Ťažké správy pre milovníkov kávy: Jej cena rekordne vystrelila, je najdrahšia za 15 rokov
- Káva dražie a miest na jej vypestovanie ubúda
- Robusta je najdrahšia od roku 2008
- Okrem toho klimatické zmeny ničia miesta vhodné na jej pestovanie
- Káva dražie a miest na jej vypestovanie ubúda
- Robusta je najdrahšia od roku 2008
- Okrem toho klimatické zmeny ničia miesta vhodné na jej pestovanie
Cena kávy rastie a peňaženky jej nadšencov to pocítia. Káva typu Robusta vyskočila v piatok na najvyššiu úroveň prinajmenšom od roku 2008. Ako informuje TASR, dôvodom sú obavy z klimatického fenoménu El Niňo a jeho vplyvu na úrodu.
Cena terminovaného kontraktu na kávu Robusta na burze v Londýne sa v piatok dopoludnia vyšplhala až na 2790 USD (2598,49 eura) za tonu. To je najviac od začiatku predaja týchto kontraktov pred 15 rokmi.
Americké centrum pre klimatické predpovede potvrdilo totiž návrat obávaného klimatického fenoménu El Niňo, ktorý prináša zvyčajne teplejšie a suchšie podmienky do hlavných oblastí pestovania kávy Robusta vrátane Vietnamu a Indonézie.
Ceny tejto kávy od začiatku roka vzrástli o viac ako 50 %, pretože zásoby zŕn, ktoré sa používajú v instantnej káve a na prípravu espressa, nedokážu držať krok s rastúcim dopytom. Kríza životných nákladov dotlačila totiž spotrebiteľov k tejto odrode namiesto drahšej kávy Arabica. Miera inflácie potravín je v mnohých častiach sveta stále vysoká, pričom ceny „základných“ raňajok, ako je pomarančový džús a vajcia, zostávajú vysoké.
Keďže pražiarne zvyšujú množstvo Robusty vo svojich kávových zmesiach, pestovatelia majú problém udržať s nimi krok. Kombinácia vyšších nákladov na hnojivá a sucha pritom viedla k poklesu výnosov. To udržuje globálny trh s kávou v deficite aj túto sezónu 2023/24, už tretiu v rade.
Vietnam, najväčší pestovateľ Robusty na svete, pravdepodobne zozbieral svoju najmenšiu úrodu za štyri roky. Očakáva sa, že úroda v Brazílii, ktorá je druhým najväčším producentom tejto odrody, klesne o 5 %, zatiaľ čo produkcia v Indonézii bude nižšia o 20 % v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok.
Oblastí vhodných na pestovanie ubudne
V dôsledku klimatickej zmeny ubudne do roku 2100 vo svete viac ako polovica pôdy vhodnej na pestovanie kávy. Stane sa tak aj v prípade, keď sa dosiahnu medzinárodne stanovené ciele v oblasti klímy. Vyplýva to zo správy, ktorú v pondelok zverejnila charitatívna organizácia Christian Aid so sídlom v Británii. TASR správu prevzala z agentúry DPA.
Správa uvádza, že pre stúpajúce teploty a nepredvídateľné podmienky sa zmenší celosvetová rozloha oblastí vhodných na pestovanie kávy o 54,4 percenta aj v prípade, že sa podarí globálne otepľovanie udržať na hodnote 1,5 až dva stupne Celzia v porovnaní s úrovňami spred priemyselnej revolúcie.
Viac ako polovica kávy vypitej v Spojenom kráľovstve pochádza z Brazílie a Vietnamu. Minulý týždeň vo Vietname namerali rekordne najvyššiu teplotu 44,1 stupňa Celzia, pričom aj v susedných krajinám padali rekordné teploty.
Pestovanie kávy ohrozujú okrem nárastu teplôt aj nepravidelné zrážky, choroby, suchá a zosuvy pôdy spôsobené klimatickou zmenou.
Christian Aid vo svojej správe vyzýva na zrušenie „nespravodlivých“ dlhov najchudobnejších krajín sveta a finančnú podporu farmárom.
„Afričania tvoria 17 percent svetovej populácie, no my produkujeme len štyri percentá emisií skleníkových plynov, ktoré spôsobili klimatickú krízu. A napriek tomu sme to my, kto trpí náporom dôsledkov zmeny klímy,“ uviedol manažér Christian Aid pre Etiópiu Yitna Tekaligne.
Dodal, že kávový priemysel je v rámci exportu pre Etiópiu najdôležitejší a zamestnáva veľké množstvo ľudí. Teraz je však ohrozený zmenou klímy.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: TASR