Cena obľúbeného jedla v Chorvátsku rozčúlila turistov: Za vyprážaný syr zaplatíš niekoľkonásobne viac

  • Za obľúbené jedlo zaplatíš niekde aj 15 eur
  • Zvyšovanie cien je postrehnuteľné aj v prípade zmrzliny
chorvatsko
Ilustračný obrázok Unsplash/gladys arivia, mana5280
  • Za obľúbené jedlo zaplatíš niekde aj 15 eur
  • Zvyšovanie cien je postrehnuteľné aj v prípade zmrzliny

To, čoho sa mnohí obávali, sa pravdepodobne stáva skutočnosťou. S príchodom eura zvyšuje obľúbená dovolenková destinácia ceny. Dokazuje to český portál Praha In, ktorý informuje o tom, že zmenou ceny prešiel aj obľúbený vyprážaný syr. Dovolenkujúci zaň v niektorých oblastiach zaplatia aj 15 eur. 

V Chorvátsku sa však nájdu aj podniky, kde vyprážaný syr stojí priemerne 12 eur. Táto cena je pritom rovnaká ako cena lazaní. 

Ceny sú viditeľne vyššie aj v prípade zmrzliny. Poukázal na to napríklad chorvátsky portál Danas, podľa ktorého v Záhrebe za kopček zmrzliny zaplatíš aj tri eurá. Keďže však turisti navštevujú najmä prímorské oblasti, je tu potrebné počítať s ešte vyššími cenami.

V chorvátskom Dubrovníku kopček zmrzliny stojí vyše štyroch eur, na ostrove Krk približne 3,50 eur. Azda najvýhodnejšie je dať si zmrzlinu v Splite alebo Rovinji, kde stojí okolo 2,50 eur. Pod dve eurá za zmrzlinu zaplatíš v Omiši, Varaždine a Pitomači. 

Dôvodom zvyšovania cien nie je len prechod na euro, ale aj zdražovanie, ktoré zasiahlo veľkú časť sveta.

Slováci v roku 2023 Chorvátsko ovládnu

Chorvátsko ostáva pre návštevníkov zo Slovenska jednou z najvyhľadávanejších krajín na dovolenku v celom Stredomorí. Podľa očakávaní Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) v tomto roku by malo do krajiny pri Jadranskom mori zavítať ešte viac našincov ako vlani, keď tam strávili 3,3 milióna nocľahov, čo bolo o 10 % viac ako v predpandemickom roku 2019.

Slováci tak medzi zahraničnými turistami v Chorvátsku zaujali ôsme miesto, pričom ich pobyt trval priemerne 8,5 dňa. Cestovanie a pobyt v krajine uľahčuje to, že od začiatku tohto roka sa stala súčasťou schengenského priestoru, bez kontroly na vnútorných hraniciach v rámci Európskej únie, a domácu menu kuna nahradila eurom.

„Očakávame rekordnú turistickú sezónu, čo sa týka slovenských turistov,“ povedal na stretnutí s médiami pred začiatkom hlavnej letnej sezóny riaditeľ zastúpenia CHTZ pre Slovensko a Česko Miodrag Mlačić.

Za päť mesiacov tohto roka v krajine ubytovali takmer 32-tisíc hostí zo SR, na ktorých pripadlo 120,5-tisíca prenocovaní. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka je to viac o 9 %, resp. o 30 %, oproti rekordnému roku 2019 ide o takmer polovičný nárast v oboch ukazovateľoch.

„Najviac Slovákov bolo v hlavnom meste Záhreb, v mestách Poreč, Umag, Rovinj a Zadar,“ uviedol k priebežnej tohtoročnej návštevnosti Mlačić. Turisti a návštevníci zo SR cestujú do Chorvátska najmä pre blízkosť Jadranského mora, ale zaujímajú sa aj o spoznávanie prírody a miest.

Stále uprednostňujú individuálnu dopravu aj pobyt, v tomto roku s podielom zatiaľ zhruba 71 %, služby cestovných kancelárií a agentúr využilo 29 % krajanov. Takmer polovica si zvolila ubytovanie v hoteloch, skoro štvrtina v súkromí a viac ako desatina v kempoch.

V celom minulom roku bol podiel individuálnych ciest a pobytov Slovákov v Chorvátsku 76 %, s cestovnými kanceláriami a agentúrami 24 %. Na ubytovanie si vybrali hlavne Crikvenicu, Vodice, Zadar, Vir, Umag a Záhreb.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: Praha In, Danas, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá