Cena kryptomeny dogecoin výrazne stúpla po rozhodnutí, že Musk kúpi Twitter
- Dogecoin si výrazne prilepšil po správe, že Elon Musk kúpi spoločnosť Twitter
- Kryptoaktíva pre obyvateľov Slovenska už nie sú veľkou neznámou, no sme opatrní
- Dogecoin si výrazne prilepšil po správe, že Elon Musk kúpi spoločnosť Twitter
- Kryptoaktíva pre obyvateľov Slovenska už nie sú veľkou neznámou, no sme opatrní
Cena kryptomeny dogecoin v pondelok popoludní výrazne stúpla po správe, že spoločnosť Twitter súhlasila s tým, že ju kúpi miliardár Elon Musk. Po oznámení, že firmu Twitter kúpi subjekt, ktorého majiteľom je šéf Tesly, dogecoin vzrástol až o zhruba 27 percent. Informuje o tom portál cnbc.com.
Význam získala vďaka Muskovi
Kryptomena dogecoin získala význam po tom, ako ju vlani podporil Elon Musk a pokračoval v jej propagácii v sociálnych médiách.
Začiatkom tohto mesiaca Musk zverejnil svoje predstavy o tom, ako by mal Twitter účtovať za svoje predplatné služby. Povedal pritom, že poplatky by mali byť primerané a v miestnych menách. „Možno by mala byť aj možnosť platiť v dogecoinoch,“ dodal.
Už nejde o neznámu
Kryptoaktíva pre obyvateľov Slovenska už nie sú veľkou neznámou. Napriek tomu sú relatívne opatrní. Vyplýva to z prieskumu, ktorý zrealizovala Národná banka Slovenska (NBS) v spolupráci s agentúrou Focus.
Výraz „digitálne euro“ podľa prieskumu už počulo 32 % respondentov. Necelá polovica oslovených respondentov zároveň nemá žiadne konkrétne obavy vo vzťahu k digitálnemu euru.
Tretina sa obáva zániku hotovosti, menšia časť zasa nedostatočnej ochrany súkromia. Napriek týmto obavám by však oslovení respondenti v budúcnosti uprednostňovali platiť digitálnym eurom skôr ako súkromnými stablecoinami.
Tieto výsledky podľa NBS ukazujú, že Slováci sú v súčasnosti aspoň v teoretickej rovine otvorení k využívaniu digitálneho eura.
Z prieskumu tiež vyplynulo, že o kryptoaktívach počulo 84,1 % respondentov. Veľká väčšina oslovených pozná bitcoin, so značným odstupom nasleduje ethereum a prvú trojicu uzatvára dogecoin.
Skúsenosti má menej ako 10 %
Na rozdiel od poznania konkrétnych kryptoaktív sú však vedomosti o právnej úprave a s tým spojenými rizikami slabšie. Menej ako polovica oslovených zároveň správne odpovedala, že NBS nevykonáva dohľad v tejto oblasti. Približne štvrtina si nesprávne myslí, že NBS vykonáva dohľad nad trhom s kryptoaktívami a ostatní respondenti nevedeli odpovedať.
Kryptoaktíva podľa prieskumu vlastní 5,8 % respondentov a ďalších 3,1 % ich vlastnilo v minulosti. Celkovo má praktickú skúsenosť s kryptoaktívami 8,9 % dospelej populácie.
Na základe výsledkov prieskumu NBS sa však dá predpokladať, že počet vlastníkov kryptoaktív bude aj do budúcna rásť, keďže 13,7 % respondentov, ktorí majú o kryptoaktívach aspoň základné vedomosti, ich plánuje v budúcnosti nakupovať a ďalších 29 % to zvažuje.
Až 40 % vlastníkov podľa prieskumu nakúpilo kryptoaktíva v posledných dvoch rokoch a ďalších 30 % ich nakupovalo v rokoch 2018 a 2019. Hoci kryptoaktíva existujú už 13 rokov, vyše dve tretiny vlastníkov kryptoaktív ich nakúpilo v posledných štyroch rokoch.
Respondenti najčastejšie nakupovali kryptoaktíva z dôvodu, aby sa s nimi bližšie oboznámili a za účelom špekulácie. Oslovení respondenti väčšinovo investujú do kryptoaktív len malú časť svojho investičného portfólia a postupujú tak v súlade s odporúčaním NBS investovať len toľko prostriedkov, koľko si môžu dovoliť stratiť.
Väčšina vlastníkov kryptoaktív do nich alokovala do 5 % svojho investičného portfólia. Aj z tohto dôvodu je celková hodnota vlastnených kryptoaktív väčšinou relatívne nízka.
Vyše tretina respondentov vlastní kryptoaktíva v celkovej hodnote do 250 eur a niečo vyše štvrtiny má v kryptoaktívach od 250 po 1 000 eur. Prieskum realizovala NBS v spolupráci s agentúrou Focus v dňoch 26. novembra 2021 až 3. decembra 2021 na reprezentatívnej vzorke 1 010 respondentov.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: CNBC, SITA, TASR