a je len na každom z nás, či sa chce stretnúť s koronavírusom pripravený, teda imunizovaný vďaka očkovaniu.
Inak povedané, či je v prípade, ak neprekonal ochorenie, pripravený sa s ním aj stretnúť, a to s omnoho vyšším rizikom hospitalizácie či dokonca smrťou.
„Isté je, že do konca roka sa takmer každý na Slovensku s delta variantom stretne. Rúška pod nosom, prípadne úplne dole sa stávajú štandardom aj v interiéroch. Mobilita ľudí je aj po krásnom lete vysoká, počasie začína hrať s COVID-om. K tomu sa navyše pojem ‚chrípočka’, napriek nie až tak dávnym obrazom z červených nemocníc počas minulej zimy, udomácnil v slovníku ľudí,“ tvrdí vedec.
Aj čísla posledných dní podľa jeho slov ukazujú, že vlak sa rozbieha a že „tentokrát to bude nie osobák, ale rýchlik“.
Slovensko na niečo takéto podľa Čekana nie je vôbec pripravené, nakoľko miera plnej zaočkovanosti tesne nad 40 % je aj v porovnaní s priemerom EÚ na úrovni 61 % žalostná.
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 426 450 za predchádzajúci deň pribudlo 2 703 očkovaných Druhú dávku vakcíny dostalo 2 233 955 ľudí a uplynulý deň sa zaočkovalo 2 293 ľudí.
„Ak sa niekto pýta, prečo u nás hovoríme o ťažkej tretej vlne, pričom vidí fotky ľudí zo Španielska a Portugalska sediacich pri paelle a sangrii, odpoveď je jednoduchá. Miera plnej zaočkovanosti u nich je okolo 80 %, teda dvojnásobok tej našej. Aj preto máme jeden z najrýchlejších rastov prípadov COVID-19 vo svete.“
Ide o počty infikovaných, pričom počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 1 180. V nemocniciach je hospitalizovaných 437 pacientov, potvrdené ochorenie má 329 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,66 % ľudí.
Na JIS je 44 pacientov a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje až 34 osôb. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 589 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 461.
Rizikové faktory
To, či bude mať neočkovaný človek ľahší priebeh alebo skončí v nemocnici, ovplyvňujú podľa Čekana nielen neodhalené a často ignorované rizikové faktory.
Objasňuje, že medzi ne môžeme radiť genetiku, stav imunity či zlý životný štýl – fajčenie, zlá strava, pitie alkoholu, málo pohybu. Tieto faktory môže navyše negatívne ovplyvňovať naša únava, stres, depresia alebo chronické ochorenia.
Pavol Čekan zároveň upozorňuje, že vplyv na zhoršenie zdravotného stavu človeka môžu mať aj celkom náhodné faktory ako je veľkosť virálnej dávky, ktorú človek v danom momente dostane. Významnú rolu v celom procese vie hrať aj to či je človek vystavený prenosu koronavírusu iba jedenkrát alebo viackrát v daný deň.
„Otázka teda stojí, či je naozaj jednoduchšie odstrániť zo svojho života náhody a rizikové faktory, alebo sa ochrániť očkovaním. Toto už nie je o odbornej diskusii. Argumenty pre a proti odzneli x-krát a hovoria jasnou rečou.“
Je to v našich rukách
Uznávaný biochemik pripomína, že každý z nás má na rozdiel od minulej jesene, možnosť voľby. Je tomu tak aj v prípade, ak by to mala byť pre niekoho voľba menšieho zla.
Podobný názor zastáva aj infektológ Peter Sabaka, konštatuje, že čakanie na vlnu skončilo. „Pacienti nám pribúdajú. V Bratislave zatiaľ nie tak rýchlo ako inde ale pribúdajú. Ráno som začal prekladom pacienta na JIS. Čerstvý 70-tnik, diabetik a neočkovaný. V liečbe má všetko o čom vieme že pomáha (a ešte aj to, o čom aspoň dúfame že pomáha).“
Vysvetľuje, že tento pacient aktuálne potrebuje takzvaný vysokoprietokový kyslík. „Dávame ho naplno a dúfame, že to bude stačiť. Ďalší stupienok je až pľúcna ventilácia. Pritom prežívam déjà vu zo septembra 2020.“
Informuje, že na oddelení majú 12 pacientov od 30 do 85 rokov a očkovaný sú podľa Sabaku len dvaja. „História sa opakuje. Akurát sme tomu mohli zabrániť. A drvivá väčšina úmrtí bude zbytočných. Ak by som patril k ľudom verejne spochybňujúcim význam a bezpečnosť očkovania, začal by som si spytovať svedomie,“ dodal.
Počet ohnísk bude narastať
Nárast počtu hospitalizovaných v druhej polovici septembra sme podľa matematika Richarda Kollára mohli očakávať. Horšie je to podľa jeho slov s tým, čo očakávame o ďalší mesiac.
„Zatiaľ rastieme systematicky cca. 50 až 70 % týždenne, predpokladáme, že to bude chvíľu ešte pretrvávať, a to je za mesiac takmer 5 až 10-násobok. Dobrou správou je, že pozitívnych zachytávame dnes viac PCR ako antigénovými testami. Teda tí, ktorí sú najviac podozriví, sa testujú tými presnejšími testami a môžu svoje okolie aspoň varovať.“
Podľa Kollára to okrem iného hovorí aj o tom, že rozdiely medzi situáciou mimo ohnísk a v ohniskách sa prehlbujú. Konštatuje, že počet ohnísk stále rastie a tento trend bude zrejme aj pokračovať.
„V mojom pomyselnom COVID automate už pomaly končí oranžová, prešli sme ju za menej ako 2 týždne. Tak isto bude pravdepodobne trvať prechod červenou fázou do bordovej. V priemere na celom Slovensku.“
Pripomína, že jediná cesta von je vo vakcinácii, s Janssenom to trvá len 3 týždne a po zaočkovaní pár sto ľudí môže byť okres len bordový a nie čierny. Tvrdí, že pacientov s koronavírusom bude v tejto vlne ešte veľa a takmer všetci z nich budú tí, ktorí sa odmietli zaočkovať.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Facebook/ Pavol Čekan, Facebook/ Peter Sabaka, Facebook/ Richard Kollár, MZSR