Cena obľúbenej čokolády Slovákov sa zásadne zvýši. Nepomohli ani rekordné zisky výrobcu
- Ceny čokolády aj naďalej stúpajú
- Nestačilo ani zvýšenie cien o 6,3 %

- Ceny čokolády aj naďalej stúpajú
- Nestačilo ani zvýšenie cien o 6,3 %
Švajčiarsky výrobca čokolády Lindt & Sprüngli v utorok oznámil, že v roku 2025 zvýši svoje ceny o dvojciferné percento, aby vykompenzoval vysoké ceny kakaa. Uviedol to finančný riaditeľ Martin Hug. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.
V roku 2024 spoločnosť zvýšila svoje ceny o 6,3 %, ale to nestačilo na vyrovnanie prudkého nárastu cien kakaových bôbov, povedal. „Budeme potrebovať ďalšie zvýšenie cien, v roku 2025 o dvojciferné percento,“ povedal Hug novinárom po tom, čo spoločnosť oznámila svoje celoročné výsledky.
„Čokoláda bude v budúcnosti drahšia ako pred dvoma alebo tromi rokmi. To nie je len čokoláda Lindt, to je čokoláda všeobecne,“ dodal.
Zisk a tržby spoločnosti Lindt
Zisk spoločnosti Lindt pred úrokmi a zdanením (EBIT) v roku 2024 vzrástol o 8,7 % na 884,2 milióna švajčiarskych frankov (937,84 milióna eur). To je lepší výsledok než 880 miliónov švajčiarskych frankov (CHF), ktoré očakávali analytici.
Prevádzková zisková marža stúpla o 0,6 percentuálneho bodu na 16,2 %. Základný čistý zisk sa zvýšil o 0,1 % na 672,3 milióna CHF, ale bez jednorazového daňového efektu v predchádzajúcom roku 2023 by stúpol oveľa výraznejšie. V roku 2023 totiž spoločnosť Lindt profitovala z jednorazového zníženia dane po zavedení globálneho minimálneho zdanenia a švajčiarskej daňovej reformy.
Tržby vlani vzrástli o 5,1 % na 5,47 miliardy CHF. A na organickom základe sa zvýšili o 7,8 %, čo je v súlade s prognózou spoločnosti, ktorá predpovedala organický rast tržieb v pásme 6 % až 8 %.
Nárast tržieb bol podporený zvýšením cien produktov, ktoré vykompenzovalo vyššie ceny kakaa, a pozitívnym objemovým mixom. K rastu predaja prispeli všetky tri regióny, pričom v Európe vzrástli tržby o 9,5 % a vo zvyšku sveta o 10 %. Tržby v Severnej Amerike, v regióne, ktorý tvorí približne 40 % celkových tržieb spoločnosti Lindt, sa zvýšili o 5 %. V tomto roku spoločnosť očakáva rast tržieb o 7 % až 9 % a rast marže EBIT o 20 až 40 bázických bodov ročne.
Výrobca Lindt má na krku žalobu
Ako sme ťa informovali v našom staršom článku, švajčiarska spoločnosť vyrábajúca čokoládu mala na krku žalobu. Podľa informácií čokoláda obsahovala viacero problematických látok.
Švajčiarska čokoládová spoločnosť Lindt & Sprüngli sa v USA ocitla pod tlakom hromadnej žaloby pre údajné pochybenia. Organizácia Consumer Reports odhalila v niektorých druhoch tmavej čokolády prítomnosť olova a kadmia.
Súd vo východnom New Yorku zamietol návrh na ukončenie právneho sporu, ktorý podali spotrebitelia z viacerých amerických štátov. Tí sa sťažujú, že za prémiové produkty zaplatili vysoké sumy, pričom neboli informovaní o obsahu ťažkých kovov.
„Lindt & Sprüngli nesúhlasí so všetkými obvineniami vznesenými v americkej žalobe. Naše postupy v oblasti kvality a bezpečnosti zaisťujú, že konzumácia všetkých produktov je bezpečná,“ informujú.
Organizácia Consumer Reports testovala 28 druhov tmavej čokolády predávaných v USA. Zatiaľ čo čokolády značky Lindt obsahovali vyššie množstvo ťažkých kovov, výrobky dcérskej spoločnosti Ghirardelli dopadli lepšie. Označili ju teda za bezpečnejšiu voľbu pri výbere čokolády.
Čokoláda sa čoskoro stane luxusným tovarom
Obľúbená pochúťka sa čoskoro stane luxusom. Ceny čokolád sa naďalej šplhajú nahor. Hlavným dôvodom je nedostatok kakaa na svetovom trhu. Spotrebitelia by sa mali pripraviť na ďalší nárast cien, keďže analytici predpovedajú, že sa situácia v najbližšom období pravdepodobne nezlepší.
„Hlavné produkčné oblasti ako Pobrežie Slonoviny, Ghana či Kamerun naďalej čelia problémom. Od začiatku sezóny v októbri zaznamenávame prevažne podpriemerné zrážky, čo naznačuje, že by mohla nasledovať ďalšia problematická sezóna – už štvrtá za sebou,“ informoval v minulosti analytik Marek Nemky.
Pestovanie kakaa je čoraz náročnejšie. Dôvodmi sú napríklad:
- klimatické zmeny,
- efekty El Niño a La Niña,
- náklady na pestovanie a spracovanie,
- logistické problémy.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: TASR, Startitup