Celý čas sme na testovanie Covidu „šli zle“. Psy porazili PCR testy
- Psy dokázali odhaliť prítomnosť koronavírusu u symptomatických aj asymptomatických ľudí
- Údaje naznačovali, že psy dokážu byť na detekciu koronavírusu vycvičené v priebehu 3 týždňov
- Psy dokázali odhaliť prítomnosť koronavírusu u symptomatických aj asymptomatických ľudí
- Údaje naznačovali, že psy dokážu byť na detekciu koronavírusu vycvičené v priebehu 3 týždňov
Najnovšie výskumy preukázali, že psy môžu byť efektívnejšie v detekcii koronavírusu než PCR testy. Informuje o tom The Guardian odvolávajúc sa na štúdiu publikovanú v časopise Plos One.
Výsledky štúdie hovoria jasne. Psy dokázali odhaliť prítomnosť koronavírusu u symptomatických aj asymptomatických ľudí. Podarilo sa im odhaliť konkrétne 97 % v prípade symptomatických osôb a 100 % v prípade asymptomatických osôb.
Profesorka na Národnej veterinárnej škole Alfort vo Francúzsku a autorka štúdie Dominique Grandjean uviedla, že psy neklamú a poznamenala, že pri testovaní sa môžu prejaviť rôzne chyby.
Súčasťou štúdie bolo 335 účastníkov zo skríningových centier nachádzajúcich sa v Paríži. Z tohto počtu bolo 109 účastníkov pozitívnych a 31 z nich asymptomatických.
Psy, ktoré zaznamenali tento obrovský úspech, boli trénované 3 až 6 týždňov. Dĺžka výcviku závisela na tom, či bol pes predtým vycvičený na detekciu pachov. Podľa The Guardian psy čuchali vzorky ľudského potu umiestnené v čuchovom kuželi. V prípade, že zaznamenali koronavírus, pred kužeľ sa posadili.
V dvoch falošne pozitívnych prípadoch psy identifikovali iné kmene respiračného ochorenia koronavírusu, ktoré neboli Covid.
Nie je to novinka
Približne v polovici mája 2022 prišli fínski vedci s tým, že špeciálne vycvičené psy dokážu identifikovať pasažierov leteckej dopravy, ktorí sú nakazení novým druhom koronavírusu.
Predbežné údaje naznačovali, že psy dokážu byť na detekciu koronavírusu SARS-CoV-2 vycvičené v priebehu niekoľkých týždňov. Presnosť, s akou by mali dokázať identifikovať vzorky od nakazených pacientov, je približne na rovnakej úrovni ako PCR test.
Vedci z Helsinskej univerzity (UH) vo Fínsku však potrebovali túto teóriu otestovať aj v reálnych podmienkach. Vycvičili štyri psy, ktoré boli predtým trénované na vyhľadávanie drog či nebezpečných látok. Na jar 2020 oňuchali vzorky z pokožky 144 ľudí infikovaných koronavírusom a 306 zdravých osôb. Identifikovať nakazených sa im podarilo s 92-percentnou úspešnosťou.
Následne boli psy nasadené na medzinárodné letisko Helsinki-Vantaa, kde od septembra 2020 do apríla 2021 oňuchali 303 pasažierov prichádzajúcich do Fínska. Percento úspešnosti detegovania cestujúcich s koronavírusom bola v tomto prípade až 99 percent.
Dôležitým poznatkom je, že psy boli menej úspešné pri identifikovaní variantu alfa, lebo boli vycvičené na detegovanie pôvodného vírusu SARS-CoV-2. Podľa vedcov by teda počas výcviku mali byť použité vzorky všetkých variantov koronavírusu.
Dodali však, že psy, ktoré sa už naučili rozoznávať jeden variant, sa dokážu v priebehu niekoľkých hodín naučiť rozpoznávať aj jeho iné formy. Podľa vedcov by sa psy mohli používať na miestach, kde je „vysoká pravdepodobnosť nákazy Covidom – napríklad v nemocniciach – a tam, kde šanca prenosu vírusu nie je až taká veľká, napríklad na letiskách.“
Zreteľný pach
Ľudia infikovaní koronavírusom vylučujú zreteľný zápach, ktorý vysoko trénovaní psy dokážu určiť. Podľa odborníkov je možné vycvičiť psy na detekciu viac ako 90 % infekcií Covid-19, aj keď sú pacienti bez príznakov, informoval The Guardian už v roku 2021.
Plemená, ako sú španieli, retrieveri a labradori, sú obzvlášť dobrými detekčnými psami. „Toto sú psy, ktoré milujú vyhľadávanie,“ povedala doktorka Claire Guest. „Sú tiež veľmi priateľskí a radi pracujú na verejných miestach.“
Labrador menom Tala je jedným zo šiestich psov, ktorí sa zúčastnili štúdie detegovania Covidu. Štúdia zistila, že psy dokázali odhaliť Covid-19 na odevoch infikovaných ľudí s citlivosťou až 94,3 %, správne by identifikovali 94 z každých 100 infikovaných ľudí. To je porovnateľné s citlivosťou 58 až 77 % pri testoch laterálneho prietoku a 97,2 % pri testoch PCR.
Psy však porazili PCR testy rýchlosťou a koronavírus stanovili za menej ako sekundu. „Patria sem ľudia bez príznakov a tiež ľudia s nízkou vírusovou náložou,“ uviedol profesor James Logan, vedúci oddelenia kontroly chorôb z londýnskeho centra hygieny a tropickej medicíny, ktorý štúdiu viedol.
Vedci tiež zistili, že použitie psov na skríning príletov na konečných staniciach, ako sú letiská, môže odhaliť 91 % prípadov, čo vedie k 2,24-krát nižšej rýchlosti prenosu ako pri samotných testoch PCR.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: The Guardian, TASR, The Guardian