Celosvetovo obľúbené a najexportovanejšie ovocie čaká výrazné zdražovanie. Expert objasňuje, prečo sa to stane

  • Odborník si myslí, že zmena klímy je skutočne obrovskou hrozbou pre daný sektor
  • Hovorí, že k zdražovaniu bude musieť prísť
Na snímke ovocie
Ilustračná snímka Canva/JacF
  • Odborník si myslí, že zmena klímy je skutočne obrovskou hrozbou pre daný sektor
  • Hovorí, že k zdražovaniu bude musieť prísť

Jedno z najobľúbenejších ovocí celosvetovo podľa odborníka zdražie.

Ako povedal pre BBC news jeden z popredných svetových odborníkov z odvetia, Pascal Liu, hlavný ekonóm na Svetovom banánovom fóre (World Banana Forum), hovorí, že klimatické vplyvy na úrodu predstavujú „obrovskú hrozbu“ pre zásobovanie a znásobujú dopady rýchlo sa šíriacich chorôb, píše BBC.

Vyššie uvedené fórum sa stretne ešte dnes v Ríme, aby výzvy, ktorým čelí aj ovocie, urgentne vyriešilo. Niektoré britské obchody nedávno zaznamenali nedostatok banánov práve v dôsledku morských búrok.

Ak si to až doteraz nevedel, banány, veľmi výživné a chutné ovocie, sú svetovo najexportovanejším ovocím. Len Anglicko ročne dovezie okolo 5 miliárd banánov, pričom okolo 90 % sa predáva vo veľkých supermarketoch.

Napriek poslednému výpadku banánov v Spojenom Kráľovstve, ktoré si podľa odborníka Dana Berbbera ani nikto nevšimol, svet čelí väčšej hrozbe. Zatiaľ čo si zásoby banánov dokážu poradiť s krátkodobými poveternostnými udalosťami, ako bola napríklad morská búrka, odborníci sa obávajú rastúcich hrozieb z otepľujúceho sa sveta a chorôb, ktoré sa šíria.

„Obrovská hrozba“ pre sektor

„Myslím si, že zmena klímy je skutočne obrovskou hrozbou pre sektor banánov,“ povedal Liu zo Svetového banánového fóra, OSN. Okrem nepriaznivého počasia, ktoré ovplyvňuje produkciu, sú banány veľmi citlivé na vyššie teploty a tie by mohli na niektorých miestach úrodu celkom vyhubiť.

Zrejme najväčšou bezprostrednou hrozbou je fakt, že stúpajúce teploty pomáhajú šíreniu chorôb. Najväčšie obavy spôsobuje Fusarium Wilt TR4, teda plesňová infekcia, ktorá sa z Austrálie a Ázie presunula do Afriky a teraz už aj do Južnej Ameriky.

Akonáhle je plantáž infikovaná, zabije všetky banánovníky. Odborníci deklarujú, že potom je veľmi ťažké zbaviť sa danej choroby. Táto huba dokonca zmutovala, čo môže ohroziť odrodu banánov Cavendish (svetovo obľúbená odroda banánov).

„Vieme, že Fusarium Wilt je extrémne odolná a môže sa šíriť záplavami, ale aj silným vetrom. Takže tento typ javu rozšíri chorobu oveľa rýchlejšie, ako keby bolo počasie normálnejšie,“ povedal Liu.

Pestovatelia okrem iného tiež čelia tlaku rastúcich nákladov na hnojivá, energiu a dopravu, no aj problémom pri hľadaní dostatočného počtu pracovníkov.

„Skutočne dôjde k určitému zvýšeniu cien,“ povedal Liu. „Ak nedôjde k výraznému zvýšeniu ponuky, predpokladám, že ceny banánov zostanú v nasledujúcich rokoch relatívne vysoké.“ Medzi otázkami, o ktorých bude banánové fórum diskutovať, je aj kritická otázka trvalej udržateľnosti.

Banány.
zdroj: Unsplash/Anastasia Eremina

Obľúbená pochutina je čoraz drahšia

Ceny kakaa vytrvalo stúpajú a podľa analytikov má komodita priestor na predĺženie súčasného rekordného cyklu, no zatiaľ nie sú na obzore žiadne známky výrazného zníženia dopytu. TASR o tom informuje na základe správy CNBC.

Obavy o dodávky kakaa zo západnej Afriky, ktorá sa podieľa približne tromi štvrtinami na svetovej produkcii, vyhnali jeho cenu v uplynulých mesiacoch nahor, až nad hranicu 6 000 eur za metrickú tonu, čo predstavuje medziročný nárast o vyše 50 %. A rast cien pokračuje.

Prekvapujúce je, že zdražovanie zatiaľ nezabrzdilo globálny dopyt. Analytici špekulujú, že jedným z dôvodov, prečo sa kakao drží pomerne dobre, pokiaľ ide o dopyt, sú pravdepodobne „nutkavé nákupy“ spotrebiteľov. Ale v druhej polovici roka už experti očakávajú určité poškodenie dopytu.

Americký výrobca čokolády Hershey minulý mesiac varoval pred slabším ziskom v súvislosti so stúpajúcimi cenami kakaa. Aj výrobca pochúťky Reese’s Peanut Butter Cups uviedol, že ceny kakaa tento rok obmedzia rast jeho príjmov.

Dodávky kakaa zo západnej Afriky zostávajú veľkým problémom. Vlaňajšie výdatnejšie zrážky ako zvyčajne vyvolali obavy o úrodu. K tomu sa pridali problémy s chorobami rastlín. Silné dažde skomplikovali aj dodávky kakaa do prístavov. Tento rok zase suchšie poveternostné podmienky a silné vetry vyvolávajú nové obavy z toho, aká bude ďalšia úroda.

Sucho súvisiace s klimatickým fenoménom El Niňo vo veľkej časti juhovýchodnej Ázie, Indie, Austrálie a v častiach Afriky vyvolalo v uplynulých mesiacoch rast cien mnohých poľnohospodárskych komodít, ako sú kakao, cukor či káva.

Fenomén El Niňo je prirodzene sa vyskytujúci klimatický model, ktorý nastáva, keď teplota mora vo východnom Pacifiku stúpne o 0,5 stupňa Celzia nad dlhodobý priemer. Môže vydláždiť cestu k ďalším búrkam aj suchám.

Zdroje: BBC, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá