Celý si ho prenajmeš za 89 eur: Dve Slovenky uprostred prírody postavili domček, ktorý poskytuje únik od reality

  • Kiva cabin je umiestnená v prírodnom ekoareáli v obci Horné Hámre, len polhodinu od Banskej Štiavnice
  • Ponúka ubytovanie, aké by si inde hľadal márne
na snímke je kiva cabin a jej zakladateľky
kiva cabin
  • Kiva cabin je umiestnená v prírodnom ekoareáli v obci Horné Hámre, len polhodinu od Banskej Štiavnice
  • Ponúka ubytovanie, aké by si inde hľadal márne

V dobe, keď technológie a každodenné povinnosti často zasahujú do nášho osobného priestoru, sa stáva čoraz väčšou nutnosťou nájsť spôsoby, ako si oddýchnuť a jednoducho vypnúť. Na niečo podobné perfektne slúži aj projekt dvoch mladých Sloveniek, ktorý nesie názov kiva cabin. Ide o jedinečný koncept ubytovania, ktorý prináša prepojenie prírody a relaxu v netradičnom šate.

Na začiatku projektu stáli Kristína a Ivana, ktoré svoje spoločné cestovateľské vášne spojili s túžbou priniesť na Slovensko nový spôsob ubytovania.

„Sme kamarátky z výšky, ktoré po rokoch spojil vzťah k cestovaniu a vízia rozšíriť ponuku ubytovania na Slovensku o viac neštandardných konceptov, ktoré ponúkajú súkromie a sú zážitkom pre hostí,“ prezradila Kristína.

Začiatky ich snahy venovať sa spoločne vlastnému projektu siahajú až na vysokú školu, vtedy im tá idea nevyšla, a tak sa každá vydala vlastnou cestou. Stretli sa znovu v roku 2019. V rámci rozhovorov o cestovateľských zážitkoch doma a v zahraničí sa zhodli, že na Slovensku je stále málo zaujímavých a zážitkových ubytovaní, a tak sa zrodil projekt kiva cabin

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa kiva cabins 🏕️ (@kivacabins)

„Hoci sme študovali na tej istej vysokej škole a dokonca aj fakulte, každá máme svoje silné stránky inde a pracujeme v úplne inej oblasti, čo je možno dobre, lebo v podnikaní sa vzájomne dopĺňame. Jedna z nás (Kristína) pracuje v oblasti ľudských zdrojov a druhá (Ivana) v consultingu a technológiách.“

„Projekt sme spúšťali popri práci, momentálne však podnikanie kĺbime s materskými povinnosťami, keďže sa nám obom pár mesiacov po spustení narodili deti.“

Konštatujú, že načasovanie im tak v tomto smere naozaj vyšlo. Napriek tomu, že projekt už beží, na aktivitách kiva cabins robia naďalej intenzívne, či už na veciach okolo prevádzky, operatívy, alebo marketingu.

„Hostia si vás na začiatku nenájdu len tak sami. Môžete mať to najlepšie a najkrajšie ubytovanie na svete, o ktorom sa ale bez adekvátnej propagácie nikto nedozvie.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa kiva cabins 🏕️ (@kivacabins)

Mladé podnikateľky pracujú na tom, aby sa dostali do povedomia, a je pre nich veľmi dôležitá zákaznícka spokojnosť. Chcú v prvom rade poskytovať kvalitnú službu a, samozrejme, že spokojný zákazník je tiež skvelá reklama.

Náročná realizácia 

Zbierajú spätnú väzbu a snažia sa zlepšovať a zároveň „nezaspať na vavrínoch“. Konkurencia pribúda a tvrdia, že vzniká stále viac skvelých ubytovaní, ktoré sú pre ne inšpiráciou.

Jednou z najnáročnejších vecí na tomto projekte bola podľa ich slov pomerne vysoká komplexita projektu, ktorú si na začiatku úplne neuvedomili.

„Človek si povie, že veď ide o menší priestor, to nemôže byť predsa také náročné. Ale postupne zistíte, že musíte aj tak riešiť väčšinu vecí ako pri dome, no musíte to vyriešiť na obmedzenej ploche a veľakrát alternatívnym spôsobom.“

„Naša kiva nebola produktom na kľúč a zároveň na našom trhu s takýmto niečím nie je veľa skúseností (aspoň vtedy nebolo), takže postupne sme vymýšľali, čo a ako bude fungovať, kde to zoženieme a podobne.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa kiva cabins 🏕️ (@kivacabins)

Pri stavbe preto každú chvíľu potrebovali aspoň trošku rozumieť nejakej novej oblasti, od materiálov, izolácií cez kúrenie, vodu a podobne, aby sa rozhodli, čo chcú a čo nie. Radili sa, kde sa dalo. Chceli tiež čo najviac využiť prírodné materiály, čo situáciu neuľahčovalo ani z praktického, ani z finančného hľadiska, keďže za také veci si dnes človek priplatí.

„Náročné bolo tiež nájsť pre kivu vhodné miesto, aby to spolu ladilo ako celok a zároveň napĺňalo ideu zážitkového ubytovania, s ktorou sme do projektu vlastne išli. Niekedy to už vyzeralo všelijako, a tak sme v jednom momente zvažovali aj predaj celého domčeka, ale, našťastie, sa to nakoniec podarilo, a teda oplatilo sa čakať! Dostali sme kontakt na super ľudí a krásne miesto, kde teraz kiva stojí.“

Priznávajú, že do momentu spustenia do projektu investovali dvakrát viac, ako pôvodne plánovali, „a asi omnoho viac, ako by viacerí predpokladali… a naďalej investujeme.“

Unikátna lokalita

Jedným z ich hesiel je „vychutnaj si prírodu inak“. Cieľom bolo ponúknuť samotnou stavbou, ako aj okolím akési spojenie s prírodou a zároveň poskytnúť dostatočný komfort na to, aby bol pobyt príjemný pre širokú škálu hostí.

„Snažili sme sa, aby to bol únik aj pre ľudí z mesta, ktorí chcú na chvíľu vypnúť či už mentálne, alebo fyzicky. Nájsť miesto, ktoré by do tejto našej vízie spadalo, nebolo jednoduché. Precestovali sme stovky kilometrov.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa kiva cabins 🏕️ (@kivacabins)

Hľadali miesto obklopené prírodou, kde je pokoj, ale nie zase úplnú samotu, miesto, kam vedia domček dopraviť a ktoré je dostupné pre hostí. Pozerali tiež na možnosť aktívneho vyžitia v okolí. Stredné Slovensko, kde sa kiva cabin momentálne nachádza, má naozaj čo ponúknuť a zároveň je to výhodná lokalita pre pomerne dobrú dojazdovú vzdialenosť zo všetkých kútov Slovenska.

Kiva je na postavená na podvozku s kolesami, takže sa dá premiestniť takmer kamkoľvek. Avšak nie je to také jednoduché, ako to možno znie:

„Kivu sme najskôr museli dopraviť z Čiech na Slovensko. Pár mesiacov pobudla v Bratislave, kde sme dolaďovali interiér. Až potom sme ju priviezli na finálne miesto do Horných Hámrov. Kiva si teda celkom dosť pocestovala. Na prevozy sme objednali nákladné autá, ktoré dokážu odviezť nadrozmerný náklad, keďže kiva je dosť vysoká.“

Vyžadovalo to aj spoluprácu s traktoristami, ktorí ju cez vlečku museli na auto vyložiť a potom aj zložiť a zaparkovať. Z toho im vyplynula aj teraz už vtipná historka, ako naháňali traktoristov po poli pri Bratislave, aby im prišli pomôcť. Našťastie sa jeden našiel. „Ten pán nám odvtedy už síce nezodvihol telefón, ale v tej chvíli to bola pomoc naozaj na nezaplatenie.“

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa kiva cabins 🏕️ (@kivacabins)

Samotný domček si dali postaviť cez firmu v Čechách. Keď do projektu išli, na Slovensku ešte neexistovalo veľa spoločností, ktoré by sa takému niečomu venovali. Návrh si vytvorili sami a podľa neho sa stavba realizovala.

Interiér dokončovali na Slovensku a napríklad terasu postavili svojopomocne už na mieste, teda presnejšie s pomocou ich šikovných otcov. „Pri tejto príležitosti musíme spomenúť obrovskú podporu zo strany našich manželov a našej rodiny, ktorá nám veľmi pomohla, stále pomáha a veľmi pekne im za to ďakujeme!“

Kiva je navrhnutá tak, aby sa v nej dalo plnohodnotne bývať napriek tomu, že je umiestnená do prírody. Nájdeš tu suché pilinové WC – ekologický variant, ktorý podľa majiteliek funguje naozaj super.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa kiva cabins 🏕️ (@kivacabins)

„Mnohých hostí poteší, že máme vodu a dokonca aj teplú. Vodu si pracne dovážame do nádrže. Jej množstvo v pohode vystačí na krátkodobý pobyt. Čo sa týka kúrenia, zima hosťom u nás určite nebude. Pri stavbe sme, okrem iného, naozaj dbali aj na izolačné vlastnosti a hrúbku izolácie sme radšej nadhodnotili. Na vykurovanie zároveň používame elektrický konvektor.“

Pre hostí je tu pripravená plnohodnotne vybavená kuchyňa, kde nájdu takmer všetko náčinie a aj pár základných ingrediencií ako káva, čaj, olej a korenie. Stravovať sa priamo v domčeku teda nie je problém. Okrem toho je v okolí niekoľko reštaurácií, kde sa dá chutne najesť. Po novom dokonca aj bufet priamo dolu v areáli Pekný les, ktorého sú súčasťou. 

„Do budúcna uvažujeme, že zaradíme do ponuky aj raňajky a rôzne balíčky. Plánov máme naozaj mnoho.“

Cenník za ubytovanie majú nastavený podľa sezóny. Ubytovať sa dá už od 89 eur za celý objekt za noc. Kompletný cenník je uvedený aj na ich webovej stránke.

Aktivity v okolí

Aktivít v okolí je tu naozaj mnoho. Hneď v dedine sa nachádza areál, kde sa dá jazdiť na koni. Je tu veľa cycklociest a turistických trás – hrad Revište, vrch Hulín a podobne. V blízkosti sa dá dokonca raftovať.

„Len 30 min. jazdy autom od nás sa nachádza Banská Štiavnica, ktorá okrem mestkého vyžitia ponúka v lete aj možnosť okúpať sa v okolitých tajchoch. Veľa hostí k nám však príde iba vypnúť, prečítať si knihu a je im u nás tak dobre, že na ďalšie aktivity im ani nezostane čas.“

Pre všetkých potenciálnych hostí majú Kristína a Ivana len jednu radu: Je naším mottom, súčasťou našej firemnej identity a visí tiež vnútri kivy: #zrelaxujsa.“

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: Kiva Cabins

Najnovšie videá

Trendové videá