Čekan vyhral ďalší súdny spor s predstaviteľom Republiky. Dezinformátori rozpútali vojnu proti slovenským vedcom

  • Miroslav Heredoš (Republika) označil uznávaného vedca za podvodníka a jeho podnikanie za neseriózne
  • Okresný súd rozhodol v prospech Heredoša. Následne ho však prekvapil Krajský súd, ktorý dal za pravdu Čekanovi
  • Nejde o prvý prípad na Slovensku, kedy sa na sociálnych sieťach zneužilo meno vedca
Pavol Čekan
Facebook/ Pavol Čekan
  • Miroslav Heredoš (Republika) označil uznávaného vedca za podvodníka a jeho podnikanie za neseriózne
  • Okresný súd rozhodol v prospech Heredoša. Následne ho však prekvapil Krajský súd, ktorý dal za pravdu Čekanovi
  • Nejde o prvý prípad na Slovensku, kedy sa na sociálnych sieťach zneužilo meno vedca

Miroslav Heredoš, ktorý je členom hnutia Republika, na sociálnej sieti nedávno označil vedca Pavla Čekana za podvodníka. Urobil tak vo vyjadrení na margo vedcovho podnikania, o ktorom povedal, že je neseriózne. Heredoš tvrdí, že šlo len o jeho názor a hodnotiaci úsudok na základe informácií, ktoré mal v tom čase k dispozícii.

Pavol Čekan sa osočovanie rozhodol riešiť súdnou cestou, na okresný súd podal žalobu. V nej podľa slov Heredoša žiadal vydanie neodkladného opatrenia, ktoré by dosiahlo, že dané príspevky Heredoš vymaže a zároveň preplatí výdavky spojené so súdnym konaním.

Heredoš klame, tvrdí vedec

Heredoš prehlasoval, že firma uznávaného vedca, Multiplex DX je „dcéra americkej spoločnosti, ktorá sídli v daňovom raji“. Ďalej tvrdí, že vedcova firma a podnikanie by mali podliehať verejnému záujmu a malo by byť riadne odkontrolované, keďže obchoduje so štátom.

Heredoš hovorí, že písal aj na daňový úrad, kde požiadal o daňovú kontrolu v Čekanových firmách: „A tá sa aj deje.“

Podľa slov Heredoša sa Čekan nahneval a práve preto sa rozhodol naňho podať žalobu. Zažaloval ho za to, že sa svojimi výrokmi na sociálnej sieti dotkol jeho osoby a podnikateľských aktivít jeho firmy.

Okresný súd „v plnej miere žiadosť o vymazanie informácií z môjho FB statusu zamietol a neodkladné opatrenie zmietol zo stola“, písal 19. januára, opäť na Facebook, Heredoš. Daného sudcu z okresného súdu označil Heredoš vo videu, kde na rozhodnutie súdu reagoval, za odvážneho.

Čekan
zdroj: TASR/Martin Baumann

Pri Čekanovej firme a daniach Heredoš klamal, píše Čekan v komentári pod videom. „Keďže deklarujete dôveru v naše súdy, pevne verím, že svojim fanúšikom zverejníte aj rozhodnutie Krajského súdu v tejto veci. Vedec Čekan vás zažaloval, na Okresnom súde síce nepochodil, ale na Krajskom súde vyhral,“ konštatuje vedec pod príspevkom.

Dodáva, že očakáva, že „zavádzajúci a klamlivý status“ čoskoro zmaže, keďže našim súdom verí a tak náš Krajský súd rozhodol. Od politika žiada viac korektnosti a tiež faktov: „Dúfam, že nechcete žiť v krajine, kde osočovanie a ohováranie je jediným pracovným nástrojom politikov.“

Krajský súd napokon rozhodnutie Okresného súdu v Nitre zvrátil, potvrdil biochemik aj na svojej sociálnej sieti. Pred pár dňami Heredošovi neodkladným opatrením nariadil, aby celý text z internetu predsa len stiahol.

„Lož, hoaxy a burcovanie nenávisti je zjavne pracovnou metódou týchto pánov. V situácii, kedy hoaxy a klamstvá rozdeľujú našu spoločnosť, a ktoré mnohých pripravili o to najcennejšie – život, je dôležité neakceptovať tieto metódy ako súčasť ‚nevyhnutného a nebezpečného folklóru’ na sociálnych sieťach,“ píše Pavol Čekan na Facebooku.

Akékoľvek ďalšie klamstvá na svoju adresu či adresu jeho podnikania bude vedec riešiť právnou cestou, tvrdí. „Keby bol politik Heredoš chlap, za akého sa pasuje pred svojím FB publikom, ospravedlnil by sa. Lebo tak to robia slušní ľudia.“

Čekan konštatuje, že je rád, že nezávislé súdy konajú na Slovensku v týchto veciach jasne a klamstvo vyhodnotia jednoducho ako klamstvo. Vedec tvrdí, že tento proces je pre slušnú spoločnosť skutočne dôležitý, pretože nesmieme dopustiť aby politici využívali klamstvá, hoaxy, dezinformácie či ohováranie a osočovanie ako ich jediný pracovný nástroj.

Heredoš teda musí jeho status vymazať a plne uhradiť súdne trovy. „Zatiaľ,“ tvrdí Čekan v komentári pod jeho príspevkom.

Súd dal Čekanovi za pravdu aj pri Uhríkovi

Nejde o prvú podobnú kauzu, ktorou si vedec prešiel. Koncom vlaňajšieho leta uverejnil Heredošov stranícky kolega, Milan Uhrík, poslanec Európskeho parlamentu status, ktorý bol tiež plný lží. O Čekanovi sa v príspevku Uhrík vyjadroval ako o „obchodníkovi so zdravím, ktorý zarába na strachu a krajine nič nevracia“.

Tvrdenia v Uhríkovom statuse boli podľa Čekanových slov takmer identické s Heredošovými. Súd v Nitre ešte minulý rozhodol, že Uhrík klamal a svoje tvrdenia musel zo sociálnej siete vymazať: „Súd konštatoval, že tieto výroky pána Uhríka sú nepodložené a predstavujú neoprávnený zásah do mojich práv aj spoločnosti MultiplexDX,“ informoval na sociálnej sieti ešte v októbri Čekan.

Už vtedy uznávaný vedec písal, že nevylučuje, že využije aj možnosť žaloby ochrany osobnosti cez ospravedlnenie, ako aj náhrady nemajetkovej ujmy, ako to urobil aj Peter Sabaka: „To je ale beh na dlhšie trate.“

Rozhovor, ktorý sa nikdy neudial

Žiaľ, ako sme už avizovali, ani zďaleka nejde na Slovensku o jediný prípad, kedy sa na sociálnych sieťach zneužilo meno vedca. Virológ Boris Klempa z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied aktuálne bojuje proti reklame, ktorá Facebookom šíri fiktívny rozhovor s ním.

V rozhovore v podstate promuje aniparazitický liek. Nejde však o pravdu. Ide o klamlivý a čisto fiktívny rozhovor, ktorý sa v skutočnosti nikdy neodohral.

Táto reklama sa má zobrazovať napríklad užívateľom sociálnej siete Facebook. Obsahuje množstvo nepravdivých a až nebezpečných tvrdení, ktoré majú čitateľa motivovať ku kúpe lieku.

Boris Klempa
zdroj: TASR/ Pavel Neubauer

Klempa dúfa, že ľudia rozoznajú, že ide o podvod, a od rozhovoru sa verejne dištancoval: „Nikdy som takýto rozhovor plný nepravdivých, nevedeckých, nepodložených a zavádzajúcich informácií neposkytol.“

Dodal tiež, že v žiadnom prípade neodporúča kupovať si fiktívne lieky proti fiktívnym parazitom prostredníctvom internetového obchodu, ktorý šíri klamstvá.

Ide tu o ľudské zdravie a tiež aj vedeckú česť Borisa Klempu, reagoval na sociálnej sieti biochemik Pavol Čekan. Verejnosť požiadal, aby Klempove stanovisko, v ktorom sa od fiktívneho rozhovoru dištancuje, ďalej šírili.

Aj Sabakovi dal súd za pravdu

Ďalším nedávnym prípadom je aj kauza lekára Petra Sabaku, ktorý zažaloval Milana Uhríka a Milana Mazureka. Obaja sú členmi už spomínaného hnutia Republika.

Sabaka na nich v októbri minulého roka podal žalobu. Osočovanie na sociálnych sieťach sa rozhodol riešiť právnou cestou, pretože problematické výroky mohli podľa jeho slov poškodiť jeho lekársku povesť.

Sudca z Okresného súdu v Kežmarku, Juraj Šteffel, v decembri minulého roka v prípade Milana Mazureka rozhodol. Mazurek mu mal zaplatiť 20-tisíc eur.

Mazurek mal Sabaku nepriamo spojiť so smrťou chlapca, ktorého nechceli vyšetriť, pretože jeho mama nebola zaočkovaná proti Covidu-19 a nepodstúpila ani test. Mazurek o udalosti natočil video, ktoré si na sociálnej sieti mnohí pozreli.

Milan Mazurek
zdroj: TASR/Pavol Zochar

Mazurek v tomto kontexte spomínal aj lekárove meno, čo považoval Sabaka za ohováranie. Žiadal od neho preto 20-tisíc eur. To, že peniaze musí zaplatiť, potvrdil na Facebooku sám Mazurek. Mal na to tri dni. Mazurek vtedy skonštatoval, že mu chce sudca zničiť život.

Lehota uplynula a Mazurek ešte peniaze nezaplatil. Sabaka mu verejne odkázal, že ich od neho ani nebude vymáhať, ak celú sumu daruje akejkoľvek slovenskej nemocnici, kde sa liečia pacienti s ochorením Covid-19.

Týmto preto verejne navrhujem poslancovi Bc. Mazurekovi, aby sumu 20 000 eur dobrovoľne daroval ktorejkoľvek nemocnici na Slovensku, v ktorej sa liečia pacienti s COVID-19. V prípade, ak tak pán poslanec Bc. Mazurek spraví, verejne sľubujem, že peniaze, ktoré mi súd priznal, nebudem od neho vymáhať,“ napísal na sociálnu sieť.

Napokon dodal, že si Mazurek môže sumu rozdeliť aj na desať splátok po 2-tisíc eur. Onedlho sa dozvieme, či Mazurek na túto dohodu pristúpil. Sabaka v statuse totiž uviedol, že ponuka platí, ak začne peniaze posielať vo februári 2022.

sabaka
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Žiadal verejné ospravedlnenie

Sabaku si pohneval aj Mazurekov kolega Milan Uhrík. Ten koncom novembra na sociálnu sieť napísal, že Sabaka dostal 28-tisíc eur od štátu ako odmenu za to, že verejne schvaľoval nezmyselné Covid opatrenia.

Netrvalo dlho a našlo sa vysvetlenie. Sabaka získal štátnu cenu Jozefa Miloslava Hurbana, ktorej súčasťou je aj finančná odmena. Tá je podľa Zbierky zákonov SR „vo výške 25-násobku priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za predchádzajúci rok zaokrúhlený nahor na celé euro“.

zdroj: TASR/Uhrík, Kotleba, Scholár

Dané peniaze si nikdy ani nechcel nechať, uviedol lekár na sociálnej sieti. Od začiatku bol vraj rozhodnutý darovať ich občianskemu združeniu KIGMED.

Uhríka preto vyzval, aby sa mu verejne ospravedlnil, čo neurobil. Aj túto vec preto lekár rieši právnou cestou a od Uhríka žiada 28-tisíc eur.

Zdroje: Facebook/Miro Heredoš, Facebook/Pavol Čekan, SAV, SIU, Fecebook/Pavol Čekan

Najnovšie videá

Trendové videá